Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jabłka i gruszki mają plamy, a drzewa coraz gorzej owocują? To przez te choroby i szkodniki. Zobacz, jak wyglądają i jak je zwalczać

Katarzyna Józefowicz
Jabłonie i grusze może atakować wiele chorób. Powodują one osłabienie drzew i gorsze plony.
Jabłonie i grusze może atakować wiele chorób. Powodują one osłabienie drzew i gorsze plony. pixabay.com
Jabłonie i grusze często uprawiamy w ogrodach. Niestety te drzewa owocowe mogą atakować choroby i szkodniki. Niszczą drzewa i owoce. Sprawdź, jak wyglądają najczęstsze choroby jabłoni i gruszy, jakie opryski stosować i co jeszcze robić, żeby drzewa owocowe nie chorowały.

Spis treści

Jabłonie i grusze należą do ścisłej czołówki drzew owocowych uprawianych w ogrodach. Niestety, jak wiele innych roślin, nie są wolne od zagrożeń ze strony chorób i szkodników, które skutecznie potrafią zniszczyć plony, dlatego trzeba z nimi walczyć. Aby jednak udało się ochronić drzewa przed ich atakiem, należy wiedzieć, jak rozpoznać przeciwnika i jak sobie z nim poradzić.

Parch jabłoni – jak wygląda ta choroba?

Szczególnie narażone na wystąpienie chorób i szkodników są jabłonie. Jedną z najczęstszych chorób grzybowych, na które cierpią, jest parch jabłoni. Jego objawami są m.in. oliwkowe, nekrotyczne plamy na młodych liściach, które z czasem powiększają się i brunatnieją. W miejscu palm tkanka zasycha i wykrusza się. Z kolei na owocach plamy mają postać pękających, brunatnych, zgrubiałych strupów. Choroba powoduje obniżenie jakości plonu oraz uniemożliwia przechowywanie jabłek.

Jak zwalczać parch jabłoni?

Walka z patogenem polega głównie na zastosowaniu jednego z aktualnie polecanych preparatów ochrony (np. Miedzian Extra 350 SC, Score 250 EC). Skuteczny może być też oprysk drzew mocznikiem (w ściśle określonym terminie).

Mączniak jabłoni: objawy

Kolejna choroba grzybowa, atakująca jabłonie to mączniak. Jej objawami jest widoczny na liściach biały, pylisty nalot, prowadzący do zasychania liści. Choroba może być też widoczna na pąkach kwiatowych, które brunatnieją, zamierają i nie zawiązują owoców. Zabiegiem profilaktycznym, pomagającym walczyć z chorobą jest m.in. grabienie i niszczenie odpadłych liści, a także usuwanie porażonych pędów podczas wiosennego cięcia drzew.

Opryski na mączniaka jabłoni

Warto też wykonać oprysk jednym z aktualnie polecanych preparatów ochrony roślin (np. Siarkol Extra 80 WP, Siarkol 80 WP, Limocide).

Rak drzew owocowych

Jabłonie mogą też zostać porażone przez raka drzew owocowych. Ta choroba grzybowa odpowiada za powstawanie nekrotycznych, brunatnych plam, które z czasem pokrywa się grubą tkanką kalusową, corocznie przyrastającą o nowe warstwy. Choroba może doprowadzić do obniżenia plonu, osłabienia rośliny, a nawet śmierci drzewa. Aby jej zapobiec, należy smarować rany po cięciu drzewa maścią ogrodniczą.

Choroba jabłoni: zaraza ogniowa

Jabłoni może zagrażać też zaraza ogniowa, będąca groźną chorobą bakteryjną. Jej objawy widoczne są na różnych częściach drzewa. Porażone kwiaty stają się wodniste, brunatnieją, zamierają i pozostają na pędach. Liście pokrywają się czerwono-brunatnymi plamami, usychają i pozostają na drzewie. Młode wierzchołki pędów zamierają, a porażone zawiązki owocowe przekształcają się w mumie. Na gałęziach i konarach pojawiają się zgorzele, a kora pęka. Choroba jest bardzo groźna, ponieważ kiedy wystąpi, drzew zwykle nie da się już uratować.

Oprysk przeciw zarazie ogniowej

Z tego względu najważniejszy jest zabieg profilaktyczny, polegający na oprysku odpowiednim preparatem ochrony roślin (np. Miedzian Extra 350).

Owocówka jabłkóweczka to pospolity szkodnik jabłoni

Z kolei do najczęściej atakujących jabłonie szkodników, można zaliczyć owocówkę jabłkóweczkę. Owocówka jest małym, brunatnym, nieszkodliwym motylem, ale jej gąsienice są wyjątkowo groźne, gdyż odpowiadają za robaczywienie owoców. Po wylęgnięciu z jaja wgryzają się w miąższ jabłka, doprowadzając do przedwczesnego opadania owoców. Ochrona drzew przed owocówką polega na zastosowaniu oprysku właściwym preparatem ochrony roślin (np. Mospilan 20 SP, Karate Gold). Przydadzą się też pułapki lepowe, monitorujące liczebność szkodnika.

Inne szkodniki jabłoni

Kolejny szkodnik jabłek to owocnica jabłkowa, będąca małym, przypominającym muszkę owadem. Jej larwy żerują w zawiązkach owocowych, całkowicie je niszcząc, ale wyrządzają mniejsze szkody niż owocówki, dlatego zwalcza się je tylko wtedy, gdy pojawią się w większej ilości (np. Mospilan 20 SP).

Jabłonie bywają też atakowane przez mszyce i przędziorki, które mogą osłabić drzewo i obnażyć plony, dlatego należy zwalczać je jednym z aktualnie polecanych preparatów ochrony.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać jabłoń w ogrodzie? Sprawdź, gdzie ja posadzić, kiedy przycinać i jak pielęgnować

Choroby gruszy

Grusze także nie są wolne od zagrożeń i choć mają wiele chorób wspólnych z jabłoniami (m.in. parch gruszy, zaraza ogniowa, rak drzew owocowych i mączniak prawdziwy), które zwalcza się w podobny sposób, jest jedna, bardzo dla nich charakterystyczna, czyli rdza gruszy.

Rdza gruszy: objawy choroby

Objawy rdzy gruszy to żółtordzawe plamy, widoczne na wierzchniej stronie liści, natomiast na spodniej stronie tworzą się pomarańczowożółte, nieregularne naroślą z zarodnikami grzyba. Choroba osłabia drzewo i może doprowadzić do pogorszenia jakości plonu lub jego braku.

Jak zwalczać rdzę gruszy?

W jej zwalczaniu ważna jest profilaktyka, polegająca m.in. na usuwaniu i niszczeniu opadłych liści z objawami. Bardzo ważne jest to, żeby nie sadzić w swoim sąsiedztwie grusz i jałowców, bo do rozwoju tej choroby potrzebne są drzewa obydwu tych gatunków (na jałowcach wygląda ona inaczej niż na gruszach). Niezbędne są też opryski jednym z aktualnie polecanych preparatów ochrony (np. Magnicur Gold).

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny