Tani sposób na mnóstwo lawendy
Lawenda wąskolistna nie dość, że ładnie wygląda i pachnie, to ma mnóstwo zastosowań w domu, a także właściwości lecznicze.
Lawenda świetnie znosi słońce i przejściową suszę. Nie sprawia większych problemów w uprawie, ale pod warunkiem, że posadzimy ją właśnie w słońcu i ziemi o odczynie zbliżonym do obojętnego lub nawet zasadowego (w naturze rośnie na glebach wapiennych). W cieniu i na kwaśnej oraz mokrej ziemi nie uda się dobrze.
Sadzonki lawendy będzie można kupić już od maja-czerwca, ale jeśli chcemy mieć jak największą ilość tych roślin jak najniższym kosztem, zdecydowanie bardziej opłacalne będzie posianie jej nasion.
Ile kosztują nasiona lawendy?
Paczka nasion (0,2 g) kosztuje 2-3 zł, a to mniej niż zapłacimy za jedną gotową sadzonkę. A uzyskamy z niej wiele roślin. Nasiona lawendy są niewielkie, owalne, o czarnej, błyszczącej powierzchni.
Kiedy siać lawendę?
Lawendę można siać wiosną, w marcu i kwietniu. Wtedy najlepiej zrobić rozsady. Jednak trzeba pomyśleć o tym około miesiąca wcześniej, czyli w lutym-marcu, bo nasiona lawendy trzeba przygotować do wiosennego siewu.
Lawendę można – i warto – siać również jesienią. Wtedy opisany poniżej zabieg nie jest konieczny, a nasiona można siać wprost do gruntu (zabezpieczając przed silnym mrozem). Siew wiosenny wymaga nieco więcej pracy, ale jak najbardziej jest do zrobienia.
Dowiedz się więcej: Lawendę możesz rozmnożyć na kilka sposobów i w kilku terminach. Sprawdź, jak i kiedy robić sadzonki
To musisz zrobić, zanim posiejesz lawendę wiosną. Stratyfikacja w lodówce
Jeśli chcemy siać lawendę wiosną, jej nasiona trzeba najpierw przechłodzić. Brzmi to może dziwnie w stosunku do śródziemnomorskiej rośliny, jednak okres chłodu, czyli tzw. stratyfikacja, zapewnia znaczne lepsze efekty w postaci równych i szybszych wschodów roślin.
Jak to zrobić? Przez około 3 tygodnie nasiona trzeba przechować w temperaturze od 0 do 5 st. C. Można to zrobić w lodówce, ale nada się też zimna piwnica, a jeśli pogoda jest odpowiednia, możemy je też przetrzymać na zewnątrz.
Nasiona należy przemieszać z wilgotnym piaskiem lub ziemią, umieścić w pudełku lub woreczku strunowym i zamknąć. Co około 7 dni należy do nich zajrzeć i przewietrzyć. Sprawdźmy też, czy podłoże nie wyschło – wtedy należy je zwilżyć.
Po 2-3 tygodniach patrzymy też, czy nasiona nie zaczęły kiełkować. Kiedy tak się stanie, kończymy stratyfikację i zaczynamy kolejny etap.
Siew lawendy na rozsadę
Po około trzech tygodniach nasiona siejemy w domu. Pojemniczki wypełniamy ziemią (najlepiej do rozsad) i delikatnie rozsypujemy nasiona cienką warstwą, wraz z podłożem, w którym były przechładzane. Nasiona powinny się znaleźć na głębokości ok. 1 cm, więc zasypujemy je też warstwą ziemi.
Pielęgnacja rozsady lawendy
Żeby lawenda dobrze rosła, postawmy doniczkę w jasnym i ciepłym miejscu. Trzeba też zadbać o wilgotność podłoża, ale ziemia nie może być mokra! (w doniczce koniecznie muszą być dziurki).
Przerywanie lub pikowanie lawendy
Jeśli posialiśmy lawendę zbyt gęsto, mamy dwa wyjścia. Możemy po prostu usunąć najsłabsze siewki (czyli zrobić przerywkę). To łatwe, ale trochę szkoda sadzonek. Dlatego rośliny lepiej przepikować, czyli przesadzić pojedynczo do doniczek. Robi się to, gdy mają 2-3 listki właściwe.
Kiedy sadzić lawendę do gruntu?
Lawendę z wiosennego siewu sadzi się w połowie maja lub na początku czerwca, kiedy sadzonki mają 6-10 cm wysokości. Nie spieszmy się z tym, bo choć lawenda wąskolistna jest odporna na zimno, to nie dotyczy to młodych roślin, które w dodatku zostały wyhodowane w cieple. Pamiętajmy też o wcześniejszym zahartowaniu roślin. Lawenda z wiosennego siewu zakwitnie w kolejnym roku.
To przyda Ci się w ogrodzie
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?