Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs matematyka bez granic. Uczniom z I LO dobrze poszło

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Matematyka to fascynujący przedmiot - nie ma wątpliwości Gabriela Sarosiek (pierwsza z prawej) z klasy IG. Wspólnie z kolegami zajęła 12. miejsce w konkursie „Matematyka bez granic”.
Matematyka to fascynujący przedmiot - nie ma wątpliwości Gabriela Sarosiek (pierwsza z prawej) z klasy IG. Wspólnie z kolegami zajęła 12. miejsce w konkursie „Matematyka bez granic”. Anatol Chomicz
Wielki sukces! Uczniowie z I LO byli 12. spośród 274 drużyn startujących w ogólnopolskim konkursie „Matematyka bez granic”

Zwykle w konkursach każdy pracuje na własne nazwisko. Tym razem było inaczej. Cała klasa pracowała na dobro grupy - mówi Agnieszka Sałaj, nauczycielka matematyki w I LO. To właśnie przygotowywana przez nią klasa IG była najlepsza wśród białostockich szkół, które wystartowały w konkursie „Matematyka bez granic”. Zajęła też 12. miejsce spośród 274 szkół z całej Polski. Wysokie miejsca zajęły też dwie inne klasy z tej szkoły: IC - 29, IH - 43.

Matematyka bez granic to konkurs międzynarodowy. Ma niestandardową formę. - Jedno z zadań jest w języku angielskim - mówi Agnieszka Stocka, regionalna koordynatorka matematycznych zmagań.

Poza tym startują w nim nie pojedynczy uczniowie, ale całe klasy. - Najważniejsze było znaleźć właściwą strategię dla klasy - tłumaczy koordynatorka. - Można było przydzielić jedno zadanie jednemu uczniowi, można było podzielić się na grupy, z których każda robi co innego: jedna zadania z algebry, kolejna z geometrii...

Według nauczycielki to świetny sposób na zintegrowanie całej klasy.

Białostoccy uczniowie w konkursie wystartowali po raz pierwszy. - I myślę, że to nie przypadek, że zajęliśmy tak wysoką lokatę - uśmiecha się Agnieszka Sałaj. - Myśmy się bardzo solidnie do niego przygotowywali.

Nauczycielka zorganizowała nawet uczniom noc matematyki. - Przez cała noc siedzieliśmy w szkole i rozwiązywaliśmy zadania z poprzednich lat - mówi Gabriela Sarosiek z IG. - I okazało się, że matematyka może być zabawą. To nocne spotkanie było dla nas megafrajdą.

- Rozwiązywanie zadań w grupie jest przyjemne. Samemu trochę nudno. A tak to zawsze znajdzie się ktoś, kto może pomóc - dodaje Julia Witkiewicz.

Poza tym - w czasie codziennych lekcji nauczycielka robi wszystko, by zainteresować uczniów tą dziedziną nauki. - Matematyka jest nauką systematyczności, uważności, logicznego myślenia. Ale ważna jest pracowitość - mówi Agnieszka Sałaj.

A uczniowie? Wiedzą, że matematyka to nauka z przyszłością. - To podstawa wszystkich dziedzin nauki - nie ma wątpliwości Gabriela. - Jej znajomość daje wielkie możliwości.

Podobnie myśli jej koleżanka Aleksandra Warpechowska: - Matematyka jest bardzo przyszłościowa. Daje nam świetny start w przyszłość. Więc teraz rozwiązywanie zadań z matematyki skutkuje lepszymi studiami i startem w lepszą przyszłość.

- Matematyka jest bardzo logicznym przedmiotem. I rozwiązywanie zadań bardzo wciąga - dodaje Julia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny