Dobrze wybierz olej silnikowy do nowoczesnych maszyn rolniczych, by służyły latami

Materiał powstał we współpracy z ORLEN OIL
W nowoczesnym rolnictwie stawia się na wydajność, która idzie w parze z precyzją, a ta wpływa na niższe koszty. To wydatek, który może się opłacić, ale pod warunkiem, że o sprzęt będziemy właściwie dbać. By w jego mechanicznych żyłach sprawnie krążyła krew, dobierz odpowiedni aprobowany olej silnikowy.

Spis treści

Rola oleju silnikowego w sprawnym działaniu maszyny

Dlaczego dobrze dobrany olej w silniku maszyny rolniczej jest tak ważny? Pełni kilka kluczowych funkcji, wśród których należy wymienić smarowanie, chłodzenie, zapobieganie korozji czy uszczelnianie.

Trzeba pamiętać, że olej tworzy warstwę ochronną między ruchomymi elementami maszyny, co redukuje tarcie i zużycie. Każdy rolnik chce, by jego maszyna wydajnie pracowała przy niewielkim zużyciu, a to wpływa na redukcję kosztów ewentualnych napraw. Dobrze dobrany olej silnikowy zapewnia płynną pracę silnika i wydłuża jego żywotność.

Olej zmniejsza opory i upłynnia pracę, a także chroni przed korozją i zatarciem. Nie bez znaczenia jest także to, że olej odprowadza ciepło z gorących elementów maszyny, zapobiegając w ten sposób ich przegrzaniu. W związku z tym pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury pracy maszyny.

Co więcej, olej pomaga usuwać zanieczyszczenia z silnika, takie jak cząsteczki brudu czy metalu. Zanieczyszczenia te są następnie zatrzymywane przez filtr oleju. Maszyny rolnicze często pracują w trudnych warunkach, takich jak wysokie temperatury, duże obciążenia i zapylenie.

Czym grozi używanie źle dobranego oleju silnikowego?

Współcześni rolnicy mają dostęp do szerokiej gamy nowoczesnych maszyn, które pomagają im w codziennej pracy. Nowoczesny ciągnik rolniczy to nie tylko maszyna do napędu. To zaawansowane technologicznie narzędzie, które ułatwia i usprawnia pracę rolnika. Jednak na nic zdadzą się wszelkie dodatkowe zaawansowane systemy, jeśli nie zadbamy o serce ciągnika, czyli silnik. Aby mógł podjąć wydajną pracę z siewnikami pneumatycznymi, agregatami uprawowymi czy maszynami do uprawy pasowej, musi być zaopatrzony w aprobowany olej silnikowy.

Stosowanie niewłaściwego oleju może prowadzić do zwiększonego zużycia maszyny i kosztów eksploatacji , jej awarii, zmniejszenia wydajności. Dlatego ważne jest, aby stosować oleje wysokiej jakości, dobrane do konkretnej maszyny i warunków pracy.

Czym jest olej silnikowy aprobowany i jaki wybrać?

Zalecenie producentów jest jednoznaczne - należy zawsze stosować olej aprobowany przez producenta maszyny. Oleje te są specjalnie zaprojektowane do danego typu maszyny i zapewniają optymalną wydajność i ochronę. Stosowanie oleju nieodpowiedniego może prowadzić do:

  • zwiększonego zużycia maszyny
  • awarii maszyny
  • zmniejszenia wydajności maszyny
  • zwiększenia kosztów eksploatacji.

Wśród olejów silnikowych dostępnych na polskim rynku warto wymienić te z linii AGRO od ORLEN OIL:

  • ORLEN OIL AGRO SUPREME 10W-40
  • ORLEN OIL AGRO NOVO 15W-40 
  • ORLEN OIL AGRO NEXT 15W-40
  • ORLEN OIL AGRO BASIC 15W-40
  • TURDUS SHPD 15W-40
Dobrze wybierz olej silnikowy do nowoczesnych maszyn rolniczych, by służyły latami

Zatrzymajmy się przy oleju silnikowym TURDUS SHPD 15W-40. To wielosezonowy olej silnikowy typu SHPD (Super High Performance Diesel). Warto wiedzieć, że zawiera selektywnie rafinowane, odparafinowane rozpuszczalnikowo i hydrorafinowane destylaty olejowe uzyskiwane z ropy naftowej oraz pakiet dodatków uszlachetniających o działaniu przeciwutleniającym, przeciwkorozyjnym, poprawiającym własności myjąco-dyspergujące, własności smarne i lepkościowo-temperaturowe.

Dzięki temu olej ten gwarantuje optymalne smarowanie wysokoobrotowych, czterosuwowych silników Diesla w różnych pojazdach. Należy jednak stosować go zgodnie z zaleceniami producenta danego pojazdu, który określa dopuszczalną klasę lepkościową i jakościową oleju.

Co zyskujemy za sprawą oleju TURDUS SHPD 15W-40?

Po pierwsze będzie wpływał na zmniejszenie zużycia elementów silnika. Po drugie zapobiegnie powstawaniu osadów i nagarów. Kolejne korzystne działanie będzie polegało na zapobieganiu zakleszczania się pierścieni tłokowych. Ponadto olej TURDUS SHPD 15W-40 daje możliwość łatwego rozruchu w niskich temperaturach. Kolejny zysk z takiego wyboru to zmniejszenie ilości dolewek eksploatacyjnych.

Na koniec tej listy zalet warto wspomnieć, ze olej spełnia wymogi co do emisji szkodliwych składników spalin. Jednocześnie zapewnia bezpieczną pracę dopalaczy katalitycznych układu wydechowego silników.

Podsumowując, kluczowe w procesie wyboru oleju będą zalecenia producenta. Producent maszyny rolniczej określa specyfikację oleju, który należy stosować. Stosowanie olejów aprobowanych jest ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłową pracę maszyn rolniczych, ich żywotność i wydajność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dobrze wybierz olej silnikowy do nowoczesnych maszyn rolniczych, by służyły latami - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny