MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry? Zwróć uwagę na te dolegliwości, zanim będzie za późno! Ta choroba to najczęstszy powód utraty wzroku

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Jaskra rozwija się przez wiele lat, stopniowo uszkadzając nerw wzrokowy i prowadząc do ślepoty. Jej rozwój można powstrzymać, jeśli wykryje się ją odpowiednio wcześnie. W tym celu trzeba regularnie robić zalecane badania i wiedzieć, jakie dolegliwości mogą zwiastować nasilenie choroby. Zobacz, jakie mogą być pierwsze objawy jaskry. Przesuwaj przesuwaj zdjęcia galerii gestem, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jaskra rozwija się przez wiele lat, stopniowo uszkadzając nerw wzrokowy i prowadząc do ślepoty. Jej rozwój można powstrzymać, jeśli wykryje się ją odpowiednio wcześnie. W tym celu trzeba regularnie robić zalecane badania i wiedzieć, jakie dolegliwości mogą zwiastować nasilenie choroby. Zobacz, jakie mogą być pierwsze objawy jaskry. Przesuwaj przesuwaj zdjęcia galerii gestem, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. fot. iakovenko/123RF
Jaskra rozwija się przez 2-3 dekady i po cichu „kradnie wzrok”. Nieleczona prowadzi do ślepoty, jak jednak ją wykryć, skoro nie powoduje wyraźnych dolegliwości? Po pierwsze, badając wzrok, a po drugie – znając czynniki i symptomy związane z rozwojem choroby. Te ostatnie są subtelne, więc dobrze się na nie wyczulić. Wyjaśniamy te kwestie i podajemy, na jakie pierwsze objawy jaskry trzeba zwrócić uwagę.

Spis treści

Objawy jaskry wynikają z neuropatii. Na czym polega ta choroba?

Jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na świecie, uznaną przez WHO za chorobę społeczną. W jej przebiegu dochodzi do rozwoju neuropatii, w wyniku której obumierają komórki zwojowe siatkówki oraz aksony – wypustki, którymi łączą się komórki nerwowe. Skutkiem jest postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego i powstawanie ubytków w polu widzenia.

Zobacz także: Uwaga na ten lek – jest zanieczyszczony. Jego użycie zagraża zdrowiu

Choroba jest poważnym problemem w naszym kraju, gdzie dotyka ok. 800 tysięcy osób. Niestety, z grupy tej zdiagnozowana jest tylko połowa, a leczy się zaledwie ok. 65 tysięcy. Aż 70 proc. przypadków jaskry jest w naszym kraju wykrywane za późno, by uratować wzrok.

Zobacz także: Okulista czy optometrysta – do kogo po okulary?

Wynika to m.in. z faktu, że przez wiele lat jaskra może nie wywoływać objawów. Dopiero, gdy ma zaawansowaną postać, zauważane są nieodwracalne ograniczenie pola widzenia. Warto wiedzieć, że kojarzone z jaskrą wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe jest co prawda podstawowym czynnikiem rozwoju choroby, występuje też jednak inna jej postać zwana jaskrą normalnego ciśnienia.

Czytaj także: Nie myjesz zębów? Możesz oślepnąć! Choroba rozwija się latami i stopniowo kradnie wzrok

– Ze względu na długi bezobjawowy okres rozwoju choroby lub przebieg z niecharakterystycznymi objawami, jak przewlekłe zapalenie spojówki, jaskra nazywana jest cichym złodziejem wzroku – mówi lek. okulista Justyna Krowicka, chirurg i ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci. – Nieleczona może doprowadzić do zaniku nerwu wzrokowego i utraty wzroku.

Jak widzi osoba z jaskrą? Jakie są pierwsze objawy jej rozwoju?

Osoba z zaawansowaną jaskrą nie odbiera pełnego obrazu. Pole widzenia jest zwężone, występują problemy z widzeniem obwodowym, bo na obrzeżach powstaje charakterystyczna obwódka. Zmiany nie są regularne – zobacz na zdjęciu w galerii.

Zanim jednak zmiany będą nie do wyleczenia, warto zadbać o profilaktykę jaskry w postaci regularnych badań oczu, a także zwrócić uwagę na wczesne objawy choroby, które mogą się pojawiać w trakcie jej rozwoju. W przypadku jaskry pierwotnej, która nie ma ustalonej bezpośredniej przyczyny, zmiany dotyczą zwykle obu oczu.

Zobacz, jakie mogą być pierwsze objawy jaskry i jak widzi osoba z tą chorobą. Wychwycenie tych zmian może pomóc ocalić wzrok!

Kogo najczęściej dotyka jaskra? Leczenie nie cierpi zwłoki

Jaskra to schorzenie, które 2-4 razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Rozwojowi problemu sprzyja też wiek powyżej 40 lat, przy czym zachorowania nasilają się zwłaszcza po 60. roku życia.

Inne ważne czynniki rozwoju choroby to historia jaskry w rodzinie, choroby gałki ocznej (w tym zaawansowane wady wzroku czy retinopatia cukrzycowa), kardiologiczne, w tym nadciśnienie tętnicze, a także zaburzenia krążenia obwodowego. Choruje też więcej osób wśród przyjmujących niektóre leki (glikokortykosteroidy, doustna antykoncepcja), skarżących się na bóle głowy i migreny oraz żyjących w chronicznym stresie.

W ochronie wzroku niezbędne są jego stałe kontrole – przynajmniej raz na dwa lata każda osoba dorosła powinna przejść pełne badanie okulistyczne. Raz na rok powinny wykonać je osoby z opisanych wyżej grup ryzyka.

Jeżeli ktoś nigdy nie wykonywał badań w kierunku jaskry, warto zrobić to jak najszybciej. Wykrycie jej na wczesnych etapach i rozpoczęcie leczenie pozwala uniknąć całkowitej ślepoty. Trzeba bowiem wiedzieć, że w przypadku choroby pierwotnej obuoczna utrata wzroku dotyczy co 10. pacjenta z jaskrą otwartego kąta i co 4. z jaskrą zamykającego się kąta. Chodzi o kąt przesączania – to struktura oka, która odprowadza z niego nadmiar wody i wyrównuje w ten sposób wewnętrzne ciśnienie.

Jakie badania wykonuje się w celu zdiagnozowania jaskry i jej rodzaju? Niezbędnej ocenie podlega:

  • szerokość kąta przesączania,
  • przedni odcinek oka (w lampie szczelinowej),
  • ciśnienie wewnątrzgałkowe (metodą tonometrii aplanacyjnej Goldmana),
  • tarcza nerwu wzrokowego (w badaniu dna oka).
  • komputerowe badanie pola widzenia (perymetria).

Dodatkowo konieczna może być pogłębiona diagnostyka jaskry w formie tomografii tarczy nerwu wzrokowego w systemie HRT (Heidelberga) oraz badania GDx (laserowa ocena grubości włókien nerwowych siatkówki).

– Jaskra pierwotna należy do najczęstszych chorób podeszłego wieku. Terapia jaskry najczęściej opiera się o leczenie farmakologiczne. Leki te w różny sposób obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe, ale też poprawiają metabolizm nerwu wzrokowego – wyjaśnia okulistka – W leczeniu zastosowanie mają ponadto terapie laserowe i chirurgiczne, również obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe, indywidualnie dobierane do każdego pacjenta.

Badanie przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania jaskry można wykonać ze skierowaniem na koszt NFZ w poradni okulistycznej, która podpisała stosowną umowę. Na podstawie wyników lekarz w razie potrzeby kieruje pacjenta na dalszą diagnostykę i leczenie.

Zobacz też: Ile kosztuje prywatna wizyta u okulisty? Podajemy też cennik ważnych badań.

Źródła:

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak rozpoznać pierwsze objawy jaskry? Zwróć uwagę na te dolegliwości, zanim będzie za późno! Ta choroba to najczęstszy powód utraty wzroku - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny