Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus
Odra (2019-obecnie)
Epidemia odry, podobnie jak AIDS, wciąż trwa. W związku z tym, że choroba dotyka głównie dzieci poniżej 5 roku życia, Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ją za jedno z największych zagrożeń dla Afryki. W Europie nawrót choroby nastąpił mimo istniejących szczepionek ochronnych. Uważa się, że jest to spowodowane rosnącą niechęcią do szczepień wśród rodziców małych dzieci.
Jak jest skala zarazy? W 2018 roku w Europie odnotowano 12 352 przypadków odry, w tym 8 596 (70%) potwierdzonych laboratoryjnie. 79% chorych było niezaszczepionych. 29% zachorowań zaobserwowano u dzieci do 5 lat. Prawdziwy problem z odrą ma jednak Afryka. Tam właśnie 90% zmarłych stanowią osoby poniżej piątego roku życia. Do tej pory na skutek choroby zmarło 6 tysięcy osób. Na świecie odra odpowiada corocznie za ponad 40 milionów zakażeń i około 120 000 zgonów.
Zakaźność odry jest bardzo wysoka i przekracza ona 95%. Choroba przebiega w czterech stadiach: okresie wylęgania, nieżytowym, wysypkowym i zdrowienia. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą wysoka gorączka, nieżyty nosa i spojówek, kaszel oraz światłowstręt i łzawienie. Do tego po czasie dochodzi różowa wysypka, przybierająca z czasem coraz bardziej intensywny kolor.