MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw. Za co są tu dopłaty? Ile zabiegów trzeba wykonać?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
W przypadku gdy eliminacja danego agrofaga za pomocą biologicznego środka ochrony roślin okazała się nieskuteczna, dopuszcza się przeprowadzenie zabiegu chemicznym środkiem ochrony roślin.
W przypadku gdy eliminacja danego agrofaga za pomocą biologicznego środka ochrony roślin okazała się nieskuteczna, dopuszcza się przeprowadzenie zabiegu chemicznym środkiem ochrony roślin. pixabay.com
Mniejsze zużycie chemicznych środków ochrony roślin na rzecz tych biologicznych, to cel ekoschematu o nazwie Biologiczna ochrona upraw. Ograniczenie stosowania chemii ma przyczynić się do ochrony różnorodności biologicznej i zmniejszy depozycję chemicznych środków ochrony roślin do środowiska.

Biologiczna ochrona upraw. Od 2023 można za nią dostać dopłaty

Ekoschemat polega na zastosowaniu na danej uprawie biologicznego środka ochrony roślin jako substancje czynne zgodnie z etykietą danego środka. Preparaty te muszą być zarejestrowane jako środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu zezwoleniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zabieg, chemicznym środkiem ochrony, będzie dopuszczony tylko w ostateczności, gdy nie będzie możliwa eliminacja patogenów poprzez preparaty mikrobiologiczne.

Płatność roczna przyznawana jest do powierzchni gruntów rolnych objętych ekoschematem, położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, na których ten rolnik przeprowadził, w celu eliminacji danego agrofaga, zabieg ochrony upraw, wyłącznie przy użyciu środka ochrony roślin, zawierającego mikroorganizmy jako substancje czynne.

Szacuje się dopłatę 90 euro do hektara. W 2023 roku na ten cel resort przeznacza 2 mln zł.

Zabieg należy przeprowadzić zgodnie z zawartymi w etykiecie wymaganiami. Płatność do biologicznej ochrony upraw jest przyznawana do powierzchni:

  • upraw trwałych lub
  • gruntów ornych lub
  • zadrzewionej w systemie rolno-leśnym, jeżeli w ramach tego systemu są uprawiane tylko drzewa owocowe na trwałych użytkach zielonych;

Jak wyjaśnia ARiMR, warunek zastosowania biologicznego środka ochrony roślin uznaje się za spełniony, jeżeli został zastosowany co najmniej jeden zabieg ochrony upraw, przy użyciu biologicznego środka ochrony roślin.

Rolnik ma obowiązek prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej, oraz dostarczyć do ARiMR wyciąg z tego rejestru, potwierdzający wykonanie zabiegu biologicznym środkiem ochrony roślin oraz złożyć do Agencji imienny dokument potwierdzający zakup środka ochrony roślin, albo inny imienny dokument potwierdzający jego nabycie, w którym wskazano, jaki środek ochrony roślin został nabyty oraz jego ilość, w terminie do dnia 31 sierpnia roku, w którym złożył wniosek o przyznanie płatności.

Przeczytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekoschemat Biologiczna ochrona upraw. Za co są tu dopłaty? Ile zabiegów trzeba wykonać? - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny