Cztery medale lekkoatletów Podlasia w HMP

KPOT
Kamila Lićwinko została mistrzynią Polski po raz siódmy
Kamila Lićwinko została mistrzynią Polski po raz siódmy Fot. Paweł Łacheta
Za nami niezwykle udane dla sportowców z województwa podlaskiego halowe mistrzostwa Polski w Toruniu. Lekkoatleci z Białegostoku zdobyli dwa złota i dwa krążki brązowe.

Wielką formą zaimponowała Kamila Lićwinko, która w czwartek na mityngu Orlen Cup w Łodzi wygrała z wynikiem 197 cm, osiągając też minimum na mistrzostwa Europy w Belgradzie (191 cm). Natomiast w niedzielę w mistrzostwach kraju reprezentantka Podlasia Białystok osiągnęła wynik 193 cm i zdobyła złoty medal mistrzostw Polski.

- Mam dobrą formę, ale nie jestem zadowolona ze swoich skoków. Nie czuję się komfortowo. Narzekam na uraz stopy i trudno mi się odbija. Wierzę, że jeśli uda mi się pokonać problemy zdrowotne, to będę skakać wyżej - mówiła Lićwinko przed kamerami TVP.

Drugi złoty medal dla Podlasia dołożył w biegu na 60 metrów przez płotki Damian Czykier. Był to pierwszy taki krążek w seniorskich mistrzostwach Polski w karierze sportowca. Start w Toruniu był potwierdzeniem wysokiej formy z Orlen Cup, gdzie płotkarz zajął trzecie miejsce i uzyskał czas 7,71 s., co dało mu minimum na czempionat w Serbii.

Brązowy krążek dla Podlasia wywalczyła w krajowych mistrzostwach Klaudia Kardasz w pchnięciu kulą. Lekkoatletka uzyskała wynik 16,86 m, co jest jej rekordem życiowym. Do minimum na mistrzostwa Starego Kontynentu zabrakło kulomiotce jednak 14 centymetrów.

Ostatni brązowy medal w Toruniu dla naszego regionu zdobyła biegaczka Podlasia Paulina Mikiewicz - Łapińska. Zawodniczka w starcie na 800 metrów miała czas 2:03,87 min. i jest to jej najlepszy wynik w sezonie. Mimo wszystko był on o blisko sekundę słabszy od minimum na mistrzostwa Europy w Belgradzie, które wynosiło 2:03,oo min.

- Sytuacja w trakcie biegu była bardzo dynamiczna. Zawodniczki zmieniały się na prowadzeniu. Niestety, do czasu uprawniającego do występu na mistrzostwach trochę zabrakło - opowiada Tomasz Dąbrowski, trener Mikiewicz - Łapińskiej.

Warto podkreślić, że nawet mistrzyni Polski na 800 m, którą została Martyna Galant, miała czas poniżej minimum. Wpływ na to mógł mieć fakt, że nie startowała rekordzistka Polski - Joanna Jóźwik.

Tuż za podium - z wynikiem 208 cm- uplasował się skoczek wzwyż, zawodnik Podlasia - Piotr Milewski.

Jedyną reprezentantką białostockich Bojar była w Toruniu Klaudia Konopko, która z czasem 7,61 s. zajęła szóste miejsce na 60 m.

Halowe mistrzostwa Europy odbędą się w Belgradzie w dniach 3-5 marca.