Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze poręczeniowe i pożyczkowe to przyszłość

Rozmawiał: Andrzej Kłopotowski
Kurier Poranny: Kto może ubiegać się o poręczenie kredytu potrzebnego do realizacji programów unijnych? Andrzej Parafiniuk, prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego: Właściwie każda firma. niezależnie, czy jest to duża firma, czy przedsiębiorstwo jednoosobowe. Każdy, kto posiada zdolność kredytową, ale nie ma możliwości zabezpieczenia. Brakuje mu własnych majątków, środków finansowych. Wtedy fundusz poręczeniowy gwarantuje to za przedsiębiorcę.

l Czy przedsiębiorstwa chętnie korzystają z pomocy funduszu poręczeniowego czy pożyczkowego?
- Zainteresowanie ciągle rośnie. To widać z ilości poręczeń. Dwa lata temu mieliśmy około 90 poręczeń, rok temu około 120, a w tym roku już 150. To wzrost o około 30 proc. Poza tym ważna jest przychylność banków w stosunku do przedsiębiorstw wzrasta.

l Na co można pozyskiwać środki? Czy poręczenie może być potrzebne do pozyskania środków z Unii Europejskiej?
- Fundusze unijne to nowość. Dopiero zostały ogłoszone fundusze strukturalne, które działają na zasadzie refundacji. To oznacza, że najpierw trzeba je sfinansować. Dlatego przedsiębiorstwa będą się starały już nie tylko o poręczenie, ale i na uzyskanie kredytu, by sfinansować planowaną inwestycję. Po zrealizowaniu projektu te środki, a przynajmniej ich część zostanie zwrócona. W tej chwili jesteśmy w trakcie rozmów z bankami, żeby one jeszcze chętniej udzielały kredytów przy poręczeniu funduszu. Będzie to korzystne i dla przedsiębiorców, i dla banków, i w końcu dla samych funduszy, gdyż dzięki temu wzrośnie ich efektywność.

l Jak ubiegać się o pomoc Fundacji przy zabieganiu o środki z Unii Europejskiej?
- Pierwsze kroki trzeba skierować do swojego banku i tam dowiedzieć się dwóch rzeczy: czy bank ma departament, który zajmuje się środkami unijnymi i czy bank ma umowę z funduszem poręczeniowym. Jeżeli te dwa warunki są spełnione, fundusz udzieli poręczenia, a bank będzie finansował część potrzebną do sfinansowania projektu. W tej chwili zostały podpisane porozumienia między Związkiem Banków Polskich a Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, która mówi, że jeżeli ktoś będzie potrzebował kredytu, automatycznie otrzymując umowę o kredytowaniu dotacji, ta będzie zabezpieczeniem tego kredytu.

l Czyli wszystkie formalności przedsiębiorcy załatwiają w banku...
- Tak. Współpracujemy mocno z bankami i w chwili, gdy przychodzi do banku klient ubiegający się o poręczenie, od razu i my go sprawdzamy. Dzięki temu unikamy przedłużającego się wyczekiwania, które miałoby miejsce w przypadku, gdyby klienta najpierw przez miesiąc sprawdzał bank, a dopiero później fundusze. Dzięki temu jeśli bank podejmuje dziś decyzję kredytową, to fundusz już jutro daje poręczenie za klienta.

l Czy są branże, którym łatwiej pozyskać poręczenie?
- Nie ma żadnych preferencji. Każda firma ma szanse, każda ma możliwość uzyskania poręczenia. Wyłączone są tylko niektóre branże. Nie poręczamy działalności stricte rolniczej - hodowli i upraw, produkcji alkoholu, tytoniu i firm z branży zbrojeniowej. Mają one wsparcie z innych funduszy unijnych.

l Czy aby ubiegać się o poręczenie trzeba przygotować dokładny plan inwestycji?
- Nie jest to wymagane. Chyba, że jest to duże przedsięwzięcie, które opiewa na kilkaset tysięcy czy milionów złotych. Biznes plan tworzy nasz analityk z przedsiębiorcą pisząc raport do komisji. Znajduje się w nim ocena przedsiębiorstwa, perspektyw rozwoju i działalności zarządu. Jeżeli analityk zauważy, ze projekt ma małe szanse na powodzenie, nie robimy firmie nadziei, że ma szanse na pozyskanie środków.

l Wiadomo, że do wzięcia są znaczne środki unijne. Trzeba tylko prawidłowo rozpisać projekt, wyjaśnić, do czego będą spożytkowane. Często są to środki potrzebne do rozwoju przedsiębiorczości i gmin...
- Problem polega na tym, że wszystkie programy unijne będą zarządzane centralnie, z Warszawy. To oznacza, że zarówno samorządy, jak i przedsiębiorstwa będą musiały stanąć w konkurencji z tymi, którzy są silniejsi - ze Śląskiem, Mazowszem, Wielkopolską, Pomorzem. Tam są firmy, które mają większe zasoby kapitałowe niż te z Podlasia. Mogą więc sobie pozwolić, by ubiegać się o mniejsze środki. Stąd my, jako fundusze poręczeniowe, poszukujemy rozwiązania, które sprawdzi się na Podlasiu. Chcemy przekonać przedsiębiorców, by nie starali się o maksymalną dotację - 50 proc. Prościej będzie uzyskać dotację 40 proc. a 10 proc. poręczymy jako kredyt bankowy. Myślę, że lepiej dostać 40 proc., ale dostać, niż nie dostać nic. To i tak pozwoli przyciągnąć do naszego województwa znaczne środki.

l Ile pieniędzy może trafić na Podlasie?
- Jest tego bardzo dużo. W ciągu dwóch lat na inwestycje, zakupy maszyn i urządzeń można pozyskać 360 mln. Euro. Wypadałoby, gdybyśmy choć w dużej, mam nadzieję, części z nich skorzystali. Te środki wystarczą mniej więcej na rok. W 2006 roku środków może nie być już w ogóle.

l Jaka będzie przyszłość funduszy poręczeniowych i kredytowych?
- Fundusze rosną w siłę. Będą nadal się rozwijać. Teraz w Polsce działa już ponad 70 funduszy pożyczkowych i prawie 60 poręczeniowych. Na Podlasiu na razie działają cztery fundusze pożyczkowe - Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego, Agencja Rozwoju Regionalnego Ares i Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach oraz Stowarzyszenie Wspierania Edukacji i Rynku Pracy w Łomży - i jeden poręczeniowy - Podlaski Fundusz Poręczeniowy, który działa od dziewięciu lat i jest jednym z trzech największych w kraju.

l Dziękuję za rozmowę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny