MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dokumenty dla mieszkańca UE w Polsce, Anglik - mąż w Polsce

fot. Archiwum
Na Państwa pytania odpowiada Anna Głowacka, rzecznik praw pacjenta Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku
Na Państwa pytania odpowiada Anna Głowacka, rzecznik praw pacjenta Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku fot. Archiwum
Krystian: Jakie dokumenty powinien posiadać przyjeżdżający do Polski mieszkaniec UE i tam objęty ubezpieczeniem zdrowotnym?

- Osoba, która przyjeżdża do Polski turystycznie i podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w jednym z krajów EU/EOG oraz Szwajcarii, powinna mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wydaną przez odpowiednią instytucję ubezpieczeniową danego państwa, w którym ma ubezpieczenie zdrowotne. Na podstawie karty można korzystać ze świadczeń zdrowotnych w nagłych przypadkach. O tym, czy jest to świadczenie niezbędnie konieczne ze względu na stan zdrowia i czas pobytu osoby uprawnionej, decyduje lekarz.

Stanisława: Jestem Polką, przyjechałam z mężem Anglikiem do Polski. Czasowo tu mieszkam. W Polsce ZUS wypłaca mi emeryturę. Czy powinnam zgłosić męża jako członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego?

- Jeżeli mieszka pani na terytorium Polski i podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu posiadania emerytury, może pani zgłosić męża do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. Ale pod warunkiem, że pani mąż nie posiada prawa do ubezpieczenia zdrowotnego w innym kraju członkowskim UE/EOG. Natomiast w przypadku, kiedy pani mąż ma własny tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, wówczas na czas przyjazdu do Polski może w swojej instytucji ubezpieczeniowej otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na jej podstawie będzie mógł w Polsce korzystać ze świadczeń niezbędnie koniecznych. Jeżeli jednak Pani mąż ma zamiar mieszkać w Polsce przez nieco dłuższy okres, np. rok, i jest emerytem, wówczas może wystąpić do swojej instytucji ubezpieczeniowej o wydanie formularza E121 (zaświadczenia o prawie do świadczeń emeryta lub rencisty, który zamieszkuje w państwie członkowskim innym niż państwo lub państwa wypłacające mu emeryturę czy rentę), który potwierdza prawo do świadczeń emeryta pobierającego emeryturę z tytułu ustawodawstwa państwa członkowskiego, a zamieszkującego w innym państwie członkowskim.
Ten formularz zostanie zarejestrowany w Podlaskim Oddziale Wojewódzkim NFZ, a pani mąż otrzyma tzw. poświadczenie, które będzie jego dokumentem potwierdzającym posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Będzie go ono uprawniać do korzystania w naszym kraju ze świadczeń zdrowotnych w pełnym zakresie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny