Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ginekologia estetyczna: Na czym polega, kiedy pomaga?

Luiza Buras-Sokół[email protected]
Nietrzymanie moczu, dyskomfort podczas menopauzy, problemy poporodowe - z pomocą kobietom, które borykają się z takimi schorzeniami, przychodzi ginekologia estetyczna
Nietrzymanie moczu, dyskomfort podczas menopauzy, problemy poporodowe - z pomocą kobietom, które borykają się z takimi schorzeniami, przychodzi ginekologia estetyczna Fotolia
Dynamiczny postęp medycyny estetycznej i kosmetologii, stała chęć dążenia do poprawy swojego wyglądu i komfortu życia nie ominął również tych intymnych okolic naszego ciała

Ginekologia estetyczna i rekonstrukcyjna to specjalizacja z pogranicza klasycznej ginekologii i medycyny estetycznej. W czym może pomóc?

Kobiety często podczas intymnych chwil krępują się odsłonić przed partnerem. Efekt upływającego czasu, brak odpowiedniego poziomu żeńskich hormonów, defekty poporodowe czy blizny pozabiegowe, mogą być przyczyną utraty pewności siebie. Dlatego też te problemy, choć wstydliwe, coraz częściej są powodem wizyt w gabinetach ginekologicznych. Niestety, nie wszyscy specjaliści są przygotowani do pomocy tej grupie pań - nie są one chore w sensie fizycznym, jednak obecność niedoskonałości wyglądu okolic intymnych powodują pogorszenie komfortu ich życia, a często też utratę dobrego samopoczucia.

Ginekologia estetyczna to w Polsce dość nowa i bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina medycyny. W czerwcu 2015 roku powstało Polskie Towarzystwo Ginekologii Estetycznej, które zrzesza lekarzy pomagających kobietom z intymnymi problemami, organizuje liczne konferencje naukowe, szkolenia, opracowuje rekomendacje. W ramach jego działalności powstają związane z tym tematem publikacje naukowe. Techniki zabiegowe są coraz bezpieczniejsze i bardziej dostępne. Do rozwiązania wielu problemów nie potrzeba już operacji, wystarczą małoinwazyjne zabiegi - lasery, kwas hialuronowy, czy nici poprawiające elastyczność okolic intymnych.

Wraz z wiekiem u każdej kobiety dochodzi do stałego obniżania aktywności jajników i zmniejszania się poziomów estrogenów - żeńskich hormonów płciowych. Apogeum tego procesu jest menopauza. Efektem „wyłączenia” się jajników jest pogorszenie stanu skóry, a także zaniku i skłonności do uszkodzeń wyścielającej pochwę błony śluzowej. Dodatkowo w okolicy sromu pojawiają się nieestetyczne przebarwienia. Kobiety cierpią z powodu uciążliwej suchości pochwy, czy nawracających stanów zapalnych. Współżycie staje się nieprzyjemne, często też bolesne. Do niedawna jedynym rozwiązaniem tych problemów była obciążona licznymi skutkami ubocznymi terapia hormonalna. Nowoczesna ginekologia estetyczna ma do zaproponowania alternatywę: krótki zabieg laserowego lub też terapia kwasem hialuronowym.

Ciąża i poród mogą pozostawiać trwałe ślady w organizmie. Na skórze powstają przebarwienia i rozstępy, pozostają blizny po cięciu cesarskim czy nacięciu krocza. Pochwa staje się luźniejsza, a wejście do niej szerokie, co istotnie pogarsza jakość życia intymnego, a w przyszłości może się stać przyczyną obniżenia narządu rodnego. Klasyczna ginekologia proponuje w takiej sytuacji leczenie operacyjne - plastykę pochwy i krocza lub zabieg z użyciem siatek podtrzymujących. Lekarze zajmujący się ginekologią estetyczną mają do zaproponowania szerszy wachlarz znacznie mniej inwazyjnych rozwiązań. Wejście do pochwy można poprawić przy pomocy nici poprawiających napięcie tkanek, blizny i przebarwienia można zredukować przy użyciu lasera. Również laser, o odpowiednio dobranych parametrach, może być użyteczny w leczeniu zespołu poporodowego rozluźnienia pochwy.

Trudno uwierzyć, ale ponad 1/3 kobiet boryka się z tym wyjątkowo uciążliwym i wstydliwym problemem. Początkowo objawy są sporadyczne - pojawiają się głównie przy wysiłku fizycznym, kaszlu, czy kichaniu. Z upływem czasu problem narasta. Dochodzi do znacznego pogorszenia komfortu życia, ograniczania wysiłku fizycznego, życia towarzyskiego i intymnego. Pomimo tego, że problem jest powszechny niewiele kobiet szuka pomocy na wczesnym jego etapie, a właśnie wtedy najłatwiej jest go rozwiązać. Z pomocą przychodzą przede wszystkim techniki laserowe. Odpowiednia stymulacja tkanek, powoduje syntezę kolagenu i poprawę podparcia dla cewki i pęcherza moczowego, a to z kolei u większości kobiet wystarcza do całkowitego usunięcia problemu. Zignorowanie pierwszych objawów prowadzi do ich znacznego nasilenia, a wtedy jedynym rozwiązanie pozostaje zabieg operacyjny.

Ginekologia estetyczna, podobnie jak inne gałęzie medycyny estetycznej, czy plastycznej, zajmuje się również poprawianiem wrodzonych niedoskonałości kobiecego ciała. Panie mają do wyboru szeroki wachlarz usług - zmniejszanie korygowanie kształtu warg sromowych mniejszych, modelowanie wzgórka łonowego oraz powiększanie warg sromowych większych kwasem hialuronowym. Możliwe są również zabiegi rozjaśniania skóry sromu i okolic odbytu czy poprawiające doznania seksualne: powiększanie punktu G. Większość tych zabiegów wykonywana jest małoinwazyjnymi metodami, nie zaburza aktywności zawodowej, a efekty są widoczne niemal natychmiast.

W przypadku każdej procedury medycznej najważniejsze są jakość i profesjonalizm wykonania. Dlatego zanim zdecydujemy się na jakikolwiek zabieg warto sprawdzić nie tylko jego cenę, ale także kompetencje osoby go wykonującej, opinie na temat danej kliniki, gabinetu i sprzętu, jakim ona dysponuje.

Bądź piękna zawsze
Potwierdzone metody
Oszukać upływający czas
Rewitalizacja po porodzie
Nietrzymanie moczu
Poprawić naturę
Zanim się zdecydujesz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny