Co dwie szyby to nie jedna

Wojciech Nowicki
Udostępnij:
Często, aby chronić dom, zakładamy kraty, rolety, instalujemy alarmy. Nierzadko korzystamy z czujnego oka sąsiada. Tymczasem, jak pokazują statystyki, ok. 70 proc. włamań dokonywanych jest przez okna i drzwi tarasowe.

Okna to ważny element architektury każdego domu. Od ich kształtu, koloru i sposobu rozmieszczenia zależy bowiem wygląd domu. Zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Zapewniają dostęp światła i dopływ świeżego powietrza. Chronią przed hałasem oraz izolują termicznie. To, czy okna dobrze, czy źle spełniają dane funkcje zależy między innymi od rodzaju zastosowanych szyb.
Nowoczesne szyby mogą mieć różne właściwości, między innymi, antywłamaniowe. Poprzez połączenie różnych rodzajów szyb można uzyskiwać dostosowane do naszych potrzeb funkcje okien, mogą na przykład być jednocześnie dźwiękochłonne, antywłamaniowe i chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem.
Obecnie robi się już niemal wyłącznie tzw. okna zespolone. Przestrzeń między szybami jest w nich wypełniona argonem (kryptonem lub mieszanką gazów). Okna tego typu są na ogół dwu- lub trzyszybowe.

Nie chronią od złodzieja

Szyby ochronne - to z definicji takie, które będą chroniły ludzi przed zranieniem, okno przed przypadkowym uszkodzeniem, a pomieszczenia przed złodziejem. Mamy różne klasy szyb i różne ich zastosowania.
Warto na początku zastrzec, że szyby bezpieczne różnią się od szyb antywłamaniowych. Te pierwsze są hartowane, laminowane lub zbrojone, klasy O1 i O1. Mają chronić przed zranieniem ludzi jeśli stłucze się szyba.
Bardziej odporne są szyby typu P1 i P2. Lepiej wytrzymują uderzenia i mogą dać pewnien odpór zapędom złodzieja. Nadają się do okien dachowych (wzmocniona szyba, nawet jeśli posypie się nam na głowę w razie rozbicia, to nie spowoduje zranienia). Jednak to jeszcze nie szyby antywłamaniowe.

Jak pancerne

Szyby oznaczone literą P i cyframi od 4 do 8 to szyby antywłamaniowe. Szyby P3, P4, P5 utrudniają włamanie. Tę kategorię zwykle stosuje się w domach jednorodzinnych. Pełną ochronę dają szyby od P6 do P8. Wytrzymają uderzenie siekierą; nie da się w nich wyciąć otworu . Tylko warto pamiętać, by szyba nie była trudniejsza do przejścia niż wyłamanie całego okna. Można przecież włamać się przez okno, w ogóle nie ruszając szyby.
Dla naprawdę zapobiegliwych są jeszcze szyby oznaczane symbolami od S1 do S5. To szyby odporne na przestrzelenie pociskiemi. Z kolei szyby o symbolach D1-D3 wytrzymają falę uderzeniową po detonacji materiału wybuchowego.
Bardziej na miejscu byłoby raczej zastosowanie szyby alarmowej. Obwód elektryczny w takiej szybie podłączony jest do urządzenia alarmowego. Uszkodzenie szyby przerywa obwód i włącza alarm.

Chroń z głową

Oczywiście to niejedyny, a raczej niekompletny, sposób ochrony domu przed włamaniem przez okna. Oprócz specjalnych szyb, które trudno wybić czy wyciąć, warto zainwestować w ramiaki o wzmocnionej konstrukcji. Przydadzą się także okucia, które trudno sforsować oraz zewnętrznych zabezpieczenia stolarki - antywłamaniowe rolety i kraty.
Do kompletu dorzucić jeszcze można pakiet usług monitoringowych w najbliższej firmie ochroniarskiej, i możemy czuć się w zasadzie bezpieczni. By system zadziałał, trzeba jeszcze nasze dobrze zabezpieczone okna przed wyjściem z domu szczelnie pozamykać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie