Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który niestety, coraz częściej dotyka Polaków. W ciągu ostatnich 20 lat zapadalność na ten nowotwór wzrosła trzykrotnie. Jednak czerniak wcześnie wykryty, jest w 90 procentach wyleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i samoobserwacja.
- Pacjenci powinni zwracać uwagę na każde nowe znamię, a jeśli mieli już znamiona wcześniej, to zaniepokoić ich powinna zmiana kształtu, barwy, wielkości znamienia - mówi lek. med. Katarzyna Bielawska, chirurg onkolog, kierownik medyczny projektu „Program profilaktyki nowotworów skóry w Polsce Wschodniej”. - Jeśli zauważymy, że coś się dzieje, zawsze trzeba zgłosić się do lekarza.
Lekarze onkolodzy oferują pacjentom leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu zmiany. W bardziej zaawansowanych stadiach, gdy dojdzie do przerzutów, włączana jest immunoterapia lub leki ukierunkowane molekularnie. Aby jednak temu zapobiec - oprócz samoobserwacji - możemy zrobić coś więcej:
- Należy chronić skórę, stosując kremy z filtrem. Najlepiej nie opalać się, leżąc plackiem na słońcu - instruuje Katarzyna Bielawska. - Nośmy czapeczki z daszkiem, okulary z filtrem przeciwsłonecznym.
W okresie pandemii liczba pacjentów, u których zdiagnozowano czerniaka zmalała 4-krotnie. Jak mówi Katarzyna Bielawska, chorzy po prostu nie zgłaszali się. Dlatego teraz BCO zachęca wszystkich do zwrócenia uwagę na stan naszej skóry.
- Wszyscy pacjenci powyżej 15. roku życia będą mogli skorzystać z konsultacji edukacyjnej na temat tego, jak zapobiegać nowotworom skóry - mówi Anna Skrzeczyńska, kierownik Sekcji ds. Funduszy Europejskich BCO. - Z kolei osoby w wieku 50-64 lata będą mogły dodatkowo poddać się badaniu dermatoskopem, które wykona chirurg lub dermatolog.
Konsultacje i badania są elementem projektu „Program profilaktyki nowotworów skóry w Polsce Wschodniej”, który Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku realizuje od września 2019 roku. Do tej pory skorzystało z niego ok. tysiąc osób.
Jak skorzystać z konsultacji i/lub badania? W dniach 12-28 maja wystarczy umówić się telefonicznie przez Call Center (pod numerem 85 6646 888) lub bezpośrednio w rejestracji (wejście od ul. Warszawskiej). Po 28 maja też będzie można umówić się na konsultację, ale najpierw trzeba będzie uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego (lista placówek POZ znajduje się na stronie internetowej BCO).
Czy Polacy boją się Legionelli?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?