MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego na UMB. Uczelnia otrzymała 30 mln zł z Agencji Badań Medycznych na organizację Centrum Medycyny Cyfrowej

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Wideo
od 16 lat
6 tys. studentów (w tym 1769 osób na pierwszym roku) na 16 kierunkach rozpoczyna właśnie naukę na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. W poniedziałek (2.10) w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego na tej uczelni.

Wzięli w niej udział przedstawiciele studentów, wykładowcy, przedstawiciele świata medycyny, ale też władze miasta i regionu oraz politycy. Gości powitał rektor uczelni, prof. Adam Krętowski. Opowiedział o tym, co najważniejszego wydarzyło się na uczelni w ubiegłym roku akademickim, ale też o planach i potrzebach oraz o sukcesie z ostatnich tygodni. To uzyskanie przez uczelnię grantu w wysokości 30 mln zł z Agencji Badań Medycznych na organizację Centrum Medycyny Cyfrowej.

– To pozwoli na stworzenie innowacyjnego ekosystemu badań biomedycznych i systemów ochrony zdrowia, które zintegruje zaawansowane technologie sztuczne inteligencji, nowatorskie badania medyczne i holistyczne zarządzanie danymi - mówił prof. Adam Krętowski.

– To tutaj będą rozwijane takie technologie jak proteomika, genetyka czy trapie celowane, terapie szyte na miarę” - powiedział prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński.

Prezes powiedział, że rozwiązania, które są i będą proponowane dzięki takim przedsięwzięciom jak Centrum Medycyny Cyfrowej, nowoczesne terapie i możliwości służą pacjentom.

W ciągu trzech ostatnich lat na UMB trafiło z tej agencji ok. 100 mln zł na różne projekty na badania kliniczne, inwestycje w infrastrukturę.

Jak mówił prof. Krętowski, uczelnia jest liderem w Polsce w obszarze BIG Data w medycynie, medycynie cyfrowej dzięki wcześniejszym projektom i doświadczeniu.

-W ramach dotychczasowych prac stworzyliśmy unikalny system informatyczny, który integruje dane wielkoskalowe, w tym genomiczne oraz fenotypowe i obrazowe z różnych badań rejestrowych. Dzięki temu systemowi jesteśmy w stanie analizować i powiązać informacje kliniczne z biologicznymi próbkami przechowywanymi w biobanku naszej uczelni - powiedział rektor UMB. Wyjaśnił, że realizacja Centrum Medycyny Cyfrowej pozwoli zintegrować już posiadaną bazę danych z systemami obu szpitali klinicznych uczelni oraz pozwoli opracować moduł dostosowany do potrzeb lekarzy i naukowców, aby cały system był bardziej funkcjonalny.

- Wierzymy, że projekt Centrum Medycyny Cyfrowej umożliwi tworzenie nowych modeli diagnostycznych i terapeutycznych poprzez wykorzystanie technologii uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji poprawiając jakość opieki zdrowotnej w naszym kraju- dodał prof. Adam Krętowski.

Inaugurację uświetni wybitny naukowiec z Harvard Medical School, prof. Jose C. Florez, który wygłosi wykład inauguracyjny pt.” The practice of medicine in 21st century”. – Misją
Podczas uroczystości wręczone zostały również medale i odznaczenia przyznane przez Ministra Zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny