Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Domy Pomocy Społecznej mogą starać się o pieniądze na walkę z koronawirusem. Dostaną 3,8 miliona z Regionalnego Programu Operacyjnego

red
Zaproponowany przez zarząd województwa projekt ma na celu zabezpieczenie tak podopiecznych, jak i pracowników tego typu placówek. To im właśnie podziękował wicemarszałekZaproponowany przez zarząd województwa projekt ma na celu zabezpieczenie tak podopiecznych, jak i pracowników tego typu placówek. To im właśnie podziękował na zakończenie konferencji wicemarszałek Derehajło.- To, że zachowaliście bezpieczeństwo, wymogi przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dzięki temu ci ludzie żyją, są bezpieczni Stanisław Derehajło.- To, że zachowaliście bezpieczeństwo, wymogi przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dzięki temu ci ludzie żyją, są bezpieczni
Zaproponowany przez zarząd województwa projekt ma na celu zabezpieczenie tak podopiecznych, jak i pracowników tego typu placówek. To im właśnie podziękował wicemarszałekZaproponowany przez zarząd województwa projekt ma na celu zabezpieczenie tak podopiecznych, jak i pracowników tego typu placówek. To im właśnie podziękował na zakończenie konferencji wicemarszałek Derehajło.- To, że zachowaliście bezpieczeństwo, wymogi przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dzięki temu ci ludzie żyją, są bezpieczni Stanisław Derehajło.- To, że zachowaliście bezpieczeństwo, wymogi przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dzięki temu ci ludzie żyją, są bezpieczni Małgorzta Sawicka/UMWP
Zakup testów na obecność COVID-19, środków ochrony indywidualnej, sprzętu do walki z koronawirusem, a także na dodatkowe wynagrodzenia dla pracowników, czy zatrudnienie personelu w Domach Pomocy Społecznej. Na to mogą być wydane pieniądze w ramach nowego programu z Regionalnego Programu Operacyjnego. Pochodzą z oszczędności oraz korzystnego kursu euro.

- Mam nadzieję że te pieniądze doprowadzą do wzmocnienia bezpieczeństwa pensjonariuszy ośrodków całodobowego pobytu osób starszych, schorowanych, potrzebujących. Jak widzimy w kraju, są to osoby bardzo zagrożone, i dochodzi tam do wielu zakażeń. Dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu tego działania i możemy te instytucje wesprzeć. Cieszę się, że ta pomoc do nich trafi – zaznaczył wicemarszałek Stanisław Derehajło podczas konferencji online w środę [29.04.2020].

Projekt zostanie zrealizowany w formule grantowej.
- Ma wesprzeć pacjentów, podopiecznych placówek, zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym lub chorym, także osobom w podeszłym wieku - poinformowała Elżbieta Romańczuk, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego (UMWP).

Czytaj też:Pół miliona pomocy

Obecnie przygotowywany jest jego regulamin. Wiadomo już jednak, że o skali wsparcia dla konkretnej placówki zdecyduje m.in. liczba podopiecznych.

- Chociaż projekt ruszy pewnie w drugiej połowie maja, jego kwalifikowalność jest od 1 lutego, a więc to, co placówki zakupiły wcześniej, będzie można zrefundować – zaznaczyła dyrektor Romańczuk.

Budżet projektu to 4,5 mln zł. Z czego największą część – 3 mln 825 tys. zł - stanowią środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego (RPOWP)
.

- To są wygospodarowane środki, nasze oszczędności, a także trochę nam kurs euro wzrósł, a więc ta alokacja jest większa – wyjaśniała Elżbieta Romańczuk.

Pozostałą część projektowej puli stanowią środki budżetu państwa i województwa podlaskiego.

- Środki te będą mogły być przeznaczone m.in. na zakup ozonatorów, koncentratorów tlenu, będą mogły być przygotowane śluzy, żeby przebadać osoby wchodzące, będzie można przygotować izolatki, będzie można zabezpieczyć miejsca wytchnieniowe dla tych, którzy pracują w DPS-ach, a także dla mieszkańców wydzielić izolatki, czyli to wszystko z czym borykamy się w tej chwili w związku z tą pandemią, która nas ogarnęła – zdradziła szczegóły Elżbieta Rajewska-Nikonowicz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej (ROPS) w Białymstoku, który odpowiada za projekt

Czytaj też:Opieka nie może być więzieniem

Placówki, które będą mogły skorzystać z zaproponowanej pomocy, dysponują w woj. podlaskim ponad 3 tys. miejsc. Jak poinformowała Elżbieta Rajewska-Nikonowicz, na chwilę obecną zdiagnozowanych tego typu placówek 42,jednak podkreśliła, że "nie jest to jeszcze lista zamknięta".

To 22 domy opieki społecznej prowadzone na zlecenie samorządu powiatowego, jeden na zlecenie samorządu województwa Podlaskiego. Są to także placówki zapewniające całodobową opiekę osobom starszymi niepełnosprawnym. Jest ich w naszym regionie 13. A także placówki udzielające tymczasowego schronienia bezdomnym, a także matkom z dziećmi. W woj. podlaskim mamy ich 7.

Czytaj też:Skaza w domu opieki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny