Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Podlasianie są pracoholikami? Zapytaliśmy o to mieszkańców

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Wideo
od 16 lat
Pracoholizm, nazywany również nadmierną pracą lub uzależnieniem od pracy, to termin używany do opisania stanu, w którym osoba staje się obsesyjnie zaangażowana w pracę i poświęca jej zbyt wiele czasu i uwagi, często kosztem innych aspektów życia, takich jak rodzina, przyjaciele, zdrowie i odpoczynek. Osoby dotknięte pracoholizmem mogą mieć trudności z odłączeniem się od pracy, nawet poza godzinami pracy, i często kładą nacisk na osiąganie coraz to nowych celów i wyników.

Czy jesteś pracoholikiem? Oto kilka cech charakterystycznych pracoholizmu:

  • Nadmierny czas poświęcony pracy: Osoby pracoholików spędzają znaczącą ilość czasu pracując, często wykraczając poza normalne godziny pracy.
  • Obsesyjne myślenie o pracy: Pracoholicy stale myślą o pracy, nawet poza miejscem pracy. Często nie potrafią oderwać się od myśli związanych z obowiązkami zawodowymi.
  • Wysoka samoocena od wyników zawodowych: Pracoholicy często identyfikują swoją wartość osobistą z osiągnięciami zawodowymi. Ich poczucie własnej wartości jest silnie związane z wynikami pracy.
  • Zaniedbywanie innych obszarów życia: Osoby pracoholików mogą zaniedbywać swoje życie osobiste, relacje, zdrowie i rekreację, ponieważ większość ich czasu poświęcona jest pracy.
  • Trudności w odłączeniu się: Pracoholicy mają często trudności z wyłączeniem się z pracy, nawet w momencie odpoczynku lub spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi.
  • Zanikająca równowaga: Równowaga między pracą a życiem osobistym jest zaburzona, a praca dominuje nad innymi obszarami życia.
  • Niewydolność zdrowotna: Nadmierny stres związany z pracoholizmem może prowadzić do problemów zdrowotnych, zarówno psychicznych, jak i fizycznych, takich jak wypalenie zawodowe, problemy z układem sercowo-naczyniowym czy problemy ze snem.
  • Trudności w delegowaniu i zaufaniu innym: Pracoholicy mogą mieć trudności z delegowaniem zadań i poleganiem na innych, ponieważ mają silne poczucie, że nikt nie wykona pracy tak dobrze jak oni sami.

Pracoholizm może mieć negatywny wpływ na zdrowie emocjonalne, fizyczne i społeczne osoby, a także na jej relacje oraz ogólną jakość życia. Ważne jest zwrócenie uwagi na te objawy i, jeśli uważasz, że Ty lub ktoś, kogo znasz, może cierpieć z powodu pracoholizmu, rozważenie wsparcia ze strony specjalistów, takich jak psychoterapeuci, doradcy zawodowi lub terapeuci specjalizujący się w zarządzaniu stresem i wypaleniu zawodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny