Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hajnowskie obchody uchwalenia Konstytucji 3 maja

Marta Chmielńska [email protected] tel. 085 682 23 95
Przy pomniku upamiętniającym uchwalenie Majowej Konstytucji słowo do mieszkańców wygłosił burmistrz, Anatol Ochryciuk, który w skrócie przypomniał, jak ważnym wydarzeniem w naszej historii było uchwalenie tego aktu 218 lat temu.
Przy pomniku upamiętniającym uchwalenie Majowej Konstytucji słowo do mieszkańców wygłosił burmistrz, Anatol Ochryciuk, który w skrócie przypomniał, jak ważnym wydarzeniem w naszej historii było uchwalenie tego aktu 218 lat temu.
Do hajnowskiej tradycji należy już dwudniowe świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W przeddzień święta w Hajnowskim Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia, a w niedzielę po mszach świętych w kościele i cerkwi hajnowianie złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym to wydarzenie.

Tradycyjnie już co roku inna szkoła przygotowuje akademię majową - tym razem na scenie wystąpiła młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 wraz ze szkolnym chórem Tutti Cantare.

Wierni Polsce

Gwiazdą wieczoru był bard pieśni patriotycznej - Andrzej Kołakowski. Koncert prezentujący utwory z najnowszej płyty artysty "Oskarżeni o wierność" wywołał wielkie poruszenie wśród publiczności. Kołakowski prowadził słuchających przez kolejne stacje polskiej męki - Powstanie Styczniowe, Katyń, katownie UB, gdzie mordowano żołnierzy podziemia.

- To był piękny koncert, słuchałam z zapartym tchem - mówi jedna z kobiet siedzących na sali. - Ballada o "Ince" bardzo mnie wzruszyła, płakałam, bo rzeczywiście "tak trudno umierać, gdy naście masz lat…". Rzadko mamy okazję uczestniczyć w tak wspaniałych wydarzeniach, ten wieczór nastroił do przemyśleń i refleksji.

Kwiaty pod pomnikiem

Po porannej liturgii w soborze Świętej Trójcy i mszy w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, hajnowianie przy dźwiękach orkiestry dętej przemaszerowali ulicami miasta do parku miejskiego. Przy pomniku upamiętniającym uchwalenie Majowej Konstytucji słowo do mieszkańców wygłosił burmistrz, Anatol Ochryciuk, który w skrócie przypomniał, jak ważnym wydarzeniem w naszej historii było uchwalenie tego aktu 218 lat temu. Tradycyjnie też przedstawiciele duchowieństwa obu wyznań modlili się za Ojczyznę. Wiązanki biało-czerwonych kwiatów składały kolejne delegacje, między innymi: przedstawiciele władz, Jednostki Wojskowej, Straży Granicznej, Policji, szkół, instytucji, harcerzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny