Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Handel w internecie - jak możemy ustrzec się przed nieuczciwymi sklepami internetowymi

Źródło: Elżbieta Święcka [email protected]
Najlepiej korzystać z uznanych sklepów i portali oraz ostrożnie podchodzić do bardzo atrakcyjnych ofert cenowych, bo może się okazać, że sprzedawany przedmiot jest uszkodzony albo kradziony.
Najlepiej korzystać z uznanych sklepów i portali oraz ostrożnie podchodzić do bardzo atrakcyjnych ofert cenowych, bo może się okazać, że sprzedawany przedmiot jest uszkodzony albo kradziony.
Coraz chętniej szukamy prezentów dla najbliższych w sklepach internetowych. Okres przedświąteczny to dobry czas dla oszustów, którzy w sieci podszywają się pod sprzedawców. Podpowiadamy, jak się przed nimi uchronić i jak bezpiecznie dokonywać transakcji w internecie.

Aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami podczas kupowania w sieci trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po zakończonej sesji trzeba wylogować się ze strony i nie używać opcji autouzupełniania i zapamiętywania danych przez przeglądarkę internetową. Jest to szczególnie ważne, gdy korzystamy z ogólnodostępnych komputerów, na przykład w pracy albo w kawiarence internetowej.

Wiarygodny sklep

Przed zakupem warto zasięgnąć informacji na temat samego sklepu lub sprzedawcy. - Najlepiej kupować w uznanych portalach i sklepach albo tych poleconych przez znajomych. Jeśli korzystamy z usług małych sklepów sprawdźmy dokładnie nazwę przedsiębiorstwa, adres siedziby oraz informacje o organie, w którym zarejestrowano działalność gospodarczą.

Zobacz także. Internet / zakupy. Dzień Darmowej Dostawy - 1 grudnia.

Można też na wszelki wypadek zadzwonić i sprawdzić, czy pod podanym adresem sklep rzeczywiście istnieje. W przypadku zakupów na serwisach aukcyjnych dobrym źródłem informacji są komentarze od innych kupujących. Znajomość regulaminu też jest ważna. Powinny być tam zawarte wszelkie informacje o tym, jak składać zamówienie, dokonywać płatności, terminach dostawy albo możliwościach zwrotu zamówionych towarów i reklamacji.

Bezpieczne logowanie i płacenie

Dane przekazywane przez internet powinny być szyfrowane. Jak sprawdzić, czy w sklepie zrobimy bezpieczne zakupy? Często wystarczy spojrzeć w prawy dolny róg okna przeglądarki. Jeśli znajduje się tam mała ikona kłódki to znaczy, że wpisywane przez nas informacje zostaną przekazane w formie szyfru. Również adres strony, na której dokonuje się rejestracji i logowania powinien zaczynać się od protokołu https://, który oznacza bezpieczne połączenie.

Jeśli sklep akceptuje płatności drogą elektroniczną warto upewnić się, że nie przechowuje on w swoich serwisach informacji o koncie bankowym lub karcie płatniczej. Przy rozliczaniu płatności powinien korzystać z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego, na przykład eCard, Polcard albo serwisów pośredniczących w przekazywaniu płatności, jak AllPay.pl czy PayPal.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny