NASZE
  STUDNIÓWKI

  Studniówki w 2019 roku!

  Rozwiń
  Jurek Owsiak przywiózł karetkę dla dzieciaków UDSK. Wielka...

  Jurek Owsiak przywiózł karetkę dla dzieciaków UDSK. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pomaga w Białymstoku [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Agata Sawczenko

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Na sygnale, uśmiechnięty, w nowoczesnej karetce wjechał na teren UDSK Jurek Owsiak. Karetkę przekazał szpitalowi. A białostoczan – zaprosił na 27. już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
  W piątek karetkę dla dzieciaków leczących się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przywiózł sam Jurek Owsiak. A już w niedzielę kolejny finał WOŚP.
  1/27
  przejdź do galerii

  W piątek karetkę dla dzieciaków leczących się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przywiózł sam Jurek Owsiak. A już w niedzielę kolejny finał WOŚP. ©Anatol Chomicz

  Do tej pory nie mieliśmy żadnej karetki. Gdy trzeba było przewieźć pacjenta, wykorzystywaliśmy albo należący do szpitala zwykły samochód – ale tam pacjent nie może się położyć, albo wynajmowaliśmy karetkę z firmy zewnętrznej – mówi prof. Anna Wasilewska, dyrektorka Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Karetka jest potrzebna, bo takie wyjazdy zdarzały się często. – Wozimy pacjentów na konsultacje, na radioterapię, czasami trzeba ich odwieźć do domu w pozycji leżącej – wymienia prof. Anna Wasilewska. Problemem przy wynajmowaniu transportu było również to, że nierzadko na karetkę trzeba było czekać kilka godzin.
  Zobacz galerię

  Jak przyznaje Jurek Owsiak, szef WOŚP, o karetkę szpital prosił fundację już półtora roku temu. Teraz w końcu udało się tę prośbę zrealizować. To nowoczesna karetka typu S. Pojazd wyposażony jest w sprzęt medyczny stanowiący wyposażenie karetki (m.in. respirator i wiele innych urządzeń), a także chociażby roczne ubezpieczenie AC/OC, pakiet przeglądów serwisowych oraz komplet opon zimowych. Wartość przekazanego pojazdu wynosi ponad pół miliona złotych.

  Fundacja WOŚP wspiera białostocki Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny niemal od początku swojej działalności. Do dziś placówka otrzymała w sumie 301 urządzeń medycznych o łącznej wartości prawie 7 mln złotych. Sprzęt z serduszkami WOŚP wykorzystywany jest na większości oddziałów szpitala, m.in. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, oddziale intensywnej terapii dziecięcej, w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii, Żywienia i Alergologii, Klinice Otolaryngologii Dziecięcej, Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej, Klinice Okulistyki, Klinice Chirurgii czy w Klinice Chorób Dzieci.

  W sumie placówki medyczne w Białymstoku otrzymały od WOŚP wsparcie w wysokości ponad 13 mln złotych.

  W piątek karetkę do białostockiego szpitala przywiózł sam szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  – Za chwilę kolejny, 27. Finał WOŚP, ale nasza całoroczna działalność nie zwalnia i cały czas do szpitali w całej Polsce trafiają kolejne urządzenia medyczne z serduszkami WOŚP. – mówi Jurek Owsiak. – Przekazywana dzisiaj karetka to odpowiedź na pilną potrzebę białostockiego szpitala i jest to kolejny już w tym roku ambulans zakupiony za pieniądze zebrane w Finale WOŚP, za co kłaniamy się wszystkim tym, którzy są z nami, wspierają nas i co roku grają z Orkiestrą. Dzięki temu do dziś udało nam się w sumie zebrać prawie miliard złotych, a w polskich szpitalach pracuje 60 tysięcy urządzeń przekazanych przez WOŚP – dodaje. I zaprasza, by wspomagać orkiestrę również w tę najbliższą niedzielę: – Pamiętajcie, gramy bez focha – przypomina tegoroczne hasło.

  Komentarze (40)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (40) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo