MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chory maluch nie musi być sam

Artur Roszkowski
Dzięki wspólnym zabawom, dzieci specjalnej troski wcale nie czują się inne
Dzięki wspólnym zabawom, dzieci specjalnej troski wcale nie czują się inne
Przedszkole nr 3 jest jedyną placówką w Bielsku, w której działają oddziały integracyjne. W tych grupach dzieci zdrowe przebywają z maluchami niepełnosprawnymi. Wszystkie maluchy bawią się razem. Przedszkolaki tworzą tak zgrane środowisko, że w pierwszej chwili trudno odróżnić dzieci całkowicie zdrowe od tych, które wymagają specjalnej troski.

- Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych wymagają szczególnej opieki. Wcześniej, kiedy nie było u nas jeszcze oddziałów integracyjnych, dzieci takie przebywały w swoich domach. Teraz, kiedy przychodzą do nas, możemy wspomagać ich rozwój - wyjaśnia Iwona Owerczuk, terapeuta pedagogiczny w przedszkolu.
Pobyt chorych dzieci w przedszkolu jest dla rodziców dużym udogodnieniem. - Maluchy poddawane są specjalistycznej terapii - dodaje Iwona Owerczuk.

Czuwa sztab specjalistów

Dwadzieścia lat minęło...

Przedszkole nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku obchodzi 20-lecie swojego istnienia, ale historia placówki sięga końca lat 60-tych. Wtedy to, Spółdzielnia Mieszkaniowa udostępniła jedno ze swoich pomieszczeń na utworzenie grupy przedszkolnej. 10 maja 1984 roku przedszkole zostało przeniesione do obecnego budynku na ul. Żeromskiego 4. Stąd jubileusz dwudziestolecia. 1 września 1999 roku powstał pierwszy oddział integracyjny.
W tym roku szkolnym w przedszkolu działają cztery oddziały w tym trzy integracyjne.

W przedszkolu pracują bardzo dobrze przygotowani specjaliści. Wszystkie nauczycielki mają wyższe wykształcenie pedagogiczne, a część personelu ma za sobą także specjalistyczne studia podyplomowe.
- Praca z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie ma szczególny charakter. Nauczyciele muszą więc posiadać odpowiednią wiedzę - mówi Antonina Karpiuk, dyrektor przedszkola. - Z maluchami specjalnej troski oprócz zajęć grupowych prowadzimy również zajęcia indywidualne.
Dodatkowo w przedszkolu zatrudnieni są psycholog, pedagog, logopeda i rehabilitant, którzy swoją specjalistyczną pomocą służą wszystkim dzieciom.

Nie ma podziału

- Wspólne zajęcia integrują grupę. Gry, zabawy i nauka prowadzone są jednocześnie dla wszystkich dzieci. Przedszkolaki uczą się wzajemnej tolerancji i wspierają się podczas zabaw - mówi Agnieszka Kośko, nauczycielka. - Nie ma u nas żadnego podziału. Dzięki oddziałom integracyjnym, dzieci wymagające specjalnych potrzeb edukacyjnych o wiele lepiej się rozwijają. Nie odczuwają swojej inności.
Dzieci po skończeniu nauki w przedszkolu są lepiej przygotowane do pójścia do szkoły niż ich rówieśnicy, którzy przebywają w domach
- Chcemy, aby dzieci kończące edukację w naszym przedszkolu bez obaw potrafiły rozwiązywać małe i duże problemy - mówiła na uroczystości jubileuszowej w Bielskim Domu Kultury Teresa Szczurzewska, nauczycielka z Przedszkolu nr 3. - Naszej działalności przyświeca motto: "Nic ważniejszego nie ma na świecie jak nasze dzieci".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny