MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gołębie na balkonie bywają prawdziwym utrapieniem. Jak je odstraszyć? Te ptaki mogą roznosić choroby groźne dla ludzi

Justyna Madan
Gołębie miejskie są jednymi z najbardziej popularnych ptaków spotykanych w mieście. Potrafią też być uciążliwe. Nie chcesz ich na swoim balkonie? Są na to sposoby.
Gołębie miejskie są jednymi z najbardziej popularnych ptaków spotykanych w mieście. Potrafią też być uciążliwe. Nie chcesz ich na swoim balkonie? Są na to sposoby. pixabay.com
Gołębie to jedne z najczęściej spotykanych w mieście ptaków. Chętnie spędzają swój czas zarówno na miejskich osiedlach, w tym balkonach budynków wielorodzinnych, jak i w parkowych alejkach, czy po prostu na ulicach. Ich przodkowie to domowe ptaki hodowlane, które nie wróciły do gołębników i zaczęły dzikie życie. Gołąb jest jednocześnie jednym z mniej lubianych ptaków przez to, że potrafi przejąć balkon i solidnie go wybrudzić. Są jednak sposoby na to, żeby zniechęcić te ptaki do wpadania z wizytą na nasz balkon.

Spis treści

W stadach poszukują pożywienia na chodniku i trawniku. W ciepłe dni lubią wygrzewać się na słońcu, dlatego łatwo spotkać je na skwerach. Gołąb miejski ma szarą głowę i duże ciemnobrązowe oczy. Dziób jest krótki, czarny, z białą woskówką. Pióra na szyi mienią się na fioletowo i zielono, a tułów jest jaśniejszy niż głowa – szaroniebieski. Ma krótkie pazury, dzięki czemu z łatwością chodzi po ziemi.

Gołąb miejski upodobał sobie nasze balkony

Gołębie miejskie, jak wskazuje sama nazwa, żyją w miastach, zarówno dużych, jak i średnich, wszędzie tam, gdzie znajdą dość pokarmu – najczęściej w formie resztek, które wyrzucamy. Kiedyś kojarzone raczej z centralnymi placami zabytkowych centrów miast. Dziś coraz częściej spotykane również na „zwykłych” osiedlach. Preferują elementy architektury, takie jak gzymsy, balkony czy parapety, na których mogą zakładać gniazda – wyjaśnia Stowarzyszenie Jestem na pTAK!.

Stowarzyszenie podkreśla też, że „wbrew wielu stereotypom nie ma żadnego dowodu, że ptaki te utrudniają lub uniemożliwiają życie innym gatunkom rodzimej przyrody, więc nie podejmuje się żadnych działań mających na celu pozbycie się ich z miast”.

Co ciekawe, te ptaki łączą się w pary na całe życie. Samiec, aby przypodobać się samiczce, nadyma w jej obecności wole, grucha i kręci się wokół potencjalnej partnerki. Po zaakceptowaniu tak ciekawie rozpoczętego związku, budują wspólnie gniazdo z patyków, które jest dosyć niechlujne. Robią to często na balkonach, dachach, w kwietnikach, czy też szczelinach izolacji.

Jeśli tylko coś przypomina skalną półkę, gołębie będą skłonne założyć tam gniazdo. Para tych ptaków może odchować aż pięć par młodych (zawsze składają dwa jaja) w ciągu roku! Jeśli tylko mają dostatecznie dużo pokarmu, mogą się rozmnażać nawet zimą – tłumaczy Stowarzyszenie Jestem na pTAK!.

Gołębie lubią tłok, żyją w stadach. Spędzają razem czas na poszukiwaniu pokarmu i wygrzewaniu się na słońcu. Jedzą nasiona, jagody, owady i pajęczaki, ale również resztki pozostawione przez człowieka, co akurat nie zawsze kończy się dla nich dobrze.

Jak zniechęcić gołębia do osiadania na naszym balkonie?

Gołębie mogą być ciekawym obiektem obserwacji. Jeśli przyjrzymy się im z bliska, okazuje się, że to bardzo ładne ptaki, zwłaszcza jeśli spojrzymy na nie pod odpowiednim kątem, wówczas szyja pięknie mieni się fioletem i zielenią.

Z drugiej strony mogą być też uciążliwe, jeśli upodobają sobie nasz balkon i postanowią założyć tutaj gniazdo. Zachowują się głośno, chodzą, gruchają, zanieczyszczają odchodami, a co odważniejsze wkraczają do mieszkania, prawdopodobnie w poszukiwaniu pokarmu.

Kolejnym problemem jest to, że gołębie mogą przenosić choroby, które są groźne dla człowieka. Takich chorób jest nawet 60, a wśród nich:

  • borelioza,
  • salmonella,
  • ptaszyniec,
  • obrzeżek gołębi,
  • aspergiloza,
  • ornitoza.

Podstawową zasadą, której warto przestrzegać, aby się nie zarazić, jest utrzymywanie bezpiecznego dystansu w stosunku do gołębi. Warto również zabezpieczyć posesję przed możliwością zakładania przez te ptaki gniazd oraz dbać o regularne sprzątanie ich piór, które mogą być składowiskiem patogenów – tłumaczy portal Odstraszanie.pl.

Jak zatem zniechęcić te ptaki przed odwiedzaniem naszego balkonu? Najbardziej powszechną metodą są kolce na gołębie, którymi zabezpieczamy parapety, wąskie gzymsy, belki, balustrady. Ma to zniechęcić ptaki przed przesiadywaniem w naszej okolicy, ale i przed zakładaniem gniazd. Może to też się jednak niezbyt dobrze dla gołębia skończyć, a tego chcemy uniknąć.

Bardziej humanitarną opcją będzie siatka na balkon, która będzie skuteczną barierą między naszą posesją a namolnymi ptakami, które szukają sobie miejsca do życia. Dzięki siatce nie będą miały możliwości lądowania na naszej posesji.

To, co warto wiedzieć – gołębie są wrażliwe na dźwięk i ultradźwięk, dlatego dobrym rozwiązaniem może być dźwiękowy lub ultradźwiękowy odstraszacz. Najlepiej w połączeniu z atrapą imitującą ptaka drapieżnego, który jest naturalnym wrogiem gołębia.

Możemy też być czujni i usuwać gniazdo, kiedy gołębie zaczynają znosić na nasz balkon patyczki. Nie można tego jednak zrobić, kiedy wyklują się pisklęta, dlatego jest to jedynie opcja na samym początku budowania gniazda. Po regularnym uprzątaniu patyków ptaki powinny się zniechęcić.

Źródła: Stowarzyszenie Jestem na pTAK!, Odstraszanie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gołębie na balkonie bywają prawdziwym utrapieniem. Jak je odstraszyć? Te ptaki mogą roznosić choroby groźne dla ludzi - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny