MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak usunąć uprawę z działki we wniosku o dopłaty? Instrukcja, jak to zrobić krok po kroku

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W 2024 termin składania zmian do wniosków został wydłużony do 16 lipca, wniosek można złożyć do 1 lipca lub z potraceniem 1 proc. za każdy dzień spóźnienia po 1 lipca - do 26 lipca.
W 2024 termin składania zmian do wniosków został wydłużony do 16 lipca, wniosek można złożyć do 1 lipca lub z potraceniem 1 proc. za każdy dzień spóźnienia po 1 lipca - do 26 lipca. pixabay.com, AGW/canva
Na mapie wpisałem początkowo uprawę jęczmienia, ale teraz chcę ją zmienić. Jak usunąć uprawę z działki we wniosku o dopłaty? - pyta rolnik z Małopolski, a my wyjaśniamy, jak to zrobić. W ARiMR trwa przedłużony nabór wniosków o płatności bezpośrednie 2024. Rolnicy nie tylko deklarują, jakie płatności chcą otrzymać, a tym samym, jakie podejmują zobowiązania, oznaczają także uprawy na mapach.

Spis treści

Zmiana rośliny uprawnej to częsta korekta wprowadzana we wniosku o dopłaty bezpośrednie. Czasem decyduje o tym zmiana planów, innym razem wymarznięcie lub inne czynniki pogodowe, które sprawią, że pierwotnie posiana roślinna nie rokuje na przyzwoite zbiory.

Zmiana uprawy we wniosku o dopłaty bezpośredniej 2024

Jak zmienić uprawę we wniosku na mapie, wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w przygotowanej dla rolników instrukcji wypełniania wniosku. Tam jasno wskazuje, że istnieje możliwość zmiany rośliny uprawnej. Aby to zrobić, trzeba wskazać geometrię oraz wykonać kilka kroków.

Zacznij o zaznaczenia geometrii tak, aby była w trybie edycji, a potem wskaż nową roślinę uprawną:

  • Jedno kliknięcie na uprawie powoduje włączenie trybu edycji.
  • Drugie kliknięcie na uprawie powoduje wyświetlenie okna do wyboru rośliny uprawnej i wnioskowanych płatności.

Zmiana rośliny a płatności w aplikacji eWniosekPlus

Po zmianie rośliny, płatności PWD (podstawowe wsparcie dochodów) i ONW (dla rolników gospodarujących na obszarach górskich lub innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania) zostaną zaznaczone przez aplikację automatycznie (o ile działka jest położona w strefie ONW).

Przeczytaj też: Jak pobrać złożony wniosek o dopłaty bezpośrednie 2024? ARiMR radzi, by ściągnąć potwierdzenie

W przypadku gdy rolnik w zakładce WNIOSEK wskazał również Uzupełniającą płatność podstawową, przy pierwszej zmianie uprawy (z rośliny niekwalifikującej się do UPP na taką, która się kwalifikuje) aplikacja również zaznaczy tę płatność automatycznie.

Przy niektórych płatnościach trzeba zachować szczególną czujność. Takim przykładem są dopłaty do upraw roślin strączkowych na nasiona. Przysługują pod warunkiem dokonania zbioru nasion, co oznacza, że ich zbiór na zielonkę lub przyoranie wyklucza tę płatność, zaznacza ARiMR. Przy takim planowanym przeznaczeniu należy odznaczyć płatność (zrezygnować z płatności) w tym przypadku do roślin strączkowych P_STR.

Przeczytaj też: Dopłaty do ogrodzenia gospodarstwa 2024. Nabór od czerwca

Nawet po zmianie uprawy rolnik ma uproszczone zadanie. Aplikacja podpowie i zaznaczy automatycznie wszystkie płatności, które przysługują do danej uprawy i co do których rolnik nie musi spełniać dodatkowych kryteriów np. posiadanie umowy.

Aplikacja podpowie również dodatkowo te płatności, do których dana roślina może zostać zgłoszona, ale których zaznaczenie będzie wymagało manualnego wskazania przez rolnika.

Ekoschematy nie są zaznaczane automatycznie

Automat nie zadziała w przypadku ekoschematów, rolnik zaznacza je samodzielnie. Jak to zrobić?

Ekoschematy, o jakie rolnik chce się ubiegać do danej uprawy należy zaznaczyć po rozwinięciu panelu Ekoschematy. Aplikacja zaprezentuje listę tych, które zostały zadeklarowane w sekcji Płatności, w zakładce: WNIOSEK w zależności od rośliny, która jest wskazana w polu „roślina uprawna”.

Na koniec sprawdź, czy nazwa zmienionej uprawy oraz jej powierzchnia jest prezentowana, jako etykieta danej geometrii. Jeśli tak, zmiana przebiegła pomyślnie. Zdefiniowana uprawa jest prezentowana na liście upraw, dostępnej po użyciu ikony „Lista upraw” w panelu bocznym.

Zmiana uprawy we wniosku o dopłaty
Zmiana uprawy we wniosku o dopłaty ARiMR
Oznacz na mapie zmianę rośliny
Oznacz na mapie zmianę rośliny ARiMR

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak usunąć uprawę z działki we wniosku o dopłaty? Instrukcja, jak to zrobić krok po kroku - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny