Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacje 2015. Poznajcie liderów zmian

Ewa Wyrwas [email protected]
Fot. Anatol Chomicz
Te firmy stawiają na nowoczesność i zmieniają wizerunek regionu. Przedstawiamy zwycięzców rankingu Innowacje 2015.

Organizatorem Innowacji jest „Kurier Poranny” oraz Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Białymstoku. Gala IX edycji tego rankingu, który wyłania najnowocześniejsze firmy województwa podlaskiego, odbyła się dzisiaj.

– Wybór w tym roku był trudny, a poziom bardzo wysoki – stwierdziła Elżbieta Ryszko, dyrektor Naczelnej Organizacji Technicznej w Białymstoku i członek kapituły. – Nie ma tutaj przegranych.

W pierwszej z kategorii, Młodzi dynamiczni. Nagrodę otrzymała firma TangramCare. Jej specjalnością są rozwiązania oparte na przetwarzaniu ogromnej ilości danych, które mają zastosowanie w służbie zdrowia. – Mamy erę informacji, dociera do nas olbrzymia ilość danych, których człowiek nie jest w stanie przyswoić i przetworzyć – powiedział Piotr Tynecki z TangramCare, który odebrał nagrodę wraz z trzema kolegami. – Nasze rozwiązania te dane przetwarzają i znajdują między nimi korelacje.

A w praktyce np. podpowiedzą lekarzowi, kiedy należy wypisać danego pacjenta ze szpitala.

Zobacz też: Innowacje 2015. Nagrody dla firm i ludzi, którzy szukają i znajdują nietuzinkowe rozwiązania (zdjęcia)

Tytuł Wynalazcy roku otrzymał Krzysztof Łuczaj, prezes fimy LSA. Za Certyd – kruszywo z popiołu.

– Jest to materiał 2-3-krotnie lżejszy niż standardowy beton – stwierdził Bogdan Dąbrowski, członek zarządu firmy, który w imieniu prezesa odebrał nagrodę. – Może nawet pływać.

I popłynie. Poznańscy studenci już wkrótce w specjalnych zawodach w Holandii popłyną kajakiem wykonanym właśnie z Certydu.

Jeśli chodzi o główne kategorie, to w Usługach przyznano w tym roku jedną nagrodę – firmie mikro. Otrzymała ją spółka P2V, za system, dzięki któremu rodzic może kontrolować, co jego dziecko kupuje z automacie z przekąskami.

Nagrodę odebrała Joanna Czupryńska. – Dzięki fundacji, jaką stworzyliśmy, z systemu mogą korzystać również dzieci z najuboższych rodzin – powiedziała.

W kategorii Produkcja, firma mikro, uhonorowana została suwalska firma Greko.

– Produkujemy drewniane okulary, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem – wyjaśnił Grzegorz Komorowski, właściciel firmy.

W kategorii Produkcja, firma mała, nagrodę przyznano wspomnianej już firmie LSA.

Z kolei jako firma duża w tej kategorii zwycięzcą została Spółdzielnia Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego, za stworzenie wysokoproteinowych, naturalnych „dopalaczy” oraz linię technologiczą do produkcji mleka w proszku. Nagrodę odebrała Adrianna Sapińska, dyrektor marketingu. – Naszymi nowymi produktami wchodzimy na nowy rynek – stwierdziła. – To duże wyzwanie.

Przyznano także specjalne wyróżnienie. „Za inicjowanie zmian” nagrodzony został Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej. Kapituła doceniło fakt powołania na tym wydziale kierunku zarządzanie i inżynieria usług.

– To pierwszy taki kierunkek studiów w Polsce – powiedział Joannicjusz Nazarko, dziekan wydziału.

Ogłoszenie wyników poprzedziła prezentacja działalności Instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, ogniwa łączącego świat nauki ze światem biznesu. - Szyjemy nasze usługi na miarę konkretnego przedsiębiorstwa – przekonywał Tomasz Stypułkowski, prezes instytutu. – Jesteśmy na początku tego procesu, jakim jest transfer wiedzy do biznesu, ale jesteśmy skuteczni.

Z tym, że taki transfer jest konieczny, zgodził się Jacek Kłos, dyrektor generalny firmy PLUM. Podczas prezentacji opowiadał o tym, jak powstają wynalazki. - Innowatorem jest przes Szumski – wyjaśniał. – Ale wynalazki zazwyczaj powstają z ciężkiej pracy. Nie mogą być też wynalazkami dla wynalazków. Pomysły muszą przekładać się na konkretne produkty i rozwiązania.

Z kolei w panelu dyskusyjnym na temat relacji między informatyzacją i rynkiem pracy, udział wzięła Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, Witold Karczewski, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku i prezes firmy Qburst, Karol Przybyszewski.

– O innowacjach musimy mówić i musimy je doceniać – powiedział podczas gali Jarosław Jabłoński, redaktor naczelny „Kuriera Porannego”. – Należy doceniać liderów zmian.

Partnerami tegorocznej edycji Innowacji byli: Spółdzielnia Melczarska Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, firma PLUM z siedzibą w Ignatkach oraz firma Qburst.

logo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny