MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jedna lista opozycji do wyborów parlamentarnych? Hanna Gill-Piątek wyjaśnia, jaki jest stosunek Polski 2050

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
„Nie widzimy absolutnie możliwości, aby wchodzić w jakiekolwiek alianse z Jarosławem Gowinem” - mówi i.pl Hanna Gill-Piątek.
„Nie widzimy absolutnie możliwości, aby wchodzić w jakiekolwiek alianse z Jarosławem Gowinem” - mówi i.pl Hanna Gill-Piątek. Adam Jankowski
Po wtorkowym spotkaniu z udziałem liderów partii opozycyjnych, znów pojawiły się pytania, czy opozycja stworzy wspólną listę do wyborów parlamentarnych. W spotkaniu wziął udział również Jarosław Gowin, który kiedyś był w Platformie Obywatelskiej, a potem współtworzył rząd z Prawem i Sprawiedliwością. Portal i.pl zapytał Hannę Gill-Piątek, przewodniczącą koła poselskiego Polska 2050 o to, jaki jest stosunek ugrupowania Szymona Hołowni do jednej listy wyborczej i o to, czy wyobrażają sobie rząd z Jarosławem Gowinem.

Spotkanie z udziałem liderów opozycji

We wtorek liderzy opozycji uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez byłych prezydentów – Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego – z okazji 25-lecia rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych pomiędzy Polską i NATO. Poza byłymi prezydentami, głos zabrało pięciu liderów: PO – Donald Tusk, Nowej Lewicy – Włodzimierz Czarzasty, PSL – Władysław Kosiniak-Kamysz, Polski 2050 – Szymon Hołownia oraz Porozumienia – Jarosław Gowin.

Polska 2050 zwolennikiem jednej listy opozycji?

W rozmowie z i.pl Hanna Gill-Piątek, przewodnicząca koła poselskiego Polska 2050, pytana o to, czy ugrupowanie Szymona Hołowni jest zwolennikiem jednej listy opozycji do wyborów parlamentarnych, odpowiedziała: „Jesteśmy zwolennikami tego, aby nie rozdawać w tej chwili stołków.” – Powinniśmy porozmawiać o konkretnych rozwiązaniach programowych – dodała.

Hanna Gill-Piątek wyjaśniła, że „wtorkowa konferencja na temat bezpieczeństwa była jedną z wielu”. – Wcześniej odbywały się konferencje m.in. na temat samorządu i mediów. Uważamy, że takie spotkania, które mają w optyce program, służą temu, żeby wyborcy zobaczyli, że opozycja potrafi się w konkretnych sprawach dogadać i później, obojętnie, w jakim układzie pójdziemy do wyborów, będziemy mieć wspólny plan – mówiła. Dodała, iż „nie oznacza to, że sklejamy się w kulę śniegową i toczymy do wyborów razem”. – Wydaje mi się, że niewiele środowisk wierzy w tej chwili w jedną listę opozycji, podnoszone są argumenty, że PiS-owi łatwiej byłoby eksponować jej niespójności. Być może lepszy byłby wariant czeski, gdzie Babisz musiał stawać naprzeciwko dwóm listom. Niczego jednak nie wykluczamy, trzymamy tę kwestię otwartą – powiedziała.

Przewodnicząca koła poselskiego Polska 2050 podkreśliła, że nie jest w tej chwili w stanie zapewnić, że któryś z wariantów jest gorszy, a któryś lepszy, bo to okaże się przed wyborami. – Teraz widać, że raczej opozycja wybory wygra. Jesteśmy na tyle odpowiedzialni, żeby do wyborów pójść w takiej formie, aby sobie to zwycięstwo – jako opozycja – zapewnić – dodała.

Polska 2050 nie chce Gowina

Dopytywana, czy Polska 2050 pójdzie do wyborów z Polskim Stronnictwem Ludowym, bo zdaje się, że PSL się szeroko uśmiecha do ugrupowania Szymona Hołowni, odpowiedziała, że „generalnie się do siebie na opozycji szeroko uśmiechamy”. – Uśmiechy naszych liderów są drogie naszym sercom. Im bardziej oni są uśmiechnięci, tym większe szanse na to, że zwyciężą pozytywne emocje – mówiła. Zauważyła, że „takie pogłoski się pojawiają, niektórzy politycy PSL snują takie wizje, iż czas, żebyśmy wydorośleli i skleili ze starszymi braćmi z PSL, a może nawet z Gowinem”. – Chcę jednak dość ostro powiedzieć i uciąć tego rodzaju dywagacje – w kwestii małżeństwa mamy dość nowoczesne poglądy i uważamy, że każdy powinien sam decydować, z kim wchodzi w koalicje, i z kim idzie na listach. Myślę, że tego rodzaju dywagacje szkodzą opozycji – powiedziała.

Hanna Gill-Piątek pytana, czy Polska 2050 wyobraża sobie – po ewentualnych wygranych przez opozycję wyborach – możliwość stworzenia wspólnego rządu z Porozumieniem Jarosława Gowina, odpowiedziała: „Nie widzimy absolutnie możliwości, aby wchodzić w jakiekolwiek alianse z Jarosławem Gowinem”.

lena

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jedna lista opozycji do wyborów parlamentarnych? Hanna Gill-Piątek wyjaśnia, jaki jest stosunek Polski 2050 - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny