God of War: Ragnarok
- Co już wiemy o God of War: Ragnarok?
- God of War: Ragnarok - premiera
- Fabuła i świat: o czym będzie God of War: Ragnarok?
- Rozgrywka w God of War: Ragnarok
- Pierwsze wrażenia recenzentów
- Grafika i wydajność w grze
- God of War: Ragnarok - cena i edycje
- Mity Midgardu
- Kontroler God of War: Ragnarok
- God of War: Ragnarok - recenzje i opinie
- Polski dubbing w God of War: Ragnarok
- God of War: Ragnarok walczy o tytuł gry roku
- Reklama na polski rynek
Co już wiemy o God of War: Ragnarok?
God of War: Ragnarok to najnowsza odsłona przygód Kratosa i Atreusa w świecie mitologii nordyckiej. Za grę jak zawsze odpowiada Santa Monica Studio, które wyprodukowało niemal wszystkie odsłony Boga Wojny. Produkcja została ogłoszona podczas wydarzenia PlayStation Showcase 2021 i zwiastun ujawnia sporo informacji.
God of War: Ragnarok - premiera
Twórcy gry ogłosili, że premiera God of War: Ragnarok będzie miała miejsce 9 listopada 2022 roku. Wcześniej, podczas wydarzenia PlayStation Showcase 2021 ogłoszono, że tytuł ujrzy światło dziennie w 2022 roku. Krążyły pogłoski, że według przecieku będzie to 31 grudnia, ale ostatecznie udało się wyprzedzić ten termin. Autor publikacji informował wówczas, że może to być jedynie tzw. place-holder, czyli nieprawdziwe dane do zastąpienia w późniejszym terminie i tak też się stało.
Gra, póki co, ukaże się jedynie na konsole Sony, czyli:
- PlayStation 4,
- PlayStation 5.
Data premiery jest już pewna, gdyż gra pokryła się złotem. Oznacza to, że gotowa jest już ostateczna wersja gry. Studio poinformowało o tym na swoim Twitterze:
Być może - tropem poprzednika - po 4 latach, w 2026 roku, pojawi się na PC. Co więcej, firma Sony oficjalnie ogłosiła, że cena aktualizacji gry God of War: Ragnarok z wersji na konsolę PS4 do tej na PS5 to zmuszeni będziemy zapłacić aż 10 dolarów, czyli około 45 zł.
Fabuła i świat: o czym będzie God of War: Ragnarok?
Zarys fabularny gry został przedstawiony na oficjalnej stronie tytułu w sklepie cyfrowym PlayStation Store:
Kratos i Atreus zapuszczają się w głąb Dziewięciu Światów w poszukiwaniu odpowiedzi, podczas gdy siły Asgardu przygotowują się do wojny. Po drodze będą eksplorować oszałamiające, mityczne krajobrazy, rekrutować sojuszników z różnych światów i stawiać czoła przerażającym wrogom w postaci nordyckich bogów.
Atreus poszukuje wiedzy, która pomoże mu zrozumieć proroctwo "Lokiego" i jaką rolę ma odegrać w Ragnaröku. Kratos musi zdecydować, czy strach przed powtórzeniem błędów uwiąże go w miejscu, czy też uwolni się od przeszłości, aby być ojcem, którego potrzebuje Atreus.
W miarę jak zagrożenie ze strony Ragnaröku staje się coraz bliższe, Kratos i Atreus odkrywają, że muszą wybrać pomiędzy bezpieczeństwem swojej rodziny a bezpieczeństwem światów.
Akcesoria dla graczy w atrakcyjnych cenach!
Pokazano również przedpremierowo krótki film z rozgrywki, w którym Kratos wraz z Atreusem przemierzają jedno z miast w grze - Svartalfheim. Krajobraz przepełniony jest maszynami górniczymi. Na filmie pokazano też sposób, w jaki będziemy wykorzystywać nowe umiejętności broni Kratosa do pokonywania przeszkód terenowych.
Nieco ponad dwa tygodnie przed premierą deweloperzy pokazali film, w którym opowiadają o kreowaniu historii w najnowszej odsłonie God of War oraz przypominają tę już znaną. Wynika z niego, że Gof of War: Ragnarok zakończy nordycką przygodę Kratosa i jego syna.
Rozgrywka w God of War: Ragnarok
Gameplay Ragnaroku z założenia ma bardzo przypominać to, co już dobrze znamy z pierwszego nordyckiego God of Wara. Będzie to przygodowa gra akcji widziana z perspektywy trzeciej osoby. Znów przyjdzie nam eksplorować duży, otwarty świat rodem z mitologii wikingów, rozwiązywać zagadki oraz walczyć z potężnymi przeciwnikami.
Nowością ma być możliwość przemierzania świata za pomocą psiego zaprzęgu, jednak nie wiemy jeszcze czy opcja ta zostanie ograniczona do poszczególnych misji, czy będziemy mogli swobodnie z niej korzystać w trakcie swojej przygody.
Pierwsze wrażenia recenzentów
Niektóre z największych redakcji growych na świecie otrzymały już wczesny dostęp do nowego God of War. Duża część z nich zaznacza, że fani nie będą zawiedzeni, a pierwsze kilka godzin rozgrywki to majstersztyk. Balans elementów rozgrywki jest ponoć idealny, a fabuła fantastycznie poprowadzona. Redaktorzy zaznaczają, że bitwy są bardzo brutalne i widowiskowe i zachowany jest pełny klimat gier z przygodami Kratosa.
Twierdzi się też, że podstawowa kampania w grze to około 30 godzin zabawy. Wymaksowanie całości zajmie jednak znacznie więcej czasu - około 70 godzin.
Grafika i wydajność w grze
Będzie to tytuł zarówno na konsolę PS4 jak i PS5. Na PlayStation 5 zagramy w:
- 4K i zablokowanych 30 FPS,
- w trybie wydajności w Full HD i zablokowanych 60 FPS,
- w trybie rozdzielczości w 4K i max. 40 FPS,
- oraz w FullHD i max. 120 klatkach.
Poniżej można zobaczyć infografikę, na której deweloper przedstawił parametry, z jakimi gra będzie działać na poszczególnych sprzętach:
Co więcej, w tytule pojawiło się ponad 60 funkcji, które pozwolą fanom cyklu dostosować rozgrywkę do ich indywidualnych potrzeb. Wśród opcji jest między innymi:
- Możliwość powiększenia tekstu i elementów interfejsu;
- Zmiana kolorów elementów;
- Tryb wysokiego kontrastu;
- Zastąpienie dźwięków otoczenia napisami;
- Włączenie automatycznego sprintu i celowania bez konieczności przytrzymywania przycisku;
- Wyświetlanie na środku ekranu punktu, co ma łagodzić nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej.
God of War: Ragnarok - cena i edycje
Najnowsza odsłona God of War dostępna jest w sprzedaży w czterech edycjach:
- Edycja Premierowa (około 329,00 zł) - zawiera pudełko z grą oraz dwie skórki;
- Cyfrowa Edycja Deluxe (389,00 zł) - zawiera pudełko z grą, cyfrową zawartość do pobrania oraz cyfrowy miniartbook;
- Edycja Kolekcjonerska (999,99 zł) - zawiera kod na grę, steelbook, figurki, ołtarz strażniczki wiedzy, krasnoludzkie kości do gry oraz replikę mjolnira;
- Edycja Jötuńska (1299,99 zł) - zawiera to, co edycja kolekcjonerska oraz dodatkowo przypinki, płytę winylową z muzyką z gry, materiałową mapę oraz pierścień draupnir.
Mity Midgardu
Z okazji zbliżającej się premiery nowych przygód Kratosa twórcy udostępnili krótki film przypominający zdarzenia z fabularnego poprzednika God of War: Ragnarok. Z uwagi na odległą premierę pierwszego nordyckiego Boga Wojny jest to doskonała okazja na odświeżenie informacji przed zagraniem w następcę.
Kontroler God of War: Ragnarok
Sony poinformowało, że wraz z grą do sklepów trafi specjalny, tematyczny kontroler DuealSense.
Przygotuj się na ragnarök i zaopatrz w limitowaną edycję kontrolera bezprzewodowego DualSense™. Za inspirację posłużył projektantom Midgard z nordyckiej mitologii, z którego zaczerpnęli kolorystykę – mroźny błękit na śnieżnej bieli. Całość wieńczą wizerunki niedźwiedzia oraz wilka, które symbolizują Kratosa i Atreusa.
God of War: Ragnarok - recenzje i opinie
Wiele redakcji branżowych na całym świecie otrzymało kopie prasowe gry nieco wcześniej niż gracze, dzięki czemu zdążyli oni wyrazić swoją opinię niecały tydzień przed premierą. Recenzje są imponująco pozytywne i wskazują, że druga odsłona nordyckich przygód Kratosa jest fenomenalna. Średnia ocen krytyków w serwisie Metacritic to 94/100, co jednoznacznie wskazuje, że warto zagrać w God of War: Ragnarok.
Recenzenci zachwycają się niemal każdym aspektem gry, wskazując, że deweloperzy ulepszyli i dopracowali niemal każdy aspekt produkcji. Zachwyca zarówno grafika jak i rozgrywka, system walki oraz fabuła, dzięki czemu według wielu powstałą gra niemal idealna.
Największe redakcje na świecie oceniły nowego GoW'a następująco:
- Game Rant - 10/10
- IGN - 10/10
- Daily Star - 10/10
- VG247 - 10/10
- PlayStation Universe - 10/10
- God is the Geek - 10/10
- Forbes - 95/100
- Game Revolution - 9/10
- GAMINGbible - 9/10
- PCMag - 9/10
- TheGamer - 8/10
Polski dubbing w God of War: Ragnarok
Po premierze, gdy gracze otrzymali swoje kopie gry, w Polsce wybuchła niemała afera. Osoby posiadajace pudełkową wersję, mimo oznaczenia na opakowaniu, nie otrzymywały możliwosci uruchomienia naszego rodzimego dubbingu. Sony do tej pory próbuje rozwiązać problem, co okazuje się nie być tak łatwe, jak się wydaje. Po więcej szczegółów zapraszamy do poniższego materiału:
God of War: Ragnarok walczy o tytuł gry roku
The Game Awards to coroczne wydarzenie mające na celu wybrać najlepsze gry danego roku. Wśród tytułów, które walczą o trofeum, jest również God of War: Ragnarok. Jeśli podoba wam się gra, możecie na nią zagłosować na oficjalnej stronie The Game Awards
Reklama na polski rynek
PlayStation Polska opublikowało chwytający za sercę spot reklamowy, który podkreśla - podobnie jak gra - istotę dobrych relacji między rodzicem i dzieckiem. Filmik jest krótki i przeplata sceny aktorskie z rozgrywką God of War: Ragnarok. Spot nosi tytuł "Każdy tata jest półbogiem" i zdecydowanie warto się z nim zapoznać:
Gry konsolowe w promocyjnych cenach!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?