Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolonoskopia uchroni przed rakiem. Szpital miejski zaprasza na badania. Bez skierowania, bezpłatnie

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Szpital miejski zaprasza na badania kolonoskopii. Za darmo i bez skierowania
Szpital miejski zaprasza na badania kolonoskopii. Za darmo i bez skierowania pixabay
Na bezpłatnee, w dodatku bez skierowania, badania kolonoskopii zaprasza Szpital Miejski.

To kontynuacja ministerialnego programu badań przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego. W jego ramach co roku badanie wykonuje się dla 400 osób. Teraz – jak się okazuje – są jeszcze wolne miejsca.

I warto z tego skorzystać. Bo – jak przekonują specjaliści, te badania mogą uratować zdrowie, a nawet życie.
– Rak jelita grubego to drugi z kolei nowotwór, jeśli chodzi o częstość występowania w Polsce – mówi dr n. med. Wiesław Jaroszewicz, gastroenterolog, kierownik poradni gastrologicznej.

Rocznie odnotowuje się około 16 tys. zachorowań, a prognozy są takie, że w 2025 roku ta liczba będzie wynosiła 25 tys. Narażone są przede wszystkim osoby po 50. roku życia. U nich ten rak występuje 10 razy częściej niż u osób młodszych.
– Dlatego warto się badać. Bo im nowotwór wcześniej wykryty, tym większa jest szansa na wyleczenie – dodaje dr Wiesław Jaroszewicz.

Stąd program profilaktyczny, skierowany do osób, które nie mają jeszcze żadnych objawów.
– Rak jelita grubego jest jednym z trzech nowotworów, którym można zapobiec – dodaje dr n. med. Adam Markowski, gastroenterolog, kierownik oddziału chorób wewnętrznych i gastroenterologii.

Bo poprzez kolonoskopię można wykryć nie tylko raka we wczesnym stadium, ale również bezobjawowe zmiany przedrakowe i jednocześnie je usunąć, zapobiegając w ten sposób powstaniu raka. Bo – jak tłumaczą lekarze – ten nowotwór rozwija się zwykle z polipów. A te we wczesnej fazie nie dają żadnych objawów. Jedyną szansą na ich wykrycie i usunięcie są więc tylko badania kolonoskopowe.

Na badania trzeba zgłosić się do poradni gastrologicznej szpitala miejskiego (tel. 515 188 068 lub 85 664 85 18). Badania wykonywane są wszystkim chętnym w wieku od 50. do 65. roku życia, którzy nie mieli dotychczas takiego badania, albo gdy od ostatniego badania upłynęło 10 lat. Ale w wyjątkowych przypadkach mogą to być młodsi pacjenci, w wieku od 40. do 65 roku życia, którzy mają w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego oraz w wieku od 25 lat z dziedzicznym rakiem jelita grubego niezwiązanym z polipowatością. W tym ostatnim przypadku trzeba mieć skierowanie z poradni genetycznej.

Dziury w ścianach i suficie, słabo oświetlone i zimne korytarze piwnic. To widok, który musi zobaczyć każdy odwiedzający oddział neurologii w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Na samym oddziale nie jest lepiej odpadające tynki, wieloosobowe sale, z łazienką na korytarzu. Straszą nieszczelne okna starego typu.Na szczęście już w przyszłym roku ma być przeprowadzony gruntowny remont budynku.

Szpital wojewódzki w Białymstoku. Droga na oddział neurologi...

Białystok. Badania przesiewowe wykrywające raka jelita grubego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny