I Ty możesz wpisać swojego dłużnika na czarną listę

(peż)
Wszyscy konsumenci - przynajmniej przez najbliższy miesiąc - będą mogli umieszczać swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów zupełnie bezpłatnie.
Wszyscy konsumenci - przynajmniej przez najbliższy miesiąc - będą mogli umieszczać swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów zupełnie bezpłatnie.
Mąż (lub żona) nie płacą Ci alimentów? Pracodawca zalega z wypłatą? Przyjaciel pożyczył 1000 złotych i wyparował? Od wczoraj, dzięki zmianie prawa, również osoby fizyczne mogą zgłaszać do Krajowej Informacji Gospodarczej* swoich dłużników.

Ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która weszła w życie, dała nowe możliwości odzyskania długów zarówno osobom fizycznym, jak i gminom czy firmom windykacyjnym.

Zobacz: Podlaskie firmy nie chcą weryfikacji w KRD. Nawet dla tytułu Rzetelna Firma Regionu.

Osoby fizyczne mogą wpisywać** swoich dłużników do Krajowego Rejestru Długów KIG za pośrednictwem specjalnego Serwisu Ochrony Konsumenta (www.konsument.krd.pl). Aby było to możliwe, należność musi zostać potwierdzona tytułem wykonawczym. Często wierzyciel już go posiada (np. wyrok sądu nakazujący płacenie alimentów lub wypłatę zaległego wynagrodzenia) lub może szybko i bez dużych nakładów finansowych uzyskać (np. w sądowym postępowaniu nakazowym).

- Statystyczny Polak, również taki, który nie prowadzi działalności gospodarczej, otrzymał realną możliwość odzyskiwania swoich należności - mówi Urszula Okarma, prezes Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. - Dzięki wpisaniu niesolidnego pracodawcy, przedsiębiorcy budowlanego czy sprzedawcy do BIG, będzie mógł skłonić go do spłaty, a także ostrzec przed nim inne osoby czy firmy.

– W ostatecznym rozrachunku za niesolidnych płatników płacą ci rzetelni, wywiązujący się ze swoich zobowiązań. W naszym wspólnym interesie jest jak najskuteczniejsza walka z tym problemem – mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Krajowej Informacji Gospodarczej. – Odpowiadając na to zapotrzebowanie społeczne, zdecydowaliśmy, że wszyscy konsumenci przynajmniej przez najbliższy miesiąc będą mogli umieszczać swoich dłużników w Krajowym Rejestrze Długów zupełnie bezpłatnie. Po tym czasie ocenimy, jak duże jest zainteresowanie taką usługą i zdecydujemy, co dalej.

– Znalezienie się na liście BIG to właściwie wykluczenie z obrotu gospodarczego – mówi Piotr Krupa, prezes KRUK S.A. – Dłużnik nie otrzyma kredytu, nie kupi na raty telefonu, pralki, może mieć kłopoty z nawiązaniem współpracy z nowym kontrahentem. Dlatego ważne jest, żeby swoich dłużników mogli w ten sposób mobilizować do spłaty zarówno przedsiębiorcy, jak i wszyscy obywatele. Wywiązywanie się z zobowiązań wobec firm musi być tak samo ważne, jak wobec osób prywatnych.

– Spodziewamy się, że za sprawą nowej ustawy do końca 2010 roku do Krajowego Rejestru Długów, w którym już teraz jest ponad 1,1 mln dłużników, trafią kolejne 3 miliony informacji o niespłaconych zobowiązaniach – mówi Adam Łącki. – Od samych wierzycieli wtórnych (firm windykacyjnych, funduszy sekurytyzacyjnych), które skupują przeterminowane długi np. od banków czy firm telekomunikacyjnych, będą pochodzić niemal 3 miliony informacji o zadłużeniu, a przecież ustawa umożliwia umieszczanie w rejestrze swoich dłużników także osobom fizycznym i gminom

W związku z wejściem w życie nowej ustawy Krajowy Rejestr Długów uruchomił specjalną bezpłatną infolinię dla konsumentów. Pod numerem 800 700 105 od poniedziałku do piątku w godz. 7-19 dyżurować będą konsultanci, którzy wyjaśnią wszystkie kwestie związane z dopisywaniem dłużników do KRD przez osoby fizyczne.

Aby dopisać dane dłużnika do biura informacji gospodarczej, konieczne jest podpisanie z biurem umowy.

Z kolei wpisu danych o nierzetelnym płatniku do Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. można dokonać poprzez serwis infokonsument.pl. Wystarczy bezpłatnie zarejestrować się w serwisie i aktywować konto. Tu potrzebne będzie przesłanie skanu obu stron dowodu osobistego (na adres: [email protected]). Muszą być tam widoczne imię lub imiona i nazwisko, nr PESEL, seria i numer dokumentu tożsamości, adres zameldowania. Pozostałe dane mogą zostać zanonimizowane (zamazane). Jeśli nie dokona tego użytkownik, i tak zostaną one zamazane przez pracownika Rejestru Dłużników ERIF. Kolejnym krokiem jest telefon na numer: 22 594 25 15. Rozmowa trafi do przedstawiciela Rejestru, który przygotuje umowę. Gdy dokument dotrze pocztą, należy go podpisać i jeden egzemplarz odesłać. Po odebraniu podpisanej umowy przez Rejestr Dłużników ERIF w systemie inforkonsument.pl dodana zostanie zakładka umożliwiająca dopisywanie do bazy nierzetelnych płatników. Koszt dopisania dłużnika do Rejestru Dłużników ERIF to 15 zł brutto. Dodatkowo wierzyciel może sobie zażyczyć, aby do dłużnika zostało wysłane powiadomienie o dopisaniu. Taka usługa kosztuje 9 zł brutto. Sama rejestracja i utrzymanie konta są bezpłatne. Za darmo może też co pół roku sprawdzić, czy w BIG istnieją dane na nasz temat.

Od 14 czerwca 2010 r. także nierzetelni pracodawcy trafią do KIG. Takie informacje będą niezwykle ważne dla innych przedsiębiorców. Informacje dotyczące zobowiązań z zakresu prawa pracy w razie egzekucji komorniczej mają pierwszeństwo zaspokojenia. A więc w sytuacji, gdy potencjalny kontrahent widnieje w bazie KRD z powodu zalegania z wypłatą pensji, może się okazać, że jego kontrahenci nie otrzymają należnych im pieniędzy, w pierwszej kolejności trafią one bowiem do pracowników czekających na zaległe wynagrodzenia.

*W Polsce działają trzy BIG-i:

•InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej SA

•Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA

•Europejski Rejestr Informacji Finansowej Biuro Informacji Gospodarczej SA

Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczej, nadzór nad wszystkimi Biurami Informacji Gospodarczej sprawuje Ministerstwo Gospodarki.

**Jaka jest procedura zgłoszenia dłużnika do BIG przez osobę prywatną?

Aby konsument mógł dopisać nierzetelnego płatnika do BIG muszą być spełnione trzy warunki. Dłużnik ze spłatą musi się spóźniać co najmniej 60 dni. Konieczne jest też poinformowanie go listem poleconym o zamiarze dopisania do BIG (min. 14 dni przed wpisem). W przypadku osób fizycznych, które chcą odzyskać swoje pieniądze, ważnym elementem jest uzyskanie sądowego nakazu zapłaty, który jednoznacznie potwierdza istnienie roszczenia. Wyrok sądu jest w tym przypadku zabezpieczeniem przed sytuacją, gdyby ktoś chciał wpisać inną osobę np. z czystej złośliwości.

 

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie