Darmowe badania w kierunku czerniaka w BCO! Jak go rozpoznać i chronić się przed nim?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Konferencja poświęcona profilaktyce czerniaka w Białostockim Centrum Onkologii
Konferencja poświęcona profilaktyce czerniaka w Białostockim Centrum Onkologii Wojciech Wojtkielewicz
12 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. W związku z tym Białostockie Centrum Onkologii w dniach 12-28 maja przygotowało akcję profilaktyczną, w ramach której będzie można skorzystać z darmowych konsultacji i badań dermatoskopijnych.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który niestety, coraz częściej dotyka Polaków. W ciągu ostatnich 20 lat zapadalność na ten nowotwór wzrosła trzykrotnie. Jednak czerniak wcześnie wykryty, jest w 90 procentach wyleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i samoobserwacja.

- Pacjenci powinni zwracać uwagę na każde nowe znamię, a jeśli mieli już znamiona wcześniej, to zaniepokoić ich powinna zmiana kształtu, barwy, wielkości znamienia - mówi lek. med. Katarzyna Bielawska, chirurg onkolog, kierownik medyczny projektu „Program profilaktyki nowotworów skóry w Polsce Wschodniej”. - Jeśli zauważymy, że coś się dzieje, zawsze trzeba zgłosić się do lekarza.

Lekarze onkolodzy oferują pacjentom leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu zmiany. W bardziej zaawansowanych stadiach, gdy dojdzie do przerzutów, włączana jest immunoterapia lub leki ukierunkowane molekularnie. Aby jednak temu zapobiec - oprócz samoobserwacji - możemy zrobić coś więcej:

- Należy chronić skórę, stosując kremy z filtrem. Najlepiej nie opalać się, leżąc plackiem na słońcu - instruuje Katarzyna Bielawska. - Nośmy czapeczki z daszkiem, okulary z filtrem przeciwsłonecznym.

W okresie pandemii liczba pacjentów, u których zdiagnozowano czerniaka zmalała 4-krotnie. Jak mówi Katarzyna Bielawska, chorzy po prostu nie zgłaszali się. Dlatego teraz BCO zachęca wszystkich do zwrócenia uwagę na stan naszej skóry.

- Wszyscy pacjenci powyżej 15. roku życia będą mogli skorzystać z konsultacji edukacyjnej na temat tego, jak zapobiegać nowotworom skóry - mówi Anna Skrzeczyńska, kierownik Sekcji ds. Funduszy Europejskich BCO. - Z kolei osoby w wieku 50-64 lata będą mogły dodatkowo poddać się badaniu dermatoskopem, które wykona chirurg lub dermatolog.

Konsultacje i badania są elementem projektu „Program profilaktyki nowotworów skóry w Polsce Wschodniej”, który Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku realizuje od września 2019 roku. Do tej pory skorzystało z niego ok. tysiąc osób.

Jak skorzystać z konsultacji i/lub badania? W dniach 12-28 maja wystarczy umówić się telefonicznie przez Call Center (pod numerem 85 6646 888) lub bezpośrednio w rejestracji (wejście od ul. Warszawskiej). Po 28 maja też będzie można umówić się na konsultację, ale najpierw trzeba będzie uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego (lista placówek POZ znajduje się na stronie internetowej BCO).

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.i.Bialystok.pl

A skąd tyle chorób, biedy, bezrobocia? Czemu PiS nie rozliczył afer PO/PSL, staje się arogancki zamiast „słuchać ludzi”? Spalarnia śmieci działająca w Białymstoku od 2016 r. i smog zabiły już ponad 1200 osób, 300 rocznie, więcej niż epidemia COVID-19 na POdlasiu. Spalarnia to nie recykling wymagany przez UE, palenie plastików powoduje raka. Tur=Tusk=olaski jest gorszy niż koronawirus? „Człowiek umiera bez powietrza po 3 minutach”. Dziś to nie wojna czy okupanci, ale lokalne władze przez np. smog i rakotwórczą spalarnię śmieci zabijają około 300 osób w Białymstoku rocznie? A winę za smog próbuje się przypisać zwykłym ludziom, a np. w Białymstoku 10 000 pieców w domach w Białymstoku pali może 10% tyle śmieci, co rakotwórcza spalarnia śmieci spalająca wbrew prawu 100 000 ton nieposortowanych śmieci rocznie. Do tego nikt w domowym piecu nie pali np. baterii jak w spalarni. Powodem smogu w Białymstoku który zabija około 300 osób rocznie jest spalarnia śmieci spalająca nielegalnie 100 000 ton nieposortowanych śmieci, którą trzeba natychmiast zamknąć. Dodatkowo: Nielegalna zabudowa terenów przy rzece Białej, terenów zielonych i przewietrzających (np. galeria Jurowiecka, Kampus Uniwersytetu w Białymstoku przy ul Ciołkowskiego, Telewizja Białystok i prokuratura przy ul Włókienniczej, nielegalne krematorium przy ul. Ciołkowskiego, wycinka nawet 80 ha lasu obok namiastki pseudolotniska Krywlany z pasem 1300 metrów zamiast prawdziwego poza miastem z możliwością rozbudowy pasa do 3, 5 km wymaganego przez prawdziwe rejsowe samoloty.

Polityka transportowa polegająca na rozbudowie dróg np. pseudo obwodnic w mieście zamiast poza miastem, brak uruchomienia kolei miejskiej, rakotwórcze autobusy diesla zamiast na prąd czy gaz, zła organizacja ruchu np. system sterowania ruchem tworzący korki, blokujący płynność ruchu.

Rafał Kosno: jak zlikwidować smog: kto i za ile kłamie? 20.03.2019 Debata Białystok Zmiana Klimatu https://youtu.be/0B4LCODPwqA

Białystok, kiedyś stolica „Zielonych Płuc Polski” ma teraz bardziej zanieczyszczone powietrze niż np. Łódź! w Białymstoku rekordowy smog i pogorszenie jakości powietrza nastąpiło po uruchomieniu spalarni śmieci na Andersa ze specjalnie niskim kominem by rakotwórcze dioksyny spadały na Białystok i okoliczne lasy oraz ujęcie wody pitnej dla Białegostoku w Wasilkowie, a nie na odległą o 10 km strefę uzdrowiska Supraśl. Czy Białystok czeka epidemia raka? W dni kiedy przekraczane są normy zanieczyszczeń powietrza, trzeba natychmiast wyłączać spalarnię śmieci! Spalając rocznie 100 000 ton nieposortowanych skutecznie śmieci szkodzi bardziej niż kilka tysięcy domowych pieców! Olszyn uruchomił właśnie sieć 30 punktów pomiarowych smogu, w Białymstoku mamy tylko 1 punkt pomiędzy blokami ul Warszawska i ul Waszyngtona, więc faktycznie smog jest, tylko nie ma wiarygodnych pomiarów. Olsztyn zrezygnował ze spalarni w zamian ma kasę na budowę tramwajów.Tallin, stolica Estonii, miasto podobnej wielkości jak Białystok, ma darmową komunikacje zbiorową: autobusy, trolejbusy i tramwaje. Roczny koszt funkcjonowania to w przeliczeniu z euro 50 mln zł, Białystok jak duża wieś ma tylko autobusy, które kosztują nas prawie 2,5 raza więcej, bo 130 mln zł rocznie. Zwiedzanie rakotwórczej spalarni śmie(r)ci Białystok https://www.youtube.com/watch?v=guI9FOTP0dk

G
Gość

Napiszcie też, że to tylko dla pracujących, emerytów chociaż mają mniej niż 64 lata ten program nie obejmuje.

G
Gość
przez telefon. hahaha
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie