MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy kolejki do lekarza będą krótsze? Weszły w życie zmiany dotyczące wolnych terminów leczenia i zabiegów w znieczuleniu na NFZ

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził zmiany w kolejkach do lekarza. Od 1 stycznia 2024 szpitale i przychodnie muszą udzielać dodatkowych informacji dotyczących wolnych terminów leczenia. Zmiany obejmują też zapisy na zabiegi w znieczuleniu na NFZ. Mają one duże znaczenie dla pacjentów.

Spis treści

Od 1 stycznia 2024 r. zmiany w kolejkach do lekarza

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 28 czerwca 2023 r. od 1 stycznia 2024 roku weszły w życie zmiany w zakresie list oczekujących do placówek medycznych. Zmiany dotyczą głównie danych, jakie muszą być dołączone do informacji o wolnych terminach wizyt. Informacje te są umieszczane w Informatorze o Terminach Leczenia.

Osoby czekają w kolejce do lekarza
NFZ wprowadza ważne zmiany dla pacjentów w zakresie list oczekujących na wizyty i zabiegi refundowane przez fundusz. dikushin/gettyimages.com

Pierwszą zmianą jest dodanie przedziałów wiekowych, w jakich świadczeniodawca może przyjąć dzieci w komórce dedykowanej osobom dorosłym. Do tej pory lekarz, który miał możliwość udzielania świadczeń dla dzieci w placówce przeznaczonej dla dorosłych zaznaczał znacznik świadczenia udzielane także dzieciom. Od 1 stycznia 2024 r. lekarz ma obowiązek określenia także dokładnego przedziału wiekowego: (0-3), (4-9), (10-15), (16-18). Może jednak zaznaczyć kilka przedziałów równocześnie.

Na zabiegi w znieczuleniu na NFZ trzeba czekać dłużej

Zmianie uległy również zapisy na niektóre zabiegi. W przypadku gastroskopii i kolonoskopii świadczeniodawca ma obowiązek oznaczenia miejsc, w których zabiegi te są wykonywane w znieczuleniu na NFZ.

Czytaj też: Od 1 marca ważne zmiany w przychodniach. Ci pacjenci wejdą do lekarza bez kolejki

W aplikacji AP-KOLCE zostanie dodana możliwość zapisania dla każdego z harmonogramów przyjęć dotyczących gastroskopii i kolonoskopi parametru – znieczulenie. Informacja ta będzie prezentowana w Informatorze o Terminach Leczenia z dopiskiem, że pierwszy wolny termin udzielania świadczenia ze znieczuleniem może być późniejszy. Natomiast świadczeniodawca powinien przekazywać datę pierwszego wolnego terminu udzielenia świadczenia na badanie, na które czas oczekiwania jest najkrótszy (w większości przypadków są to badania bez znieczulenia) – informuje NFZ.

Czy dzięki temu będą krótsze kolejki do lekarza? Niekoniecznie, ponieważ na gastroskopię i kolonoskopię w znieczuleniu na NFZ trzeba poczekać dłużej niż na te badania wykonywane bez znieczulenia. NFZ zapowiada także, że od kwietnia 2024 r. zostanie wprowadzony nowy algorytm wyliczania średniego rzeczywistego czasu oczekiwania na wizytę u lekarza. Czas ten będzie wyliczony na podstawie danych uzyskanych w okresie styczeń – marzec 2024 r.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy kolejki do lekarza będą krótsze? Weszły w życie zmiany dotyczące wolnych terminów leczenia i zabiegów w znieczuleniu na NFZ - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny