Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Depresję można leczyć

Redakcja
Skorzystaj z rady specjalistów! Wczesne rozpoznanie sygnałów, które wysyła osoba chora na depresję, szybka pomoc lekarska oraz wsparcie i akceptacja bliskich mogą uratować życie.

Depresja. Ta tajemnicza choroba jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie! - ostrzega Małgorzata Chojnowska, psychoterapeuta z Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji Integra w Białymstoku. - Do niedawna często lekceważona.

Osoby z depresją albo nie przyznawały się do niej, albo były pozostawiane same sobie i zbywane słowami "weź się w garść".

Na szczęście coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że depresja jest ciężką chorobą, która bezwzględnie wymaga pomocy psychiatry. Oto garść informacji, które powinien znać każdy z nas:

Depresja jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym naszych czasów. Przez ostatnie lata problem narasta. Z danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia wynika, że aktualnie depresja stanowi czwarty problem zdrowotny na świecie. Kobiety chorują dwa, trzy razy częściej niż mężczyźni.

Podstawowym problemem jest śmiertelność związana z tą chorobą. Statystyki dowodzą, że przyczyną śmierci u 25 procent chorych z depresją jest samobójstwo.

Depresji nie można traktować jako lenistwa, słabego charakteru czy złej woli. Osobom chorym nie powinno się także udzielać rad typu: "weź się w garść", "otrząśnij się", "nie histeryzuj - inni mają gorzej". Wysłanie kogoś na urlop też nie zastąpi leczenia. W chorobie nie pomaga rozweselanie na siłę czy organizowanie czasu. A wszystkie wypowiedzi o samobójstwie traktujmy z powagą.

Nie jest prawdą, że jeśli ktoś mówi o samobójstwie, to go nie popełni. Statystyki mówią, że 80 procent osób, które popełniły samobójstwo, mówiło o takich planach w swoim otoczeniu.

Nieleczona depresja nasila się. Im wcześniej chory podejmie leczenie, tym większe ma szanse na uzyskanie trwałej poprawy i zapobieżenie ewentualnym nawrotom.

Często osoby chore odrzucają sugestie rodziny, że mogą mieć depresję. Boją się etykiety osoby chorej psychicznie, bo depresję kojarzą wyłącznie z jej najcięższym stadium, gdzie objawy są bardzo nasilone i ma miejsce zaburzenie codziennego funkcjonowania.

Depresja jest leczona farmakologicznie oraz za pomocą psychoterapii. W cięższych stanach pierwsza metoda jest niezbędna. Ostatnie badania kliniczne wskazują, że psychoterapia stosowana łącznie z lekami przeciwdepresyjnymi daje dużo lepsze wyniki niż każda z tych metod stosowana z osobna. U części chorych po uzyskaniu poprawy można odstawić leki przeciwdepresyjne i kontynuować tylko psychoterapię.

Porady za darmo

Pracownia Psychoterapii i Psychoedukacji Integra w Białymstoku zaprasza dziś, w godz. 12-14, na dzień otwarty (ul. Warszawska 34, III piętro). Można skorzystać z bezpłatnych konsultacji.

Pracownia Integra to zespół wykwalifikowanych psychoterapeutów. Z pracownią współpracują również lekarze psychiatrzy, którzy gdy wymaga tego stan chorego, mogą podjąć decyzję o terapii lekowej.

Chętni jeszcze w poniedziałek, 23 lutego, do godziny 12, mogą umówić się na wizytę pod numerem telefonu: 0602 441 153.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny