Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy roboty spowodują redukcje etatów? Wbrew pozorom nie. Albo inaczej - nie wszędzie

peż
Z raportu firmy ManpowerGroup „Rewolucja umiejętności 4.0. Czy roboty potrzebują ludzi?” wynika, że 87 procent polskich pracodawców w wyniku cyfryzacji chce zwiększyć lub utrzymać obecną liczbę pracowników. Tylko 7 procent firm przewiduje redukcje etatów. Najwięcej rąk do pracy będzie potrzebnych w IT, produkcji przemysłowej i obsłudze klienta. Natomiast zmniejszenia liczby pracowników można się spodziewać w administracji i zarządzaniu biurem.

Według raportu ManpowerGroup o wpływie automatyzacji procesów na zatrudnienie w firmach, 13 proc. polskich przedsiębiorstw w wyniku cyfryzacji w ciągu dwóch lat zwiększy liczbę pracowników. 74 proc. firm chce utrzymać obecną liczbę zatrudnionych, podczas gdy 7 proc. przewiduje redukcje etatów, a 6 proc. nie wie, jaki wpływ będzie miała automatyzacja na zatrudnienie w ich firmach.

Czytaj też: Gospodarka 4.0 w Promotechu. Tę maszynę obsługuje w 100 proc. robot

– Automatyzacja procesów nie jest nowym zjawiskiem, a roboty już od wielu lat zastępują pracę człowieka przy prostych, powtarzalnych czynnościach. Biorąc pod uwagę rosnący niedobór pracowników, firmy przyspieszają swoją decyzję o inwestycji w nowe technologie, szczególnie w przypadku nowo otwieranych fabryk lub linii produkcyjnych – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup.

– Firmy optymalizują procesy oraz podwyższają swoją efektywność, by szybciej reagować na potrzeby konsumentów i być bardziej konkurencyjnym na rynku. W cyfryzacji nie chodzi zatem o zastąpienie prac ludzi maszynami, ale o zwiększenie wydajności przedsiębiorstw i możliwość konkurowania z innymi graczami. Maszyny stanowią część siły roboczej, mogą odciążyć pracowników w wykonywaniu monotonnych prac, często związanych z wysiłkiem fizycznym, jednak brakuje im inteligencji emocjonalnej oraz umiejętności miękkich, którymi dysponuje człowiek. Dzięki cyfryzacji pracownicy mogą skupić się na rozwoju i w przyszłości zajmować specjalistyczne stanowiska – dodaje Iwona Janas.

Produkcja przemysłowa z największymi zmianami w zatrudnieniu

Spośród sześciu przeanalizowanych przez ManpowerGroup branż najwięcej zmian w wyniku automatyzacji procesów przewidują polscy pracodawcy z sektora produkcji przemysłowej – 30 proc. firm deklaruje, że będzie powiększać swoje zespoły, podczas gdy 21 proc. planuje je redukować.

Czytaj też: Adam Walicki i Rafał Mejsak: Przemysł 4.0 to rzecz nieuchronna. Przygotujmy Podlaskie na transformację

Cyfryzacja doprowadzi do zmian w zatrudnieniu w IT, gdzie 11 proc. przedsiębiorstw deklaruje wzrost, a 1 proc. spadek zatrudnienia; w obsłudze klienta (9 proc. vs. 4 proc.), HR (3 proc. vs. 0 proc.), finansach i księgowości (4 proc. vs. 3 proc.).

W administracji i zarządzaniu biurem w wyniku automatyzacji więcej firm będzie redukować niż powiększać zespoły – 19 proc. vs. 4 proc.

Kompetencje miękkie kompetencjami przyszłości

W obliczu największego od 12 lat niedoboru talentów coraz więcej przedsiębiorstw zamierza inwestować w rozwój swoich pracowników. Firmy są świadome, że znalezienie odpowiedniego kandydata może stanowić wyzwanie, dlatego aż 90 proc. organizacji w Polsce przewiduje, że do 2020 r. będzie podnosić kwalifikacje swoich pracowników.

Jednocześnie, 34 proc. przedsiębiorstw w Polsce stwierdziło, że trudno jest szkolić pracowników w zakresie umiejętności technicznych, natomiast 36 proc. pracodawców przyznało, że jeszcze trudniej jest szkolić z kompetencji miękkich, takich jak myślenie analityczne i komunikacja.

Jakie umiejętności zyskają na znaczeniu w ciągu najbliższych dwóch lat?

  • W produkcji przemysłowej, która ulegnie największym zmianom pod wpływem cyfryzacji, będą to zdolność uczenia się, zarządzania maszynami i rozwiązywania skomplikowanych problemów.
  • W obsłudze klienta na znaczeniu zyska umiejętność komunikacji, budowania relacji i zarządzania cyfrowymi rozwiązaniami.
  • Z kolei w administracji i zarządzaniu biurem, gdzie wiele zadań zostanie oddelegowanych maszynom kluczowe będą komunikacja, myślenie krytyczne i analiza oraz budowanie relacji i wywieranie wpływu.

Badaniem ManpowerGroup
objęto 19417 pracodawców z 6 sektorów rynku z 44 krajów, w tym 301 z Polski. Pracodawcy zapytani byli o wpływ automatyzacji na poziom zatrudnienia w ich firmach w ciągu najbliższych dwóch lat, obszary, w stosunku o do których przewidują oni największy wzrost zatrudnienia oraz o wdrażane strategie zarządzania talentami w celu utworzenia przyszłej kadry pracowniczej.
Więcej informacji na temat raportu dostępnych jest na stronie www.manpowergroup.pl w zakładce Raporty rynku pracy.


Rewolucja 4.0 właśnie się dzieje. Jednak jesteśmy dopiero na początku zmian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny