Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kalendarz księżycowy ogrodnika na maj 2023 r. Kiedy siać, sadzić, kosić i przycinać rośliny zgodnie z fazami Księżyca?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kalendarz księżycowy może pomóc w zaplanowaniu prac ogrodniczych. Sprawdź, co i kiedy warto zrobić w maju. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Kalendarz księżycowy może pomóc w zaplanowaniu prac ogrodniczych. Sprawdź, co i kiedy warto zrobić w maju. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Anthony Cantin (unsplash.com)
W maju ogrodnicy mają sporo pracy. Jednym ze sposobów, by ją sobie ułatwić i dobrze zaplanować, jest uwzględnienie kalendarza księżycowego, czyli dostosowanie terminu siewu, sadzenia, nawożenia czy przycinania roślin do fazy Księżyca. Uważa się bowiem, że ma ona wpływ na rozwój roślin. Podpowiadamy, co trzeba zrobić w maju w ogrodzie i jak rozłożyć prace w zgodzie z kalendarzem księżycowym.

Spis treści

Maj to czas intensywnych prac w ogrodzie. Wiele roślin już rośnie i kwitnie, jest jednak sporo takich, które siać i sadzić można dopiero w maju. Na dobre zaczął też okres stałych prac pielęgnacyjnych, takich jak pielenie, koszenie czy nawożenie. Niestety w maju trzeba zachować szczególną czujność, bo bardzo często, po okresie ciepła i pięknej pogody, przychodzi okres silnego ochłodzenia, nawet z przymrozkami i śniegiem. Są one szczególnie niszczące, bo rośliny podjęły już wegetację, wypuściły liście i często kwitną.

Uwaga na możliwe ochłodzenie

Tradycyjnie ten okres w maju określa się jako „zimni ogrodnicy” i przyjmuje się, że wypada on w dni, kiedy imienny obchodzą Pankracy, Serwacy, Bonifacy oraz Zofia (12-15 maja). W tej tradycji jest wyjątkowo dużo mądrości, bo rzeczywiście w tym czasie nad Polskę cyklicznie nadciąga arktyczne, mroźne powietrze. Szczególnie prawdopodobne jest, że nastąpi to między 10 i 17 maja, a więc w okresie pokrywającym się z „zimnymi ogrodnikami”. W 2023 roku prognozy nie wskazują mocnego ochłodzenia w tym terminie, ale mamy wyjątkowo zimny przełom kwietnia i maja. Czujność jednak trzeba zachować.

Majowe sianie i sadzenie roślin

Z powodu możliwego ochłodzenia przy opisach uprawy roślin, możemy spotkać informację, że dany gatunek należy sadzić po 15 maja. Tę możliwość załamania pogody i przymrozków musimy koniecznie wziąć pod uwagę, planując prace w maju, bo jest to nadrzędne w stosunku do faz Księżyca. Z drugiej strony, są też rośliny, które należy siać i sadzić przed połową maja. Dla ich uprawy niekorzystny jest bowiem wydłużający się dzień. Zbyt późno posiana rzodkiewka lub sałata pięknie zakwitną, ale nie dostarczą smacznych korzeni ani liści.

Kalendarz księżycowy na maj

Jeśli chcemy pracować zgodnie z kalendarzem księżycowym, w maju 2023 r. musimy uwzględnić zaćmienie Księżyca, które nastąpi 5 maja. Nie będzie ono widoczne w Polsce, ale sprawi, że niekorzystne dla prac ogrodniczych będą trzy dni – od 4 do 6 maja. Ponadto, jak w każdym miesiącu, nie poleca się wykonywać prac w pierwszy dzień każdej nowej fazy Księżyca.

Zobacz, jak rozplanować prace w ogrodzie w maju, zgodnie z fazami Księżyca:

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kalendarz księżycowy ogrodnika na maj 2023 r. Kiedy siać, sadzić, kosić i przycinać rośliny zgodnie z fazami Księżyca? - e-Ogródek

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny