Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cezary Smorszczewski, wiceprezes Alior Banku: Na kryzysie też można wygrać.

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] tel. 85 7489 552 Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Tym, ktorzy mają pieniądze, kryzys daje szansę, żeby przejąć konkurencję. Ale trzeba się do tego przygotować - dowodził wczoraj Cezary Smorszczewski..
Tym, ktorzy mają pieniądze, kryzys daje szansę, żeby przejąć konkurencję. Ale trzeba się do tego przygotować - dowodził wczoraj Cezary Smorszczewski..
Nie ma przyjaznych przejęć. Od razu ma być ustalone, która firma będzie "samcem Alfa" - przekonywał przedsiębiorców w Podlaskim Klubie Biznesu w Białymstoku.

Tym, ktorzy mają pieniądze, kryzys daje szansę, żeby przejąć konkurencję. Ale trzeba się do tego przygotować - dowodził.

I właśnie fuzjom i przejęciom spółek poświęcone było przede wszystkim wczorajsze spotkanie. Warto przypomnieć, że pracując jeszcze w spółce PKN Orlen Smorszczewski odpowiadał m.in. za przejęcie Unipetrolu, sprzedaż Polkomtela czy nabycie Rafinerii w Możejkach na Litwie (ta ostatnia akcja miała kryptonim Białystok). 

Opierając się zarówno na własnym doświadczeniu, jak i na specjalistycznych badaniach, główny gość PKB podkreślał np., że 60-80 procent przejęć firm na świecie się nie udaje z takiej niemierzalnej przyczyny, jaką są różnice kultury organizacji przedsiębiorstw.

Cezary Smorszczewski przestrzegał też przed efektem tzw. pychy menedżerskiej, czyli brakiem umiejętności wycofania się w porę z transakcji, do której przedsiębiorcę w pewnym momencie bardzie pcha ambicja niż realna ocena kwoty, którą może wydać na przejęcie innej firmy.

Nie był to jedyny temat wieczoru. Inni, obecni na wczorajszym spotkaniu, przedstawiciele Aliora dowodzili, że rynki finansowe w Polsce i na świecie zaczynają wydobywać się z dna, a dane makroekonomiczne Polski są szczególnie optymistyczne (co jednak wcale nie musi oznaczać końca kryzysu, a jedynie przejściowe ożywienie).  

Natomiast przedsiębiorstwa nadal są zagrożone ogromnym ryzykiem związanym z wahaniami kursowymi. Konieczne są transakcje zabezpieczające, skrojone na miarę konkretnej firmy przez analityka bankowego, który poprzez swoje działania zminimalizuje straty przedsiębiorstwa.

 

Tyle część merytoryczna wczorajszego wieczoru w Podlaskim Klubie Biznesu. Część druga, już przy szwedzkim stole, związana była z faktem, że Alior Bank za miesiąc będzie obchodzić pierwszą rocznicę rozpoczęcia działalności operacyjnej.

Czyli stało się to właśnie podczas kryzysu.

A mimo to bank zdobył już bardzo silną pozycję na rynku. W samym Białymstoku zdążył już otworzyć kilka oddziałów, które zatrudniają ponad 100 osób (ich szefową jest dyrektor Halina Wyrkowska). I są perspektywy na dalsze rozszerzanie kadry.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny