MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dowiedz się, w jaki sposób swoje wydatki kontroluje zwycięzca konkursu "Zaplanuj swój domowy budżet".

Nasi Czytelnicy udowodnili, że dbałość o domowe finanse i umiejętność oszczędzania nie są im obce

Najlepszy okazał się plan budżetu Wojciecha Zambrzyckiego z Goniądza. Drugie miejsce zajęła praca Zdzisława Daniszewskiego z Kleosina. Trzecią nagrodę otrzyma Grzegorz Łukaszewicz z Sokółki.
Jury nie miało łatwego zadania. Wśród prac nadesłanych do konkursu pod hasłem Zaplanuj swój domowy budżet, były zarówno profesjonalne projekty, jak też proste, ale pokazujące, że nie jest trudno trzymać w ryzach swoje miesięczne wydatki.
- Oceniając prace konkursowe zwracaliśmy uwagę na to, czy są one czytelne, jasne i zrozumiałe oraz możliwe do wprowadzenia w życie. Ważny był też opis, wyjaśniający na przykład, które wydatki można ograniczyć - mówi Ida Stefanowicz, specjalistka ds. komunikacji społecznej oddziału Narodowego Banku Polskiego w Białymstoku.
Autorzy budżetów, które zajęły pierwsze i drugie miejsce, w przejrzysty sposób pokazali, jak można gospodarować swoimi domowymi finansami. Pomogły w tym tabele opracowane w Excelu. Nie było tu mowy o chaosie.
- Były to prace na wysokim poziomie - uważa Ida Stefanowicz. - Natomiast ta, która znalazła się na trzecim miejscu, spodobała nam się, bo przygotowana została z takiego ludzkiego punktu widzenia. Wyszczególniony był każdy dzień i nawet najdrobniejsze wydatki.
Podsumowując konkurs należy podkreślić, że aby efektywnie zarządzać swoimi pieniędzmi, trzeba być konsekwentym w założeniach - wydatki nie mogą przewyższać dochodów. Dlatego istotna jest samodyscyplina podczas zakupów. Wtedy możliwe jest odłożenie co miesiąc pewnej ilości gotówki nawet przez osoby, które na co dzień muszą liczyć się z każdą wydawaną złotówką.
Należy planować nie tylko koszty związane z kupowaniem jedzenia, odzieży czy opłatą rachunków. Trzeba pamiętać, że mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje - choroba czy awaria samochodu. Na nie też warto być przygotowanym.
Czytelników zainteresowanych tym, z jakiego narzędzia korzysta autor najlepszej konkursowej pracy, zachęcamy do pobrania pliku, który dołączyliśmy do artykułu. Warto pamiętać, że jest to jedynie środek do planowania, bo i tak podstawą są systematyczność i konsekwencja w kontroli przychodów i wydatków.
Projekt został dofinansowany przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny