Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hakerzy próbowali wykraść białostockim biznesmenom 750 tys. zł

KMP Białystok
Hakerzy usiłowali włamać się do kont bankowych
Hakerzy usiłowali włamać się do kont bankowych sxc.hu
Przelewy na łączną kwotę ponad 750 tys. złotych nie trafiły do rzeczywistych odbiorców, a na konta bankowe przestępców. Dzięki opanowaniu ofiar cyberprzestępców i szybkiej interwencji policji prawie 700 tys. złotych zostało zablokowane i nie dotarło do oszustów.

Policji udało się doprowadzić do zablokowania przelewów, ale nie obyło się bez strat. Tylko w ostatnim tygodniu dwa razy wykonane przelewy na łączną kwotę ponad 750 tys. złotych nie trafiły do rzeczywistych odbiorców a na konta bankowe przestępców. Dzięki opanowaniu ofiar cyberprzestępców i szybkiej interwencji policji prawie 700 tys. złotych zostało zablokowane i nie dotarło do oszustów.

Jak zabezpieczyć konto

1. Nie podawaj danych logowania do bankowości elektronicznej przez e-mail/telefon - to najważniejsza zasada: bank nigdy nie prosi klienta o login i hasło do konta internetowego ani telefonicznie, ani mailowo. Należy o tym pamiętać za każdym razem, gdy ktoś zapyta nas o takie informacje poprzez pocztę elektroniczną czy telefon. Jeśli podamy dane do logowania do naszego rachunku, możemy być wręcz pewni, że złodziej to wykorzysta.

2. Zabezpiecz komputer i telefon - wszystkie urządzenia, na których korzystamy z naszego rachunku bankowego powinny być odpowiednio chronione. Mamy tu na myśli 1) legalne oprogramowanie, które okresowo jest aktualizowane, 2) programy antywirusowe, które zabezpieczą sprzęt przed wirusami oraz 3) firewall (zapora sieciowa) służący do ochrony przed atakami z zewnątrz.

3. Nie otwieraj podejrzanych e-maili i załączników - wiadomości i pliki z nieznanych źródeł to potencjalne zagrożenie nie tylko dla naszych komputerów, ale przede wszystkim kont bankowych, dlatego jeśli mamy wątpliwości co do pochodzenia e-maila, natychmiast go usuńmy.

4. Sprawdzaj zabezpieczenia strony banku - podczas logowania do bankowości elektronicznej, zwróć uwagę na dwa elementy: szyfrowanie połączenia i certyfikat bezpieczeństwa. Połączenia szyfrowane rozpoznasz po symbolu kłódki w pasku adresu przeglądarki oraz "https" na początku adresu do strony logowania - to gwarantuje, że Twoje dane są bezpieczne. Certyfikat potwierdza, że strona jest zaufana, możemy to sprawdzić, klikając na kłódkę obok adresu witryny.

5. Sprawdzaj datę ostatniego logowania do bankowości elektronicznej - mało z nas zdaje sobie sprawę, że ten banalny z pozoru komunikat może nam zaoszczędzić sporo kłopotów. Warto zwrócić uwagę na informację, która pojawia się na naszym internetowym rachunku i zweryfikować, czy wtedy naprawdę korzystaliśmy z konta. Jeśli nie - należy powiadomić o tym bank i szybko zmienić hasło.

6. Stwórz silne, unikalne hasło do konta - hasło do bankowości elektronicznej powinno być jedyne w swoim rodzaju: długie oraz składające się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Nie powinno być to hasło, którego używamy przy innych okazjach ani słowo czy ciąg znaków zbyt proste do odgadnięcia (niektórzy jako hasła wciąż używają "123456"!), jak np. data urodzin. Jeśli obawiasz się, że takie hasło będzie trudne do zapamiętania, skojarz je z jakimś zdaniem, słowem lub czynnością.

7. Weryfikuj kody SMS - cyberprzestępcy dysponujący Twoim rachunkiem do potwierdzenia operacji potrzebują kodu z SMS. Jeśli haker poznał Twój numer telefonu, może także podmienić wiadomości weryfikacyjne z banku. Pamiętaj, aby dokładnie czytać takie SMS-y i sprawdzać, czy zgadza się kwota operacji oraz numer rachunku odbiorcy.

8. Korzystaj z bezpiecznych sieci WI-FI - otwarte sieci bezprzewodowe np. w galeriach handlowych są zwykle darmowe, jednak logowanie się do swojego banku, kiedy jesteśmy podłączeni do takiej sieci, to spore ryzyko. Nieograniczony dostęp i brak jakichkolwiek zabezpieczeń to wyjątkowo łatwy cel dla hakerów.

9. Korzystaj z zaufanych sklepów internetowych - wiele osób płaci kartami przez Internet w różnych sklepach, nie zastanawiając się, jak zabezpieczone są ich dane. W sieci istnieją podejrzane witryny, które oferują produkty po bardzo niskich cenach - kiedy dokonujemy tam zakupu i płatności (a nie zwracamy uwagi na bezpieczeństwo), nie tylko możemy nie otrzymać towaru, ale także pozbyć się pozostałych pieniędzy z konta, gdyż dane karty płatniczej mogą zostać przechwycone przez przestępców.

10. Sprawdzaj bankomaty - karty płatnicze mogą zostać skopiowane przez hakerów. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto przyjrzeć się bankomatowi, z którego wypłacamy pieniądze. Naszą czujność powinny wzbudzić wszystkie nietypowe elementy: odstające części obudowy, miniaturowe kamery, dziwna klawiatura.

11. Włącz powiadomienia SMS - dodatkowe wiadomości SMS od banku, które informują o zmianach na rachunku, są płatne (kilkadziesiąt groszy za 1 SMS). Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad kontem i tym, co się na nim dzieje, możesz włączyć taką usługę - jeśli coś dziwnego zacznie dziać się na Twoim rachunku, szybko to zauważysz i będziesz mógł odpowiednio zareagować.

12. Ustaw limity dla transakcji kartami płatniczymi - zbyt wysokie limity dla kart debetowych i kredytowych, szczególnie z funkcją zbliżeniową, ułatwiają złodziejom "czyszczenie" naszych kont. Możemy tego uniknąć, zmieniając te wartości na niższe, np. dzienny limit transakcji bezgotówkowych ustawiając na 200 zł zamiast 1000 zł, dzięki czemu ograniczymy nasze straty ponoszone przed zastrzeżeniem karty.

13. Dbaj o swój telefon - niektóre osoby pozostają zalogowane do mobilnych aplikacji banków nawet wtedy, kiedy już z nich nie korzystają. Kiedy stracimy telefon, złodziej przejmuje kontrolę nie tylko nad urządzeniem, ale także może wykorzystać nasze konto bankowe poprzez bankowość mobilną. Pamiętaj, aby uważać na to, co dzieje się z Twoim telefonem, a ponadto zawsze wylogowuj się z aplikacji w smartfonie.

14. Kontaktuj się z bankiem w razie potrzeby - zdarza się, że korzystając z Internetu i konta bankowego, coś nas zaniepokoi - pojawia się dziwna wiadomość SMS, e-mail czy komunikat na ekranie komputera. Jeśli mamy choć cień podejrzenia, zadzwońmy do banku, aby to zweryfikować (i ewentualnie zablokować dostęp do konta czy karty płatniczej). Może się okazać, że ktoś chce uzyskać dostęp do naszego rachunku, a nawet jest tego bliski, dlatego nie bagatelizujmy takich wiadomości i poinformujmy o nich nasz bank.

15. Chroń swoje dane osobowe - to ostatnia, ogólna zasada odnosząca się do bezpieczeństwa finansowego. Nasze dane osobowe to skarb i powinniśmy je chronić za wszelką cenę. Uważajmy, komu podajemy nasz adres, telefon czy numer dowodu osobistego. Często czynimy to w dobrej wierze, jednak przestępcy i tak posługują się takimi informacjami, aby założyć konto czy uzyskać kredyt online. Pamiętajmy, że każde dane można wykorzystać, dlatego zwróćmy uwagę także na dokumenty, które wyrzucamy: niepotrzebne rachunki, faktury, pisma z banków itd. (czasem lepiej wrzucić je np. do niszczarki).

źródło- www.ekontobankowe.pl

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny