Jesienna część sezonu w statystykach: Marian Kelemen najstarszym ligowcem, Karol Świderski w czołówce strzelców

Jakub Laskowski
25.11.2018 gdansk. lotto ekstraklasa. 16. kolejka. mecz: lechia gdansk - jagiellonia bialsytok. nz.  marian kelemen  - 25 fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki
25.11.2018 gdansk. lotto ekstraklasa. 16. kolejka. mecz: lechia gdansk - jagiellonia bialsytok. nz. marian kelemen - 25 fot. karolina misztal / polska press/dziennik baltycki Karolina Misztal
Portal 90minut.pl przygotował statystyczne podsumowanie pierwszej części sezonu. Nieźle wypada w nim Jagiellonia Białystok.

Najwięcej zdobytych punktów - Lechia Gdańsk, najmniej - Zagłębie Sosnowiec. Te dane widać już gołym okiem po zerknięciu na tabelę. Podsumowanie tegorocznych zmagań ligowych - opublikowane przez znany statystyczny serwis - dostarcza jednak znacznie więcej ciekawych informacji.

Najstarszym piłkarzem występującym na boiskach Lotto Ekstraklasy jest Marian Kelemen (39 lat i 7 dni). Słowacki bramkarz Żółto-Czerwonych w tej kategorii nie miał sobie równych, wyprzedzając drugiego w zestawieniu Marcina Wasilewskiego z Wisły Kraków o 177 dni. Trzeci sklasyfikowany został broniący w Legii Warszawa Arkadiusz Malarz, który ostatni ligowy występ zaliczył mając 38 lat i 129 dni.

Na przeciwległym biegunie jest Filip Marchwiński z Lecha Poznań, o którym po meczu z Zagłębiem Sosnowiec (6:0) pisało się głośno jako o najmłodszym strzelcu w historii naszej ligi. Pomocnik Kolejorza, wybiegając na boisko beniaminka, miał 16 lat i 340 dni.

Wśród najmłodszych ligowców na próżno szukać jagiellończyków. Procentowy udział minut na boisku zawodników poniżej 21 lat w przypadku białostoczan to zaledwie 0,72%.

W porównaniu ubiegłym sezonem, nasi ligowcy zanotowali przyrost liczby zdobywanych bramek - w bieżących rozgrywkach jest to średnio 2,831 na mecz, w zeszłym - 2,631. Wpływ na to ma zacięta rywalizacja o koronę króla strzelców. Po dwanaście trafień mają Igor Angulo z Górnika Zabrze i Marcin Robak ze Śląska Wrocław. Cztery gole mniej ma Karol Świderski. Ale jak wyliczył portal, pomijając bramki zdobywane z rzutów karnych, dystans snajpera Jagiellonii do prowadzących zmniejszyłby się dwukrotnie. Młodzieżowy kadrowicz w reprezentacji Czesława Michniewicza trafia do siatki średnio co 129 minut.

Interesująca wygląda też statystyka najlepszych strzelców w poszczególnych połowach meczów. Po przerwach killerem rywali jest Angulo, który w tej części spotkań strzelił 9 z 12 goli. Drugie połowy służą też zdobywcy sześciu bramek - Litwinowi Arvydasowi Novikovasowi z Jagi.