Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilka rad, żeby podczas wakacji czas spędzać na plaży, a nie w toalecie

(KAMI)
Podczas urlopu lepiej spędzać czas na plaży niż w toalecie.
Podczas urlopu lepiej spędzać czas na plaży niż w toalecie. Fot. sxc.hu
Wakacje są od tego, żeby wypoczywać, a nie spędzać je w toalecie. Przeczytaj, w jakich krajach lepiej uważać oraz jak leczyć się z tej wstydliwej przypadłości.

Biegunka przytrafia się nawet 40 proc. turystów, podróżujących do krajów Afryki czy Azji. Najbardziej narażeni na nią są młodzi ludzie.

Podróże kojarzą się przede wszystkim z relaksem i odpoczynkiem. Niestety oznaczają też zmianę otoczenia, co może negatywnie wpływać na ludzki organizm.

Kontakt z chorobotwórczą florą bakteryjną, wirusami czy też egzotycznymi potrawami to niektóre z przyczyn, które wywołują biegunkę. Dlatego w czasie wyjazdu do egzotycznych krajów warto bardziej dbać o higienę.

Niebezpieczna Tunezja i Egipt

Na biegunkę podróżnych narażeni są nie tylko turyści. Dotyka ona także biznesmenów, sportowców, misjonarzy czy żołnierzy. Dolegliwość ta przydarza się najczęściej osobom podróżującym z krajów wysokorozwiniętych (np.: europejskich) do krajów rozwijających się.

Szczególne środki ostrożności należy zachować wybierając się w tak popularne miejsca jak Egipt (wielu turystów cierpi z powodu słynnej "zemsty faraona"), Tunezja, Turcja czy planując wojaże w bardziej odległe rejony np. do Azji.

Młodzi bardziej narażeni

Według różnych źródeł biegunka występuje nawet u 40% podróżujących. Jest to odsetek od liczby około 20 mln osób podróżujących corocznie po świecie do wymienionych obszarów zwiększonego ryzyka.

Statystyki wskazują, że bardziej narażeni na nią są młodzi dorośli, czyli osoby w wieku 20-29 lat.

Zawroty głowy i nudności

Objawy biegunki podróżnych to wydalanie co najmniej 3 luźnych stolców na dobę. Towarzyszy temu przynajmniej jeden z następujących objawów: kurczowe bóle brzucha (występują w 90% przypadków), nudności, wymioty lub gorączka (10%), gwałtowne parcie na stolec, zawroty głowy, domieszka krwi lub śluzu w kale (10%).

Co powoduje dolegliwości?

Za blisko 80% przypadków biegunki podróżujących odpowiedzialne są bakterie (Escherichia coli (ETEC), Campylobacter, Salmonella, Shigella, Aeromonas, Plesiomonas). Wirusy odpowiadają za ok. 10% przypadków (Norwalk i rotawirusy). Pierwotniaki (np. Gardia lamblia, entameba histolitica) są przyczyną zaledwie kilku procent biegunek.

Powodem biegunki są często błędy dietetyczne, niewłaściwe zestawienie pokarmów, zwłaszcza w nowych, niesprawdzonych wcześniej miejscach. Jeśli zjemy wyjątkowo tłusty i zbyt obfity posiłek, można się spodziewać, że okupimy to częstymi wizytami w toalecie.

Czasem winne jest niefortunne komponowanie posiłków. Na liście sprawców biegunki znajdują się: mięso, ciastka z kremem, owoce w zestawieniu z wodą mineralną, śliwki w towarzystwie mleka.

Jak się leczyć?

Gdy cierpimy z powodu biegunki należy pamiętać o uzupełnianiu płynów, aby zrównoważyć utratę wody i elektrolitów. Trzeba pić wodę lub herbatę. Należy przyjmować leki, które złagodzą dolegliwości i zapobiegną powikłaniom.
Najczęściej zaleca się zastosowanie w niepowikłanej biegunce podróżnych chlorowodorku loperamidu.

Jak długo?

Objawy biegunki podróżnych utrzymują się przeciętnie ok. 3 - 4 dni. Około 20% pacjentów jest zmuszonych do przebywania w łóżku 1-2 doby. Od 8 do 15% osób pozostaje w łóżku przez ponad tydzień. 1% chorych jest hospitalizowanych.

Można mieć kilka razy biegunkę w czasie jednego wyjazdu. Specyficzna odporność zazwyczaj nie rozwija się. Dlatego warto pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasady higieny, a na wszelki wypadek mieć odpowiednio wyposażoną apteczkę.

W niektórych wypadkach leki od biegunki, przywiezione ze sobą z kraju, nie pomagają. Wtedy trzeba kupić w miejscowej aptece lekarstwa, które działają na bakterie, występujące w danym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny