Spis treści
- Nowe egipskie muzeum ma rozmach godny faraonów
- Już można zwiedzać Wielkie Muzeum Egipskie – ale tylko częściowo. W grudniu 2023 nowa atrakcja
- Niezwykła wystawa w Wielkim Muzeum Egipskim
- Trzeba było pomocy armii, żeby wznieść Wielkie Muzeum Egipskie
- Wielkie Muzeum Egipskie: nowa atrakcja niedaleko piramid w Gizie
Nowe egipskie muzeum ma rozmach godny faraonów
Zbliża się termin otwarcia nowej atrakcji turystycznej Egiptu. Projekt jest tak wielki w każdym znaczeniu tego słowa, że nie powstydziliby się go nawet najwięksi starożytni faraonowie Egiptu, a jego ukończenie zajęło więcej czasu od wzniesienia najsłynniejszej piramidy Cheopsa.
Chodzi o Wielkie Muzeum Egipskie, które ma zacząć przyjmować gości już w końcu 2023 lub na początku 2024 r.
Wielkie Muzeum Egipskie (ang. Grand Egyptian Museum, w skrócie GEM) będzie rzeczywiście bardzo imponujące. Ma pomieścić aż 100 tys. obiektów ze wszystkich epok długich dziejów starożytnego Egiptu, w tym wszystkie skarby wydobyte z grobowca Tutanchamona.
Muzeum będzie miało powierzchnię ok. 90 tys. m kwadratowych, a więc o ok. 17 tys. m kw większą od Luwru. Samo Muzeum będzie częścią większego kompleksu, zawierającego także duże audytorium, magazyny, biblioteki i osobny budynek, w którym będzie można oglądać rytualne łodzie, wydobyte z komór przy piramidzie Cheopsa.
Łączna powierzchnia kompleksu wyniesie aż 490 tys. m kwadratowych – więcej od Watykanu. Tym samym Wielkie Muzeum Egipskie stanie się oficjalnie największym muzeum archeologicznym na świecie.
Rozmach projektu widać na zdjęciach i filmach, opublikowanych w internecie przez nadal nielicznych wybrańców, którym udało się częściowo zwiedzić Wielkie Muzeum. Główna sala rozmiarami przypomina raczej terminal lotniska. Ma 38 m wysokości i ponad 800 długości. 11-metrowy posąg faraona Ramzesa II, stojący pośrodku tej wielkiej przestrzeni, wydaje się mniejszy i jakby w bardziej ludzkiej skali w porównaniu z gigantycznymi płaszczyznami pochyłych ścian Muzeum, mających przypominać piramidę.
Zobaczcie na filmie, jak wygląda wnętrze głównej sali Wielkiego Muzeum Egipskiego:
Już można zwiedzać Wielkie Muzeum Egipskie – ale tylko częściowo. W grudniu 2023 nowa atrakcja
Rząd Egiptu nadal nie ogłosił jeszcze oficjalnej daty otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego. Obiekt jest teraz w fazie testów i turyści mogą zwiedzać niektóre obszary muzeum dzięki specjalnym biletom. Jeśli chcecie, możecie wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem po gigantycznej głównej sali, muzealnych ogrodach i po sektorze handlowym z restauracjami i sklepami z pamiątkami.
W grudniu 2023 udostępniono turystom Wielkie Schody, które są nie tylko osią trasy zwiedzania Muzeum, ale same stanowią ciekawą wystawę i galerię sztuki. Schody mają 4 poziomy o łącznej powierzchni 6,5 tys. m kwadratowych. Wspinając się na nie, możecie podziwiać posągi faraonów, bogów i przedstawienia życia pozagrobowego, uszeregowane w trzech galeriach tematycznych. Na czwartym poziomie Wielkich Schodów znajduje się punkt widokowy z piękną panoramą nekropolii gizańskiej - wspaniale widać stąd trzy słynne piramidy Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.
Bilety na częściowe zwiedzanie Wielkiego Muzeum Egipskiego kosztują 1200 funtów egipskich, czyli ok. 156 zł od osoby (ulgowo 97 zł), ale dzieci do 6 lat wchodzą za darmo. Bilety można kupić online. Muzeum jest czynne w godz. 9:00-18:00, ostatnie wejście o 16:00.
Zobaczcie na filmie, jak wyglądają Wielkie Schody:
Niezwykła wystawa w Wielkim Muzeum Egipskim
Od 21 listopada 2023 w Wielkim Muzeum Egipskim otwarta jest czasowa wystawa „Tutankhamun – The Immersive Exhibition”, stworzona przez hiszpańskie studio Madrid Artes Digitales, specjalizujące się w multimedialnych widowiskach. Dzięki nowoczesnej technologii wizualnej goście wystawy mogą poczuć się, jakby na chwilę przenieśli się do starożytnego Egiptu, i zobaczyć, jak starożytne posągi i malowidła ożywają.
Wystawa zadebiutowała w zeszłym roku w Madrycie i uświetniła obchody 100-lecia odkrycia grobowca Tutanchamona (1922 r.) i 200-lecia odczytania hieroglifów (1822 r.). Zobaczcie na filmie poniżej, jak niesamowicie wyglądała:
Trzeba było pomocy armii, żeby wznieść Wielkie Muzeum Egipskie
Pomysł wzniesienia nowego muzeum, w którym gromadzono by i pokazywano światu najważniejsze skarby starożytnego Egiptu, narodził się jeszcze w 1992 r. Wiadomo było wszystkim decydentom, że gospodarka Egiptu opiera się w dużej mierze na turystyce i trzeba dbać o jej stały rozwój. Największym magnesem na turystów zawsze były skarby cywilizacji faraonów. Te jednak rozpaczliwie potrzebowały nowego miejsca, w którym turyści mogliby je podziwiać w komforcie. Obecne Muzeum Egipskie w Kairze mieści się w budynku z 1901 r. Zachwyca architekturą, ale odstrasza ciasnotą, brakiem klimatyzacji i złym stanem murów i dachu. Magazyny muzeum są tak zapchane, że uczeni sami już nie wiedzą, co się w nich znajduje.
Dlatego rząd Egiptu postanowił wznieść nowe muzeum godne wielkiej kultury, której pozostałości będą w nim wystawiane. We współpracy z UNESCO Egipt rozpisał konkurs na projekt architektoniczny muzeum, do którego zgłosiło się aż 1557 architektów z 83 krajów. W końcu projekt został wybrany i w 2002 r. położono kamień węgielny pod nowe Wielkie Muzeum.
Gmach powstawał jednak wolno i z trudem z powodu licznych historycznych zawieruch i perturbacji. W końcu w 2016 r. prace (gotowe ledwie w ok. 20 procentach) ruszyły pełną parą. Kontrolę nad projektem przejął generał Atef Moftah, z wykształcenia architekt, szef korpusu inżynieryjnego armii egipskiej. Od tamtego czasu Wielkie Muzeum Egipskie rosło w oczach i obecnie jest już w 99 proc. na ukończeniu. Generał Maftah sam zaprojektował jego fasadę i nadzorował operację przenoszenia łodzi faraona Cheopsa z pawilonu pod jego piramidą na nowe miejsce wystawiennicze w Wielkim Muzeum.
Łączny koszt stworzenia Wielkiego Muzeum Egipskiego ocenia się na 1 miliard dolarów – dość przyzwoita cena jak na skalę całego przedsięwzięcia.
Wielkie Muzeum Egipskie: nowa atrakcja niedaleko piramid w Gizie
Wielkie Muzeum Egipskie leży niedaleko słynnych piramid w Gizie, dziś dzielnicy Kairu. Gmach jest połączony z nimi koncepcyjnie: osie głównej bryły Wielkie Muzeum wskazują dokładnie wierzchołki trzech piramid Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa.
Wielkie Muzeum Egipskie ma być połączone z piramidami w Gizie specjalną drogą, długą na 2 km i szeroką na 800 m. Dzięki temu turyści będą mogli wygodnie zwiedzać piramidy i nowe Muzeum jednego dnia, w ramach jednej wycieczki.
Według projektów drogę między Muzeum i piramidami będą obrastać drzewa, dając wytchnienie od panującego na płaskowyżu upału. Na razie jednak połączenie nie jest gotowe. Trasa spod Wielkiego Muzeum do piramid ulicami Kairu liczy ok. 4,5 km.
Wielkie Muzeum Egipskie i piramidy w Gizie na mapie Kairu:
Źródła: Grand Egyptian Museum, Global Construction Reviews, Lonely Planet, Egypt Today, The Telegraph, Shouf.io
Czytaj też: Najtańsze wycieczki all inclusive na styczeń 2024: TOP 10 kierunków. Ultra all inclusive tylko za 1340 zł!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?