EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – jakie są między nimi różnice?

Artykuł sponsorowany allianz.pl
Każdy z nas, wybierając się na wakacje, powinien przygotować się na ryzyko wypadków czy pojawienia się dolegliwości zdrowotnych. Nie ma sposobu, aby uchronić się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, ale da się zabezpieczyć przed ponoszeniem kosztów, które im towarzyszą. W wielu krajach można korzystać za darmo z niektórych świadczeń zdrowotnych – wystarczy karta EKUZ.

Jak działa EKUZ i czym różni się od ubezpieczenia turystycznego?

EKUZ – co to jest?
Wszyscy ubezpieczeni w ramach NFZ mogą korzystać w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) z opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak mieszkańcy tych krajów. Oznacza to, że wiele świadczeń uzyskać można bezpłatnie, ale za niektóre trzeba zapłacić.

Z EKUZ (skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego) może korzystać osoba uprawniona do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Należą do nich m.in. pracujący, emeryci, a także dzieci. Kartę EKUZ można wyrobić bezpłatnie. Nie trzeba wychodzić z domu – da się to zrobić online za pośrednictwem m.in. Internetowego Konta Pacjenta.

EKUZ nie obejmuje wszystkich świadczeń zdrowotnych
Dzięki tej karcie można uniknąć kosztów leczenia za granicą. Jednak EKUZ nie obejmuje wszystkich świadczeń. Jeśli obywatele danego państwa muszą płacić za wizyty u lekarza, to będzie to robić również Polak, który z nich skorzysta. Najczęściej trzeba zapłacić za:

  • Akcje ratunkowe – jeśli w czasie wyjazdu turysta podejmuje ryzykowne aktywności, np. sporty ekstremalne, EKUZ nie wystarczy.
  • Powrót do kraju w związku z nagłym zachorowaniem – czyli transport medyczny. Obowiązuje jeden wyjątek. Możliwe, że przewóz będzie zrealizowany w ramach EKUZ ze względów ekonomicznych. Chodzi o przypadki, kiedy dalsze leczenie w danym kraju wiąże się z wyższymi wydatkami niż transport do Polski.

Koszty transportu medycznego mogą być bardzo wysokie. Każda podróż wiąże się z ryzykiem wypadku i dlatego EKUZ nie wystarczy. Dlatego warto mieć polisę, która obejmuje jak najwięcej ryzyk i ma wysoką sumę ubezpieczenia. Oferuje ją firma Allianz: https://www.allianz.pl/pl_PL/dla-ciebie/turystyczne/podroz-zagraniczna.html.

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne
Koszt leczenia za granicą może się wiązać z wysokimi wydatkami, które pokryje polisa podróżna. EKUZ znacznie się od niej różni:

  • EKUZ działa w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Ubezpieczenie turystyczne obowiązuje tam, gdzie potrzebuje się ochrony – zgodnie z zawartą umową. Zakres terytorialny trzeba wybrać przy zakupie ochrony. Polisa na pewno nie będzie działać tylko w wybranych krajach, np. tych, w których toczy się konflikt zbrojny.
  • EKUZ obejmuje tylko te świadczenia, z których – w ramach bezpłatnej opieki zdrowotnej – mogą korzystać mieszkańcy danego kraju. Zakres ubezpieczenia turystycznego zależy od wybranej oferty.
  • EKUZ nie wymaga zapłaty, a ubezpieczenie turystyczne wiąże się z płatnością.

Poza tym polisa podróżna pozwala korzystać z dodatkowej ochrony. Może obejmować OC w życiu prywatnym, NNW czy assistance. EKUZ nie zabezpiecza w 100% przed kosztami. Dlatego należy też mieć ubezpieczenie turystyczne – nie tylko w krajach, w których nie obowiązuje ta karta.

EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?
Najlepiej mieć jedno i drugie. Jeśli dane świadczenie zapewnia bezpłatnie lokalna opieka zdrowotna, warto z niej skorzystać. Natomiast w przypadku odpłatnych usług sięgnąć po ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu można uniknąć jakichkolwiek kosztów związanych z problemami zdrowotnymi. Lepiej mieć ubezpieczenie turystyczne za granicą, niż bazować wyłącznie na EKUZ. Czy wystarczy sama polisa?

Oczywiście, ubezpieczenie turystyczne bez EKUZ może być wystarczające, ale trzeba zapoznać się z zakresem ochrony. Czy polisa na pewno obejmuje wszystkie świadczenia medyczne, których może potrzebować turysta?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny