Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert radzi: zaliczka musi być

(opr. peż)
Według NSA tego rodzaju pakiety stanowią dla pracowników nieodpłatne świadczenie, od którego zakłady pracy obowiązane są w ciągu roku pobierać zaliczki.
Według NSA tego rodzaju pakiety stanowią dla pracowników nieodpłatne świadczenie, od którego zakłady pracy obowiązane są w ciągu roku pobierać zaliczki.
Jak to jest z opodatkowaniem nieodpłatnych świadczeń medycznych na rzecz pracowników - wyjaśnia Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku.

W ostatnim okresie coraz więcej firm motywując swoich pracowników, decydowało się na objęcie ich (także członków ich rodzin) bezpłatną opieką medyczną. Firmy te zawierając umowy z zakładami opieki zdrowotnej, wykupywały tzw. pakiety medyczne uprawniające pracowników do korzystania ze świadczeń medycznych związanych zarówno z medycyną pracy (tzw. badania obowiązkowe), jak i dodatkową opieką zdrowotną (np. konsultacjami lekarskimi, badaniami profilaktycznymi, diagnostycznymi itp.), ponosząc pełne koszty tej opieki w postaci uzgodnionej z góry zryczałtowanej odpłatności, niezależnie od ilości i wartości wykonanych świadczeń medycznych.

Zobacz: Dziś księgowy to strateg, nie liczydło.

Wskutek niespójnej linii orzecznictwa sądów administracyjnych znaczna część tych firm potraktowała wykupiony abonament medyczny, uprawniający pracowników do korzystania z nieodpłatnych świadczeń medycznych, jako niestanowiący dochodu pracownika i nie pobierała od wartości tych usług przypadających na pracownika zaliczek na podatek PIT, kierując się ogólną zasadą, że świadczenia te są adresowane do ogółu pracowników i nie zostały przypisane do poszczególnego pracownika. Tak m.in. rozstrzygały wyroki WSA we Wrocławiu z 3.12.2009 r., I SA/Wr 1556/09, w Warszawie z 27.04.2009 r., III SA/Wa 11/09, w Białymstoku z 17.02.2009 r., I SA/Bk 1/09, w Poznaniu z 12.02.2009 r., I SA/Po 1423/08) .

Inaczej w ostatnim okresie wypowiadało się Min. Fin. (np. pismo z 15.12.2009 r. DD3/033/127/CRS/08/1104), jak również IS w licznych indywidualnych interpretacjach, uznając wykupione na rzecz pracowników abonamenty medyczne o określonej wartości za podlegający opodatkowaniu PIT przychód pracownika ze stosunku pracy, uzyskany jako świadczenie nieodpłatne wykonywane na rzecz pracownika.

Takie też stanowisko zajął również w dniu 24.05.2010 r. NSA w uchwale w składzie 7 sędziów, sygn. I FPS 1/10, stwierdzając jednoznacznie, że tego rodzaju pakiety, których wartość nie jest wolna od podatku PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT, stanowią dla pracowników nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, od których zakłady pracy obowiązane były w ciągu roku pobierać zaliczki na ten podatek.

Nie wiesz – pytaj
Wątpliwości i pytania związane z działalnością finansową przedsiębiorstw prosimy nadsyłać na adres: [email protected]
** Porady podatkowe ukazują się w Kurierze Porannym raz w tygodniu - naczęściej we wtorek.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny