MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa ogrodzenia działki – czy trzeba mieć pozwolenie? Wyjaśniamy, jak zbudować ogrodzenie domu zgodnie z przepisami

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Budowa ogrodzenia domu nie jest obowiązkowa, ale wielu właścicieli podejmuje się tej inwestycji. Warto wiedzieć, że nie wolno tego zrobić według własnego widzi mi się. Postawienie ogrodzenie wymaga od właściciela domu dostosowania się do obowiązujących przepisów. Wyjaśniamy, czy ogrodzenie domu wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę.

Spis treści

Czy ogrodzenie działki wymaga zgłoszenia?

Właściciel domu jednorodzinnego nie ma obowiązku stawiania ogrodzenia, które wyznaczałoby granicę jego działki. To, czy chce się odgrodzić do sąsiadów, jest tylko jego osobistą decyzją. Pamiętajmy jednak, że obowiązkowe jest ogrodzenie działki na czas budowy po to, by nie dostały się tam osoby niezwiązane bezpośrednio z budową. Obowiązek taki wymieniony jest w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

ogrodzenie domu
Czy ogrodzenie działki trzeba zgłaszać? Wyjaśniamy przepisy. 123RF/liudmilachernetska

Jeżeli jednak spojrzymy na większość domów jednorodzinnych, to zauważymy, że prawie każdy z nich ma ogrodzenie. Pojawia się zatem pytanie: Czy ogrodzenie działki trzeba zgłaszać? Sprawa jest prosta: jeżeli ogrodzenie nie przekracza 2,20 m wysokości, nie trzeba tego nigdzie zgłaszać, chyba że ma ono formę muru oporowego (mur zapobiegający obsuwaniu się gruntu). Wówczas, zgodnie z art. 29 Prawa budowlanego, takie pozwolenie jest już wymagane.

Nowelizacja ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o Prawie budowlanym (art. 29 ust. 2 pkt) znacznie uprościła kwestie stawiania małych obiektów budowlanych, a do takich zalicza się właśnie ogrodzenia przydomowe. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku płotów wyższych niż 2,20 m. Wówczas o takie pozwolenie musimy wystąpić do urzędu administracji architektoniczno-budowlanej i poczekać 21 dni na wydanie decyzji.

Budowa ogrodzenia wokół domu. Jakie formalności trzeba spełnić?

Co do zasady ogrodzenie możemy postawić na własnej działce, co do której mamy tytuł prawny uprawniający do dysponowania budynkiem na cele budowlane. Ogrodzenie musi być bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Płot o wysokości poniżej 1,80 m wysokości nie może mieć ostro zakończonych elementów oraz drutu kolczastego.

Trzeba jednak pamiętać, że pomimo zmian w Prawie budowlanym, które ułatwiają postawienie ogrodzenia, właściciel działki musi niekiedy spełnić dodatkowe wytyczne, które określone zostały w innych przepisach. Musi on np. wziąć pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub przepisy planistyczne, które często narzucają wygląd ogrodzenia, jego wysokość, a nawet materiały, z których powinno być ono zrobione. W mpzp podane są także informacje o planowanych budowach dróg, co jest bardzo istotne w kontekście stawiania ogrodzenia. Nie może ono bowiem naruszać minimalnych odległości od dróg gminnych i pasa drogowego.

Podobne obostrzenia można spotkać w przypadku, gdy ogrodzenie będzie w pobliżu rzeki. Tu z kolei wszystkie odległości muszą być zgodne z przepisami Prawa Wodnego, które np. wymagają zachowania półtorametrowej odległości od linii brzegowej. Jeżeli inwestor zlekceważy przepisy, może odwiedzić go nadzór budowlany, który uzna postawienie ogrodzenia za samowolę budowlaną i zażąda rozbiórki.

Ogrodzenie poniżej 220 cm – kiedy trzeba je zgłosić?

Taka zgoda jest potrzebna w przypadku ogrodzeń, które znajdują się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. W tym wypadku zastosowanie będzie miał art. 29 ust. 7 prawa budowlanego, zgodnie z którym roboty budowlane, o których mowa w ust. 1–4, wykonywane:

  • przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków – wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę,
  • na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – wymagają dokonania zgłoszenia – przy czym do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Do zgłoszenia, które należy dostarczyć co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia, trzeba dołączyć:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • odpowiednie szkice lub rysunki – w zależności od potrzeb;
  • pozwolenia, uzgodnienia i opinie, których obowiązek dołączenia wynika z przepisów odrębnych ustaw, w szczególności decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z art. 72 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, lub kopie tych pozwoleń, uzgodnień, opinii i innych dokumentów.

Czy sąsiad może nie zgodzić się na ogrodzenie?

Postawione przez nas ogrodzenie powinno w całości znajdować się na terenie naszej działki. Nawet niewielkie wyjście poza granicę działki, może skutkować konfliktem z sąsiadem. Może być też taka sytuacja, że właściciele dwóch sąsiadujących ze sobą domów, wyrażą zgodę na postawienie płotu, muru bądź innego ogrodzenia na granicy działki.

Koszty budowy to kwestia wspólnego dogadania się, choć lepiej wszystkie szczegóły zawrzeć na piśmie. Nie ma bowiem żadnych osobnych przepisów regulujących kwestie podziału kosztów budowy. To dotyczy również sytuacji, gdy osoba, która wcześniej ogrodziła działkę, żąda od nowych sąsiadów zwrotu części wydatków związanych z budową płotu czy innej formy ogrodzenia. Kodeks Cywilny określa, jak wygląda kwestia kosztów utrzymania wspólnego ogrodzenia:

Art. 154. § 1. Domniemywa się, że mury, płoty, miedze, rowy i inne urządzenia podobne, znajdujące się na granicy gruntów sąsiadujących, służą do wspólnego użytku sąsiadów. To samo dotyczy drzew i krzewów na granicy.
Art. 154. § 2. Korzystający z wymienionych urządzeń obowiązani są ponosić wspólnie koszty ich utrzymania.

Źródła:
prawo.pl
Prawo budowlane

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa ogrodzenia działki – czy trzeba mieć pozwolenie? Wyjaśniamy, jak zbudować ogrodzenie domu zgodnie z przepisami - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny