Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bojary 3. Tłumy na wystawie

Tomasz Mikulicz [email protected] tel. 85 748 74 25
Krystyna Fechner (z lewej) i jej siostra Julita Kazimierczyk (obie z domu Makowskie) mieszkały przy ul. Próżnej 2/1. Ich dom został zburzony w 1987 roku. - Za płotem mieszkał ojciec Jerzego Maksymiuka, słynnego kompozytora - mówi Krystyna Fechner.  Na zdjęciu w tle widać ją podczas tańców.
Krystyna Fechner (z lewej) i jej siostra Julita Kazimierczyk (obie z domu Makowskie) mieszkały przy ul. Próżnej 2/1. Ich dom został zburzony w 1987 roku. - Za płotem mieszkał ojciec Jerzego Maksymiuka, słynnego kompozytora - mówi Krystyna Fechner. Na zdjęciu w tle widać ją podczas tańców. Anatol Chomicz
Wystawa promująca najnowszą publikację o Bojarach ściągnęła tłumy. Dawni mieszkańcy dzielnicy przypominali sobie dzieciństwo, a młodzież poznawała alternatywę dla życia w blokowiskach. Wśród zwiedzających były siostry Krystyna i Julita. Ponad 35 lat temu bawiły się na złotych godach swoich rodziców. Uwieczniła to klisza aparatu.

Pamiętam to tak, jakby wydarzyło się wczoraj. Był lipiec 1979 roku. Nasi rodzice obchodzili złote gody, czyli 50. rocznicę ślubu. Przy domu zorganizowano zabawę na sto dwa - wspominała Krystyna Fechner.
Widać ją na zdjęciu, które można obejrzeć w Centrum im. Ludwika Zamenhofa w ramach wystawy promującej książkę "Bojary 3". Publikacja poświęcona jest historii Bojar i ich mieszkańców.

- Musimy dziś walczyć o pamięć po tej dzielnicy. Jej dawnego układu przestrzennego i fenomenu społecznego już niestety nie ma - twierdził Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego.

Jako współautor książki napisał bardzo sentymentalne rozdziały o codziennym życiu dawnych mieszkańców. Tu się wszak wychował. Natomiast historyk Wiesław Wróbel w skrupulatny sposób przedstawił historię domów przy ul. Starobojarskiej. Trzeci z autorów - Adam Walicki jest współtwórcą Karty Bojarskiej. Ten wydany 25 lat temu dokument zapoczątkował starania o ochronę drewnianej dzielnicy.

- Jest aktualny do dziś. Bojary muszą ocaleć - twierdził Adam Walicki.

Bohaterami wieczoru byli jednak ludzie, którzy tłumnie przybyli na wystawę.

- Mieszkałam w drewnianym domu przy ul. Staszica 13. Mimo trwania okupacji, był to fantastyczny czas mojego dzieciństwa. Pamiętam ogrody pełne kwiatów i serdecznych ludzi. Dziś mieszka się w bloku, a sąsiada nawet nie zna - opowiadała Teresa Chociej.

Książkę "Bojary 3" można kupić w CLZ przy ul. Warszawskiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny