MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Chaos wokół Brexitu uderza w funta. Spadek szterlinga względem dolara amerykańskiego był najsilniejszy od października 2016 r.

Enrique Diaz-Alvarez, Ebury
Perspektywy zaakceptowania przez brytyjski parlament porozumienia ws. Brexitu w obecnym kształcie wydają się dość mgliste.
Perspektywy zaakceptowania przez brytyjski parlament porozumienia ws. Brexitu w obecnym kształcie wydają się dość mgliste. 123RF
W czwartek funt brytyjski doświadczył najsilniejszych wahań od czasu ogłoszenia wyników referendum ws. Brexitu. Tego dnia gabinet Theresy May opuścił Dominic Raab, co w połączeniu z brakiem jednomyślności parlamentu ws. szkicu umowy o wystąpieniu z Unii Europejskiej spowodowało chaos w brytyjskim rządzie.

Decyzja Raaba o wystąpieniu z gabinetu May stała za rozpoczęciem deprecjacji szterlinga względem wszystkich pozostałych głównych walut oraz złotego. W tym kontekście warto podkreślić, że Raab zastąpił na stanowisku ministra ds. Brexitu Davida Davisa, który z kolei zrezygnował z urzędu w lipcu tego roku. Kurs funta spadł o ok. 2% względem dolara amerykańskiego, euro i złotego – inwestorzy zaczęli bowiem poważnie wątpić w to, że stronnictwo May będzie w stanie przegłosować porozumienie z UE w głosowaniu w parlamencie.

Przeczytaj także:

Wraz z upływem dnia niepokój inwestorów jedynie rósł. Posłowie Partii Pracy, członkowie DUP oraz spora część ministrów z Partii Konserwatywnej wyrażali niezadowolenie w związku z szkicem porozumienia ws. wyjścia z Unii Europejskiej – znaczna część uwag dotyczyła ustaleń dotyczących granicy z Irlandią. Tego samego dnia ze stanowiska zrezygnowała minister ds. zabezpieczeń socjalnych Eshter McVey oraz kilku innych niższych rangą członków gabinetu May. To również nie wpłynęło pozytywnie na funta.

W Izbie Gmin ponownie pojawiają się głosy o wotum nieufności w stosunku do Theresy May – najsilniejszym jego orędownikiem jest Jacob Rees-Mogg, lider eurosceptycznej frakcji w Partii Konserwatywnej.

Nadal uważamy, że prawdopodobieństwo wotum nieufności w Wielkiej Brytanii jest dość niskie ze względu na brak odpowiedniego kandydata, który mógłby zastąpić Theresę May – nie można jednak być pewnym, jak dużym poparciem premier Wielkiej Brytanii będzie cieszyć się przed szczytem Unii Europejskiej, który odbędzie się 25 listopada. Warto też zwrócić uwagę, że formalnie do wszczęcia procedury o wotum nieufności wymagane jest 48 podpisów członków Izby Gmin. Na ten moment nie wiadomo, jak bliscy osiągnięcia tej liczby podpisów jesteśmy.

Skala wczorajszego załamania funta była bardzo wyraźna, był to najsilniejszy spadek szterlinga względem dolara amerykańskiego od października 2016 r. Równie silnej deprecjacji względem euro, waluta Wielkiej Brytanii doświadczyła w listopadzie 2016 r.

Implikowana miesięczna zmienność kursu GBP/USD osiągnęła poziom ponad 14%, co jest jej najwyższą wartością indeksu od lipca 2016 r. Poziom 6-miesięcznego indeksu risk reversal dla funta (który odnosi ceny opcji kupna waluty w relacji do cen opcji sprzedaży) osiągnął najniższy poziom od września 2016 r. sugerując, że inwestorzy obawiają się dalszych spadków waluty w kolejnych dniach.

Perspektywy zaakceptowania przez brytyjski parlament porozumienia ws. Brexitu w obecnym kształcie wydają się dość mgliste – Theresa May raczej nie zbierze wystarczającej liczby głosów do przeprowadzenia umowy przez parlament. W tym momencie wygląda na to, że negocjacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią będą trwały dopóty, dopóki nie powstanie porozumienie która zadowoli brytyjski rząd. Jeżeli umowa nie zostanie przegłosowana, prawdopodobieństwo Brexitu bez porozumienia zdecydowanie wzrośnie. Tak jak wspominaliśmy w ostatnim czasie, uważamy, że taki scenariusz mógłby doprowadzić do gwałtownej deprecjacji funta, jak i wpłynąć w bardzo negatywny sposób na brytyjską gospodarkę.

Niezależnie od tego co wydarzy się na przestrzeni następnych kilku dni, funt brytyjski będzie najpewniej podlegać bardzo gwałtownym wahaniom kursu. Jesteśmy zdania, że dalsze straty szterlinga są tym bardziej prawdopodobne, zważywszy na to, że nadal istnieje możliwość Brexitu bez umowy.

Obejrzyj wideo:

Migracje zarobkowe Polaków. ''Wyjazd planuje kolejne pół miliona''

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chaos wokół Brexitu uderza w funta. Spadek szterlinga względem dolara amerykańskiego był najsilniejszy od października 2016 r. - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny