Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chude lata przed branżą ślubną - wybieramy życie na kocią łapę

Anna Carykiewicz [email protected] tel. 85 748 74 12
Coraz częściej zdarza się, że po ślubie cywilnym wydawane jest tylko niewielkie przyjęcie dla najbliższej rodziny. Często w takim przypadku rezygnuje się z opłacenia zespołu lub DJ-a i organizuje się muzykę we własnym zakresie.
Coraz częściej zdarza się, że po ślubie cywilnym wydawane jest tylko niewielkie przyjęcie dla najbliższej rodziny. Często w takim przypadku rezygnuje się z opłacenia zespołu lub DJ-a i organizuje się muzykę we własnym zakresie.
Białostockie firmy, zajmujące się organizacją przyjęć weselnych, czekają duże wyzwania wynikające m.in. ze zmian demograficznych i socjologicznych. Liczba ślubów znacząco zmalała – w województwie podlaskim w 2009 roku zawarto 7557 związków małżeńskich, rok później – tylko 7003.

Zdaniem białostockiego socjologa, prof. Tadeusza Popławskiego, wpływ na to mają nie tylko zmiany demograficzne, ale również obyczajowe – rośnie liczba związków nieformalnych, a małżeństwa zawieramy w coraz późniejszym wieku.

Klienci mogą się tylko cieszyć. Jeszcze do niedawna to oni zabiegali o wolne terminy w lokalach. Dziś sytuacja zaczyna się odwracać.

Ostra konkurencja

Efekty niżu demograficznego są już odczuwalne w niektórych białostockich firmach.

– Na rynku działa wiele lokali oferujących organizację przyjęć weselnych. Liczba zawieranych małżeństw spada, więc konkurencja w branży się zaostrza – mówi Magdalena Wiśniewska, kierowniczka Domu Weselnego Gracja.

Szefowie najpopularniejszych lokali twierdzą, że kryzysu się nie boją – wciąż mają komplet rezerwacji.

– Dopiero od niedawna ruszyliśmy z wynajmem sal bankietowych i jak na razie nie odczuwamy kryzysu w branży. Wręcz przeciwnie, zainteresowanie stale wzrasta – zauważa Małgorzata Choińska – Siemaszko, dyrektorka Centrum Astoria.

Podobnie wypowiada się właściciel Restauracji Toast, Tomasz Skórski. – Jest tak duże zainteresowanie, że otwieramy trzecią salę bankietową – stwierdza.

Zdaniem Tomasza Skórskiego, firmom organizującym przyjęcia weselne kryzys nie grozi. Ale pod jednym warunkiem – że będą walczyć o klienta. Wiele restauracji i domów weselnych radzi sobie ze zmniejszającą się liczbą wesel, rozszerzając swoją ofertę o organizację przyjęć komunijnych, chrzcin czy styp.

Oszczędność w modzie

Właściciele lokali przyznają jednocześnie, że zauważają tendencję do ograniczania kosztów związanych z oprawą wesela.

– Młodzi ludzie są coraz bardziej skłonni do organizowania tańszych wesel – zauważa Magdalena Sienkiewicz z firmy Akces. – Coraz częściej zdarza się, że po ślubie cywilnym wydawane jest tylko niewielkie przyjęcie dla najbliższej rodziny. Często w takim przypadku rezygnuje się z opłacenia zespołu lub DJ-a i organizuje się muzykę we własnym zakresie.

To, że wesela są coraz mniejsze, a co za tym idzie mniej kosztowne zauważył również Tomasz Skórski.

– Jeszcze kilka lat temu na wesele zapraszano około 200 osób, dziś jest ich tylko 100 – 120 – mówi.

Zdaniem Magdaleny Sienkiewicz zmieniło się podejście do przyjęcia weselnego. Młodzi ludzie coraz częściej organizują je pod presją rodziny, ale starają się jak najbardziej ograniczyć koszty. Zamiast wydawać pieniądze na wystawne wesele, wolą kupić za nie na przykład własne mieszkanie.

Słabsze więzi rodzinne

Zdaniem prof. Popławskiego, na zmniejszającą się liczbę gości weselnych mają wpływ także zmiany społeczne.

– Więzi rodzinne, zwłaszcza w większych miastach, są coraz słabsze, więc nie czujemy już przymusu, by na wesele zapraszać dalszej rodziny. Zmieniają się również zwyczaje. Uczta weselna coraz częściej jest zastępowana np. wystawnym obiadem dla rodziny i gości – mówi.

Światowe trendy również stawiają na oszczędność. Na przykład modny obecnie ślub w stylu eko, oprócz środowiska chroni portfele narzeczonych – w dobrym tonie jest wypożyczyć suknię ślubną w komisie lub własnoręcznie wykonać zaproszenia.

Przykładowe koszty związane z organizacją wesela

  • wynajem sali:95-230 zł/os
  • oprawa muzyczna:1700-3500 zł
  • filmowanie:500-2200 zł
  • fotograf:600-2000 zł
  • alkohol:20-50 zł/os.
  • tort:200-800 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny