MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyżur będzie jednak czasem pracy

Redakcja
Nie będzie zmian we wliczaniu dyżuru medycznego do czasu pracy. Parlament Europejski nie zgodził się na jego podział na część aktywną i nieaktywną.

Parlament Europejski nie zgodził się na nowelizację unijnej dyrektywy o czasie pracy. Europosłowie nie poparli zmiany przepisów dotyczących wydłużania tygodniowego czasu pracy za zgodą pracownika z 48 godzin do nawet 65 godzin (w maksymalnie sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym). Obecnie w takim systemie pracują tylko wybrane grupy pracowników – m.in. lekarze. Ich tygodniowy czas pracy może być wydłużony do maksymalnie 72 godzin tygodniowo, jeżeli wyrażą na to zgodę i podpiszą tzw. klauzulę opt-out. Możliwość wydłużenia czasu pracy pracowników nie obowiązuje jednak we wszystkich krajach UE. Na wprowadzenie klauzuli opt-out zdecydowało się 15 z 27 państw Wspólnoty.

Brak porozumienia między krajami członkowskimi UE a Parlamentem Europejskim w sprawie nowelizacji przepisów o czasie pracy oznacza również, że w życie nie wejdą przepisy dotyczące podziału dyżuru pracowniczego (pełnionego np. przez lekarzy lub strażaków) na okres aktywny i nieaktywny. Zgodnie z proponowanymi przepisami, tylko czas spędzony na dyżurze w czasie wykonywania obowiązków służbowych (np. leczenia pacjentów) miałby być wliczany do ogólnego czasu pracy i przysługiwałoby za niego wynagrodzenie.

Źródło: Gazeta Prawna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny