Hipokrates 2019. Sprawdź, kto jest liderem. W piątek koniec głosowania

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
To już ostatnie dni, by zagłosować na swoich ulubionych lekarzy. Nasze smsowe bramki zamykamy już w piątek. Sprawdź, kto prowadzi w naszych rankingach.

Racjonalność, obserwacja i doświadczenie – tym kierował się 2400 lat temu Hipokrates. Hipokrates, czyli ojciec medycyny, który sam podobno żył około 90 lat - zaskakująco dużo, jak na czasy starożytne. Wielki nacisk kładł na szczerą troskę o chorego i wspomaganie naturalnych procesów zdrowienia.

Chociaż medycyna z roku na rok czyni olbrzymie kroki naprzód, to podstawowe zasady, idee pozostają te same. I to były zasady Hipokratesa, na czele ze słynnym „Primum non nocere”, czyli „Po pierwsze – nie szkodzić”.

Medycyna, jej przedstawiciele, od zawsze byli i zawsze będą jedną z absolutnie najważniejszych grup zawodowych. Żyjący kilka wieków przed Hipokratesem Homer – również „ojciec”, tyle że poezji - stwierdził: „Jeden doświadczony lekarz wart jest stu wojowników.” To jest również przesłanie ponadczasowe, ponieważ to Oni, lekarze, codziennie walczą o to, co mamy najcenniejszego – zdrowie nasze i naszych bliskich.

Naszą akcją Hipokrates 2019 chcemy podziękować Wam, lekarzom za codzienną troskę.
Pamiętajcie – głosowanie trwa już tylko do piątku. A dziś przedstawiamy tych, którzy mieli najwięcej głosów w swoich kategoriach w poniedziałek.

Zobacz też kandydatki na Pielęgniarki i Położne Roku:

Trwa nasz plebiscyt Hipokrates 2019. W jego ramach nasi Czytelnicy wybierają między innymi pielęgniarkę i położną roku. Tytuł ten zostanie przyznany osobno w powiatach województwa podlaskiego. Oto galeria uczestniczek!Wszystko o naszym plebiscycie - kandydaci, wyniki głosowania, zasady znajdziecie w artykule HIPOKRATES WOJEWÓDZTWA PODLASKIEGO 2019

Hipokrates 2019 - woj. podlaskie. Kandydatki na Pielęgniarki...

Gdy wiesz jak pomóc – nie boisz się reagować

W kategorii Ratownik Medyczny prowadzi Katarzyna Bagan. Jak mówi, do kształcenia się w tym kierunku zmotywował ją ratownik medyczny, który przeprowadzał szkolenie w jej gimnazjum. Pokazywał, jak udzielić pierwszej pomocy, opowiadał o swojej pracy i o tym, jak ratuje ludzie życie.

Dlatego - gdy przyszedł czas na wybór kierunku studiów - na Uniwersytecie Medycznym wybrała Wydział Nauk o zdrowiu. A tam - kierunek ratownictwo medyczne.

Katarzyna Bagan na co dzień pracuje na pediatrycznej izbie przyjęć w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Tam jej zadaniem jest zaopatrywanie małych pacjentów.

- Najpierw oceniam, w jakim stanie jest dziecko, czy jest ryzyko zagrożenia życia, czy konieczna jest natychmiastowa pomoc - mówi. Ale wykonuje też polecenia lekarzy, na przykład podaje chorym leki.

Pani Katarzyna pracuje też w zespole transportowym w transporcie medycznym. Tu oczywiście jej zadaniem jest opieka nad pacjentem w czasie transportu.

No ale to nie wszystko: - Działam jeszcze w Grupie Ratowniczej Medival - uśmiecha się. - To grupa, która zajmuje się zabezpieczeniami medycznymi, szkoleniami z zakresu pierwszej pomocy. To sposób na rozwijanie swoich pasji, ale i na dodatkowe szkolenia.

Jak mówi, te szkolenia dla innych są bardzo ważne. - Gdy ludzie będą wiedzieli, jak udzielać pierwszej pomocy, gdy będą znali zasady, nie będą bali się reagować, gdy coś się stanie - uważa.

Sama wiedziałaby doskonale, co robić, gdyby u pacjenta nastąpiła zatrzymanie krążenia czy duszności. Wie też, jak pomagać przy urazach, wypadkach, we wszystkich stanach, które dzieją się nagle.

- To się przydaje również w życiu prywatnym - zapewnia. I opowiada, jak pomogła koledze, gdy zwichnął nogę. Ale o pomoc i radę prosi też rodzina, znajomi...

- Z moimi umiejętnościami czuję się bezpieczniej. Wiem, że w razie czego nie wpadnę w panikę i będę wiedziała, jak zareagować - zapewnia. I mówi jeszcze, za co lubi swoją pracę: - Że nie ma monotonii, że pracuję z ludźmi. A jak pomogę - to jest satysfakcja. Świetnym podziękowaniem za to jest po prostu uśmiech tej osoby, której pomogłam. To napędza do działania.

W rutynie siła!

W kategorii Farmaceuta króluje Walentym Pankiewicz. To doktor farmacji, kierownik apteki „Pod Gryfem”. Przyznaje, że farmaceutą został trochę przez przypadek. - Na pewnym etapie swojego życia stwierdziłem, że nic oprócz biologii i chemii nie umiem. Studiowanie typowo teoretyczne w moim przypadku odpadało. Wybrałem więc farmację - mówi Walentym Pankiewicz.

- Powiedzmy sobie szczerze, praca farmaceuty jest dosyć rutynowa. Oczywiście, do pacjentów podchodzimy indywidualnie. Ale z punktu widzenia farmaceuty pacjenci są dosyć powtarzalni. Ale potem okazało się, że to w tej rutynie jest siła - uśmiecha się. I zapewnia, że cieszy go jego praca. Zwłaszcza ta ostatnia, w białostockiej aptece. Bo wcześniej pracował w różnych miejscach. Był nawet koordynatorem dużej sieci aptek.

- Ale wróciłem do Białegostoku i zająłem się głównie lekami recepturowymi - opowiada. Bo właśnie w tym - oprócz sprzedaży gotowych leków - specjalizuje się apteka, w której pracuje. A to w wielu aptekach już nie jest popularne. - Mogę więc śmiało powiedzieć, że realizują tu swoją pasję tworzenia - uśmiecha się farmaceuta. Bo swoje leki naprawdę tworzy. To nie tylko praca z odtwarzaniem receptur przygotowanych na recepcie przez lekarza. - Pojawiają się na rynku różne nowe składniki, z których można wykonać leki. Wykorzystujemy to razem z całym moim zespołem - mówi.

To możliwe, bo zespół apteki pod Gryfem cały czas się dokształca, podgląda to, co dzieje się na rynku aptek na całym świecie. - Dzięki temu nierzadko możemy nawet lekarzom zaproponować zmianę starych nawyków. Dzięki temu mamy swój wkład w leczenie pacjenta, bo lekarze często korzystają z tych naszych podpowiedzi- dodaje Walenty Pankiewicz.

Tajniki zdrowego odżywiania

Z kolei w czołówce kategorii Dietetyk znajduje się Edyta Chojnacka, dietetyk kliniczny z Poradni Dietetycznej Perfect-Line. - Zawsze interesowałam się zdrowym żywieniem. Od dawna starałam się, by na talerzu lądowało to, co jest i zdrowe, i pożywne - mówi.

Tak bardzo ją to interesowało, że postanowiła pogłębiać swoją wiedzę na studiach. - Chciałam poznać wszystkie zasady zdrowego odżywiania od strony medycznej, nauczyć się układać diety w różnych przypadkach chorobowych, dla osób o różnych potrzebach - mówi pani Edyta. Skończyła więc studia i założyła swoją poradnię dietetyczną. Stara się, by pacjentom było jak najwygodniej korzystać z jej usług. Dlatego przyjmuje ich u siebie, ale też proponuje wizyty domowe.

Z pacjentami dużo rozmawia, prosi, by na wizytę przygotowali wyniki badań diagnostycznych. Bo przecież dieta ma być tak dobrana, żeby składała się z potraw, które pacjent lubi, ale jednocześnie była zdrowa. W ofercie ma też profesjonalną analizę składu ciała z omówieniem wyników, wizyty kontrolne, układanie planów żywieniowych z konkretnymi przepisami. Specjalizuje się w układaniu diet nie tylko dla osób zdrowych, które po prostu chcą się racjonalnie odżywiać albo zrzucić kilka kilogramów.

Z powodzeniem pomoże również osobom cierpiącym na przykład na cukrzycę, niedoczynność tarczycy, insulinoodporność, dnę moczanową czy inne choroby, w których dobrze dobrana dieta jest tak istotna. - To również diety dla kobiet w ciąży czy tych, które planują zajść w ciężę - dodaje Edyta Chojnacka.

- Na początku zapraszam na wizytę konsultacyjną, podczas której rozmawiam z pacjentem, przeprowadzam wywiad żywieniowy i zdrowotny, pytam o zwyczaje żywieniowe pacjenta, o jego aktywność fizyczną i o to, czy przyjmuje jakieś leki. Potem, po analizie składu ciała, układamy taką dietę, która będzie mu pasowała i służyła - uśmiecha się pani dietetyk.

I zdradza, jak racjonalnie odżywiać się na co dzień: - To musi być różnorodne, zbilansowane odżywianie. Ważna jest też regularność posiłków i duża ilość wody. A o tym często zapominamy – mówi.

Przede wszystkim diagnostyka

Medycyna? To moja pasja! I powołanie! - zapewnia dr Wanda Sudnik. Pani doktor jest w czołówce rankingu w kategorii Kardiolog - Zawsze mi się ten zawód bardzo podobał. Imponowali mi lekarze. A nie pochodzę z rodziny lekarskiej. Nie miałam żadnych wzorów, nikogo nie podpatrywałam. Już w szkole podstawowej wiedziałam, że chcę być lekarzem Co tu dużo mówić - zostanie lekarzem było marzeniem mojego dzieciństwa - mówi.

Spełniło się ono w 1981 roku.

Wtedy odebrała dyplom lekarza. Ale wcześniej - studia. Pani Wanda nie miała problemów z dostaniem się na nie. - Byłam laureatką konkursów. Poza tym zawsze byłam najlepsza w szkole, na studiach też byłam najlepszą studentką. Każdy egzamin, również specjalizacyjny, zdawałam bardzo dobrze. Z nauką nigdy nie miałam problemów - uśmiecha się.

A już po studiach - postanowiła zostać kardiologiem. - Ten egzamin zdałam w 1996 roku. 26 lat temu. A dlaczego? Bo tu najwięcej można pacjentowi pomóc. Kardiologia to zawsze była najbardziej rozwijająca się gałąź interny - tłumaczy. To przecież leczenie zawałów, nagłych zatrzymań krążenia, reanimacje, stany zagrożenia życia. - To mnie zawsze bardzo pasjonowało.

I nadal pasjonuje. Pani doktor dziś pracuje w SP ZOZ w Sokółce - w poradni kardiologicznej i konsultuje pacjentów szpitalnych, oraz w swoim prywatnym Centrum Medycznym Dr Sudnik.

- Dzisiejsza kardiologia bardzo się zmieniła - mówi. Ale przecież o to jej chodziło - by cały czas się uczyć, by poznawać nowe metody leczenia, by coraz skuteczniej móc pomagać swoim pacjentom. Medycyna się rozwija - więc jest to możliwe.

Wanda Sudnik na co dzień zajmuje się diagnozowaniem pacjentów, stara się jak najwcześniej rozpoznać wszystkie kardiologiczne choroby. W razie potrzeby - kieruje do szpitala. Nie operuje. - Bo jestem kardiologiem zachowawczym. Moja działka to przede wszystkim diagnostyka - wyjaśnia. I zapewnia: - Kocham swoją pracę. I tyle!

Jak przyznaje - zgłoszenie do Hipokratesa to miła niespodzianka, sposób podziękowania od pacjentów. - Ale tak naprawdę to nie lubię tego typu akcji - mruga okiem. I wyjaśnia: - Bo odzwierciedleniem mojej pracy są dobrze diagnozowani pacjenci. I wewnętrzna satysfakcja z tego, co robię.

W oku widać wszystko

Michał Szumiński to okulista. I to właśnie on w poniedziałek był na pierwszym miejscu w tej kategorii. W zawodzie lekarza pracuje już 12 lat. Operuje, diagnozuje, pomaga pacjentom. I to nie tylko jeśli chodzi o okulistykę. Bo w tęczówce – jak twierdzi – można zobaczyć, jaka część naszego organizmu niedomaga: czy są zmiany cukrzycowe, czy nadciśnienie tętnicze, w oku widać też zmiany spowodowane chorobami jelit. Michał Szumiński zawsze o tym informuje swoich pacjentów. I radzi, by udali się do odpowiedniego specjalisty.

Ale oczywiście przede wszystkim zajmuje się okulistyką. Leczy i dorosłych, i dzieci. Jest specjalistą we wszelkiego rodzaju zabiegach laserowych, leczy zeza.

- Najbardziej lubię momenty, gdy widać, że moja praca przynosi efekty. Cieszy mnie, gdy pacjent zaczyna lepiej widzieć. Albo gdy okazuje się, że znajduję receptę na przewlekłe bóle głowy – uśmiecha się. I przyznaje, że bardzo się ucieszył, gdy okazało się, że pacjenci zgłosili go do plebiscytu. - To bardzo duże wyróżnienie – mówi.

Jak magik!

Krzysztof Koryszewski z kolei jest w czołówce kategorii Ortopeda. Pracuje w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Jest też klubowym lekarzem białostockich piłkarzy. - Mój ojciec był lekarzem. Uważałem go za magika. Bardzo mi imponowało to, co robił – tłumaczy, dlaczego zdecydował się zostać lekarzem. - Chciałem pomagać ludziom.

Jak mówi, praca lekarza jest bardzo ciężka. Ale bardzo ją lubi. Czy udało mu się, jak ojcu, zostać magikiem? - Z boku może to tak wyglądać. Ale tak naprawdę wszystko to efekt bardzo ciężkiej pracy – mówi.

Jest ortopedą i traumatologiem. - Chciałbym, żeby moja przyszłość zawodowa podążała w kierunku traumatologii sportowej. Ale nie zamykam się oczywiście na klasyczną ortopedię.

Sprawdź aktualne wyniki:
Wybierz kategorię i KLIKNIJ

Lekarz Rodzinny Roku
Pediatra Roku
Stomatolog Roku
Pielęgniarka/Położna Roku
Przychodnia/ Gabinet Roku

kategorie wojewódzkie:

Ginekolog Roku
Chirurg Roku
Kardiolog Roku
Ortopeda Roku
Okulista Roku
Ratownik Medyczny Roku
Farmaceuta Roku
Fizjoterapeuta Roku
Dietetyk Medyczny Roku
Szpital Roku
Salon Optyczny Roku

Sprawdź wyniki etapu powiatowego:
Wybierz kategorię i KLIKNIJ

Lekarz Rodzinny Roku
Pediatra Roku
Stomatolog Roku
Pielęgniarka/Położna Roku
Przychodnia/ Gabinet Roku
Oto zwycięzcy etapu powiatowego w plebiscycie Hipokrates 2019! To właśnie ci lekarze rodzinni, pediatrzy, stomatolodzy, pielęgniarki i placówki medyczne, głosami naszych Czytelników, zwyciężyli w swoich miastach i powiatach przechodząc tym samym do finałowego etapu wojewódzkiego, który ruszył już dziś. Wielki finał plebiscytu już 5 lipca o godzinie 20.00. Głosuj na swojego faworyta!

HIPOKRATES 2019. POZNAJ ZWYCIĘZCÓW ETAPU POWIATOWEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie