Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroby od kleszczy. Sytuacja w województwie podlaskim

krk
Sanepid ostrzega przed kleszczami
Sanepid ostrzega przed kleszczami archiwum
Sanepid ostrzega przed plagą kleszczy. Ze względu na łagodną zimę w tym roku jest ich wysyp. Kleszcze przenoszą bardzo groźne choroby, boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Gdy wybieramy się na wakacje musimy pamiętać o zagrożeniach. Nie zapominajmy również o swoich czworonożnych pupilach. Kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem. Uwaga na kleszcze! Podpowiemy też jak wyjąć kleszcza.

Województwo podlaskie jest terenem endemicznego występowania zakażonych kleszczy przenoszących m. in. wirusy kleszczowego zapalenia mózgu, czy też bakterie Borrelia burgdorferi.

Patogeny te mogą być przenoszone przez zarówno dorosłe kleszcze, jak i larwy oraz nimfy. Nie każdy kleszcz jest zakażony, ale są też kleszcze przenoszące jednocześnie więcej niż jeden patogen.

Jak się chronić przed kleszczami radzi prof. Joanna Zajkowska

Sytuacja epidemiologiczna chorób odkleszczowych w województwie podlaskim przedstawia się następująco:

w województwie podlaskim w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2016r. zarejestrowano 424 zachorowań na boreliozę (współczynnik zapadalności 36 przypadków na 100 000 mieszkańców).

W porównaniu do analogicznego okresu w 2015r odnotowano podobną liczbę zachorowań na boreliozę – 436 (współczynnik zapadalności 37 na 100 000 mieszkańców).

Od początku roku najwyższy współczynnik zapadalności odnotowano w powiatach: białostockim – 112; suwalskim – 76; hajnowskim – 45.

Najskuteczniejszą i najlepszą metodą zabezpieczenia przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu i jego następstwami jest przeprowadzenie pełnego cyklu szczepień ochronnych, a sama szczepionka jest bezpieczna i dobrze tolerowana. Natomiast nie ma dostępnej szczepionki przeciwko boreliozie.

Jak ustrzec się przed kleszczami? Podpowiadamy jak zapobiegać kleszczom

  • Nie wychodźcie na spacer rano i późnym popołudniem, bo wtedy kleszcze są najbardziej aktywne.
  • Na spacery wybierzcie się w samo południe
  • Ubierzcie się odpowiednio
  • Pozakrywajcie najbardziej narażone na kleszcze miejsca
  • Użyjcie odpowiedniego preparatu na ciało, które można nabyć w aptece lub hipermarketach
  • Omijajcie krzaki i zarośla
  • Nie kładźcie się bezpośrednio na trawie
  • Po przyjściu do domu, koniecznie obejrzyjcie całe ciało
  • Do lasu, na łąki i do parku zakładajcie bluzki, bluzy z długim rękawem i długie spodnie, zakryte buty i nakrycie głowy
  • Kleszcz najczęściej szuka miejsc, gdzie naskórek jest cienki i wilgotny, najczęściej za uchem, blisko włosów, w pachwinach i pod kolanami

Jak usunąć kleszcza? Czy da się to zrobić bezpiecznie?

Z wyjęciem kleszcze trzeba bardzo uważać. Jeśli mamy w domu pęsetę, najważniejsze żeby ją odkazić. Musi być szyściutka. W aptekach można kupić specjalne do kleszczy. Chwytamy ostrożnie kleszcza, pamiętamy, żeby złapać jak najbliżej skóry i delikatnie, ale stanowczo ciągniemy do góry w celu wyciągnięcia pajęczaka. Upewniamy się, że wyjęliśmy jego głowę. Miejsce po kleszczu przemywamy oczywiście środkiem dezynfekującym.

Jak wyjąć kleszcza?

Bardzo ważne w w usuwaniu kleszczy jest to, że go całego wyciągnąć. Nie może zostać w naszym ciele jego głowa. Jeśli jednak tak się stanie, musimy wybrać się na pogotowie i usunąć to chirurgicznie.

Ważne przy wyjmowaniu kleszcza. Nie smarujemy kleszcza masłem!

Nigdy nie łapiemy kleszcza za brzuch. Ściskając nabrzmiały brzuch kleszcza, wpuszczamy jego płyny do naszego krwiobiegu, a wtedy znacznie szybciej narażamy się na poważne komplikacje i choroby.

Ważne, żeby nie smarować też kleszcza masłem, albo czymś tłustym, smalcem czy wazeliną. Kleszcz może wymiotować, a wtedy może wystąpić infekcja, która również nie wróży niczego dobrego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny