MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez edukację do Europy

Aneta Boruch
Młodzi ludzie obecnie nie powinni studiować tylko w swoim kraju. Unijne programy edukacyjne pozwalają polskiej młodzieży lepiej przygotować się do funkcjonowania w zjednoczonej Europie.

Jak polskie uczelnie wyższe przygotowują swoich studentów i siebie do bliskiego już wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej - zastanawiał się Mariusz Ciekawski, który sam studiuje. Odpowiedzi na to pytanie postanowił poszukać na jednej z białostockich uczelni wyższych.
Globalizacja edukacyjna
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku to uczelnia młoda, ale prężna. Przywiązuje dużą wagę do rozwijania współpracy międzynarodowej.
- Jest to szczególnie ważne w obecnej rzeczywistości, w której występują bardzo silne tendencje integracyjne w wielu sferach życia społecznego i ekonomicznego - uważa prof. Józef Szabłowski, rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. - Również w sferze edukacji wyraźnie widoczna jest postępująca globalizacja.
Współpraca WSFiZ z uczelniami zagranicznymi oznacza wyjazdy studentów i wykładowców na praktyki, konferencje i seminaria, staże wymienne i wymianę doświadczeń naukowo-dydaktycznych,.
- Taka wymiana jest nam po drodze do Unii Europejskiej, po drodze do globalizacji - mówi rektor Józef Szabłowski.

Po wiedzę za granicę
Mariusz Ciekawski sporo słyszał o unijnych programach edukacyjnych i chciał więcej dowiedzieć się na ten temat. To właśnie dzięki nim polska młodzież może poszerzać swoją wiedzę.
Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku bierze udział w programie edukacyjnym Unii Europejskiej o nazwie SOCRATES. Cel tego programu to kreowanie europejskiego wymiaru w nauczaniu. Program SOCRATES to także wspomaganie procesów przystosowywania się do nowych kierunków społecznych i ekonomicznych w perspektywie nowej zjednoczonej Europy.
Uczelnia przystąpiła do realizacji projektu ERASMUS, który obejmuje koordynację współpracy pomiędzy uczelniami, od roku akademickiego 1998/1999. W praktyce promowanie europejskiego modelu w szkolnictwie wyższym oznacza m.in. wymianę nauczycieli i studentów. To także stypendia dla studentów na zagraniczne studia (trwają one od trzech miesięcy do całego roku akademickiego) i wprowadzanie systemu zaliczania okresu studiów odbytych w innym kraju. W ramach programu wspólnie opracowuje się programy nauczania i wprowadza się do nich tematykę integracji europejskiej.
Zdaniem prof. Józefa Szabłowskiego, młody człowiek który część studiów odbędzie za granicą, później łatwiej radzi sobie na rynku pracy. - A gdy ci młodzi ludzie staną się pełnoprawnymi obywatelami zjednoczonej Europy, to łatwiej tam się odnajdą - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny