Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grabówka: Protest mieszkańców w obronie gminy. Utrudnienia na DK 65 (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Mieszkańcy Grabówki protestują na rondzie po tym, jak dowiedzieli się, że ich wymarzona gmina jednak nie powstanie
Mieszkańcy Grabówki protestują na rondzie po tym, jak dowiedzieli się, że ich wymarzona gmina jednak nie powstanie Andrzej Zgiet
Rozporządzenie o likwidacji gminy Grabówka jest już gotowe. Brakuje tylko podpisu premier Beaty Szydło. Mieszkańcy są oburzeni.

Żywcem nas pogrzebano. Tylko usiąść i płakać. Wczoraj nad Grabówką było takie piękne słońce. Niemożliwe, że ono już zaszło - mówi rozżalona Emilia Łazarska, mieszkanka wsi Henrykowo.

- To prywatny folwark. Nie uszanowano woli mieszkańców - denerwuje się Tadeusz Karpowicz, wieloletni sołtys wsi Grabówka.

To reakcja mieszkańców po tym, jak na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego ukazało się dzisiaj rozporządzenie. Unieważnia decyzję poprzedniego rządu z 28 lipca 2015 roku o powstaniu gminy.

Dokument ma wejść w życie 31 grudnia 2015 roku. Brakuje tylko podpisu premier Beaty Szydło. - Nie wierzę, że pani premier to podpisze. Przecież dostała nasze argumenty - ma jeszcze nadzieję Piotr Todorczuk.

Od lat z grupą mieszkańców pięciu wsi walczył o odłączenie się od Supraśla. Burmistrzowi zarzucano, że nie dbał o rozwój kilku wsi. Ludzie się zbuntowali.

Czytaj też: Gmina Grabówka nie powstanie. Tak zdecydował rząd

28 lipca rząd Ewy Kopacz zdecydował o powołaniu nowej gminy. I rozpoczęły się przygotowania. Wybrano siedzibę urzędu, powstał też projekt budżetu Grabówki. Zaplanowano przyszłoroczne inwestycje. Na prace wydano ponad 216 tys. zł.

Ale na początku grudnia radość mieszkańców Grabówki legła w gruzach. Rząd PiS postanowił unieważnić decyzję poprzedników. Ludzie zareagowali błyskawicznie. W piątek, 4 grudnia, wyszli na rondo w Grabówce. Z transparentami, biało - czerwonymi flagami. Gorzkie słowa padły pod adresem burmistrza Supraśla Radosława Dobrowolskiego i wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego. To ich obarczali winą za projekt, który odbierał im nadzieję na samodzielność.

- Próbowano wikłać mnie w tę sprawę na demonstracjach. Nie angażowałem się w nią osobiście. W odróżnieniu do innych posłów - wytyka Zieliński.

Kogo miał na myśli - nie wyjaśnia. Wiadomo, że swoje uwagi do rozporządzenia unieważniającego powstanie Grabówki zgłosił minister rolnictwa i podlaski poseł Krzysztof Jurgiel. Dziś komentować decyzji swojego rządu nie chce. - Nie wypada - ucina tylko.

Na podpis premier czeka za to Radosław Dobrowolski. - Nie mówię, że jestem zadowolony. Nie ma tu ani wygranych, ani przegranych. Decyzja pani premier powoduje, że możemy usiąść i rozmawiać. Trzeba myśleć o przyszłych pokoleniach - podkreśla burmistrz. Proponuje, by urząd w Zaściankach był filią supraskiego. Wcześniej zapewniał, że zrealizuje inwestycje założone w budżecie Grabówki.

- To tylko potwierdza, że są dwie gminy - uważa Piotr Todorczuk. I zapowiada, że to nie koniec walki o samorząd. Teraz mieszkańcy chcą też odwołać burmistrza. - Jeśli mamy być razem, musi rządzić ktoś inny - przekonuje.

- Miała być dobra zmiana a jest likwidacja gminy Grabówka. Szkoda Polski dla takiej władzy - mówi poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Na środę mieszkańcy Grabówki również zapowiadają protest. Będzie on w tym samym miejscu, potrwa od godz. 14 do 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny