Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienna regeneracja skóry

Anastazja Bezduszna
Naturalne dodatki do kąpieli pomogą zregenerować stan skóry
Naturalne dodatki do kąpieli pomogą zregenerować stan skóry 123rf
Należy dostosować je do problemów skórnych, z którymi się borykamy. Kąpiele odżywczo-regeneracyjne traktujmy podobnie jak kremy i inne środki pielęgnacyjne.

Przed taką kąpielą umyjmy ciało, gdyż środki myjące nie powinny być dodawane do wody ze składnikami regenerującymi, mającymi pomóc w niwelowaniu zmian skórnych. Aktywne substancje przedostaną się wówczas do głębszych warstw naskórka i przyniosą lepszy efekt.

W pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej ważne jest jej głębokie nawilżenie. Kąpiele regeneracyjne nie powinny też trwać dłużej niż 15 minut.

Dynia - poprawia nawilżenie, ujędrnia i regeneruje. Zawiera witaminy A, B i C, składniki mineralne oraz jest bogatym źródłem karotenów (im bardziej pomarańczowa barwa miąższu, tym większa jest ich liczba).

- Z niedużej dyni należy wybrać miąższ bez pestek i gotować go w 1 litrze wody, aż do uzyskania papki. Po wystudzeniu dolewamy 1 litr mleka i wlewamy do wanny z ciepłą wody. Kąpiel powinna trwać około 20 minut, zregeneruje i dotleni skórę oraz sprawi, że stanie się elastyczna i jedwabiście gładka - doradza Hubert Tomczak, ekspert ds. dermo receptur firmy Ziołolek.

Olejek migdałowy - kąpiel z dodatkiem olejku migdałowego, który jest naturalnym emolientem, nawilży szorstką i suchą skórę oraz złagodzi ewentualne podrażnienia. Za zbawienne właściwości olejku migdałowego odpowiadają zawarte w nim sole mineralne, magnez, witaminy A, E, D, B oraz proteiny. Wystarczy do kąpieli dodać kilka kropel olejku. Można również zmieszać 2 łyżki drobno zmielonych migdałów, szklankę mleka i 15 kropel olejku migdałowego, a następnie dodać do kąpieli. - Całe ciało po kąpieli delikatnie osuszmy, a następnie nasmarujmy preparatami z zawartością mocznika - dodaje ekspert.

Trądzik występuje często nie tylko na twarzy, ale i innych miejscach na ciele, na przykład plecach. Powstaje w wyniku nadczynności gruczołów łojowych, które są zapychane przez nadmierną ilość sebum oraz obumarłe komórki skóry i zanieczyszczenia. Kąpiele do skóry trądzikowej powinny działać antybakteryjne, dezynfekująco i redukująco łojotok.

Kąpiel z **solą z **Morza Martwego - taka sól bogata jest w minerały, a zarazem posiada mało chlorku sodu, dlatego wspomaga leczenie trądziku, wygładza skórę i zapobiega nadmiernemu jej wysuszeniu. Oczyszcza organizm z różnych toksyn, a przy regularnym stosowaniu, redukuje tkankę tłuszczową i oczyszcza pory. Do wanny z woda wystarczy wsypać garść takiej soli.

Lawenda - posiada właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i odkażające.

- Kąpiele z dodatkiem naparu lub olejku lawendowego działają przeciwzapalnie, odpowiednio nawilżają, wygładzają, przyspieszają regenerację naskórka oraz ułatwiają gojenie ran - mówi Hubert Tomczak.

By poczuć efekt, wystarczy do wanny dodać kilka kropel olejku lawendowego. Można też samodzielnie zrobić napar - 3 łyżki suszonej lawendy na 2 litry wody. Możemy dodać też garść igieł z sosny. Gotować kilka minut. Powstały, przecedzony napar wlać do wanny.

Kąpiel z **liści jeżyn** - liście jeżyn wykazują silne działanie przeciwbakteryjne. Sporządzone z nich napary działają ściągająco i dezynfekująco na skórę, oczyszcza ją z krost i wyprysków. Cztery garście liści krzewu trzeba gotować przez 2-4 minut w 5 litrach wody i dodać do wanny. Po takiej kąpieli należy koniecznie nałożyć odpowiedni krem do skóry trądzikowej.

Nawilżenie przy wysuszeniu

Regeneracja przy trądziku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny