MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci to dla instytucji bankowych atrakcyjna grupa klientów.

Ta część społeczeństwa ma bowiem stabilne dochody (emerytury, renty), sumiennie reguluje swoje zobowiązania, kieruje się rozwagą i jest bardzo odpowiedzialna.

Przytoczone wyżej cechy mają duże znaczenie dla banku, dlatego też część instytucji finansowych ma w swojej ofercie kredyty dla seniorów. Chcąc zdobyć względy starszych klientów banki często obniżają marżę lub znoszą prowizję przy udzielaniu pożyczki. Czasami nawet stosują uproszczoną procedurę udzielania kredytu - np. wystarczy tylko ostatni odcinek emerytury lub renty, by zaciągnąć pożyczkę.
Aby emeryt nie popadł w problemy finansowe, musi z umiarem zadłużać się. Zatem jak być rozważnym kredytobiorcą? Zanim podejmiemy decyzję o wzięciu kredytu (udziela go tylko bank na określony we wniosku cel i wyznacza termin jego zwrotu) lub pożyczki (udzielają jej instytucje i osoby fizyczne - pożyczka może być nieodpłatna), dokładnie przeanalizujmy stan swoich finansów. Nie zapominajmy, że kredyt będziemy spłacać przez najbliższych kilkanaście miesięcy czy też lat. Żaden specjalista nie oceni tak dobrze naszej zdolności kredytowej jak my sami. Pamiętajmy też, że żaden bank nie przedstawia w swoich reklamach całkowitego rzeczywistego kosztu kredytu.
Opłat związanych z kredytem jest dużo - należą do nich m.in. opłaty: za administrowanie saldem zadłużenia, za przyznanie i ubezpieczenie spłaty kredytu. Dopiero wszystko razem da nam przybliżony łączny koszt pożyczanych pieniędzy.
Pamiętajmy także, że oferowane promocje nie zawsze są korzystne. Często, skuszeni okazją, nie sprawdzamy innych ofert albo podpisujemy umowę bez dokładnego przeczytania. Warto jest niekiedy odwiedzić placówkę bankową, w której mamy konto osobiste. Jest wtedy duża szansa, że znając klienta bank obniży oprocentowanie czy też prowizję.
Powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że pożyczanie małych kwot jest nieopłacalne. Jeśli potrzebujemy małej kwoty, to doskonałym rozwiązaniem jest najzwyklejsze oszczędzanie.
Pamiętajmy, że zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, musimy ją dokładnie przeczytać i sprawdzić punkt po punkcie. Po podpisaniu umowy mamy 10 dni na podjęcie ostatecznej decyzji.
Jeśli mamy problem ze spłatą kilku zaciągniętych już kredytów, to wówczas dobrym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny. Ten rodzaj kredytu umożliwia płacenie jednej, mniejszej raty miesięcznej, ale wówczas niestety kredyt będziemy spłacać dłużej. Wymagania, które musi spełnić osoba ubiegająca się o taki kredyt konsolidacyjny są bardzo podobne do sytuacji przy zwykłym kredycie bankowym. Najważniejsze jest posiadanie zdolności kredytowej. Nasza finansowa przeszłość zostanie też dokładnie sprawdzona w Biurze Informacji Kredytowej. Gdy klient miał już wcześniej problemy ze spłatą innych kredytów lub pożyczek, to automatycznie jest skreślony z możliwości skorzystania z tego kredytu.
Po drugie, należy posiadać stałe źródło dochodu. Trzeba także przedstawić oświadczenie majątkowe. Bank w wielu przypadkach życzy sobie, żeby klient był właścicielem nieruchomości, ponieważ stanowi ona zabezpieczenie finansowe kredytobiorcy. Osoba ta nie może wówczas sprzedać nieruchomości do czasu spłaty kredytu.
Ale uwaga - nie każdy nestor może liczyć na pożyczkę. Większość banków stosuje limity wiekowe i na kredyt mogą liczyć jedynie osoby, które np. nie ukończyły 75 lat. Im osoba starsza, tym kredyt jest udzielany na krótszy okres i często jego kwota jest niższa.
Innym ograniczeniem stosowanym w stosunku do seniorów jest konieczność spłaty kredytów hipotecznych maksymalnie do 75. roku życia. W przeciwnym przypadku kredytobiorca musi koniecznie wykupić ubezpieczenie na życie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny